ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Crichton Michael (*23.10.1942 - †04.11.2008)

­­­­

Dračí zuby

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi nás zavádí na americký západ devatenáctého století, kde mladý student popisuje bitvu mezi dvěma paleontology.
Hlavní hrdina William Johnson se na léto přidává ke skupině profesora Marshe, jenž jede hledat zkameněliny na Západ. Hned na začátku je profesorem zrazen a ocitá se sám. Na pomoc mu přispěchá profesorův dávný rival Edward Cope, který mu nabízí tu samou pracovní pozici. William neváhá. Ocitá se tak na Západě, kde každý den může zemřít, protože útoky indiánů jsou zde na denním pořádku. Zvyká si na tvrdou práci a všudypřítomný prach. Největší problémy jejich skupině však způsobuje profesor Marsh, jenž se neštítí ničeho. Podaří se Williamovi přežít léto, vrátit se zpět domů a vyhrát tak sázku, kvůli níž to všechno podnikl, nebo zemře v zemi nikoho?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Plus v Praze roku 2018. Z anglického originálu Dragon Teeth přeložila Johana Tkáčová. Počet stran: 262. ISBN: 978-80-259-0921-8.

ČAS:

1876 (1875-1877)

MÍSTO:

Divoký Západ (zejména povodí řeky Judith a zlatokopecké město Deadwood, ale také další západní města jako Custer či Cheyenee, okrajově Yaleova univerzita v Connecticutu)

INSPIRACE:

Crichton napsal svůj román na základě skutečné historické události, tzv. "boje o kosti" mezi dvěma americkými profesory paleontologie na konci 19. století. Antagonismus mezi nimi (včetně přestřelky) je reálný, avšak hlavní postavu si autor vymyslel.

OBSAH:

Bohatý a nezodpovědný osmnáctiletý mladík William Johnson se unáhleně vsadí se svým spolužákem na Yaleu, že se o prázdninách vypraví na Divoký Západ s profesorem paleontologie Marshem vykopávat zkameněliny dinosaurů. Aby se Johnson na nebezpečnou expedici, kam vůbec jet netouží, dostal, musí zalhat, že umí fotografovat. Zaplatí si tedy lekce v místním ateliéru a na počátku prázdnin podnikne s profesorem a ostatními studenty cestu vlakem přes celé Spojené státy, teprve nedávno spojené železnicí. Na jedné z posledních zastávek - v Cheyenee, kde se Johnson poprvé zamiluje do dívky z kabaretu - ho ale protivný, chorobně podezřívavý Marsh se zbytkem výpravy opustí, protože ho pokládá za špeha jeho konkurenta v "boji o kosti" - paleontologa Copea.

Je to právě Cope, kdo nešťastného mladíka nalezne a nabídne mu, aby se zúčastnil expedice s ním. Na rozdíl od Marshe si nevybírá studenty podle bohatství jejich rodičů a podle konexí - rozhodující je zájem. Johnson se tedy ocitá ve společnosti chlapců, jako je Isaak (trpí strachem z indiánů), "Ropucha" (o indiány se naopak odborně zajímá) či Morton (syn pastora, který se s profesorem Copem, tolerantním kvakerem, pře kvůli evoluci). Marsh se snaží výpravu svého konkurenta překazit všemožnými prostředky: nechá ho například zatknout na základě lži, že Cope zavraždil svého otce, a pošle proti němu opilé vojáky, jimž namluví, že se jedná o pašeráky.

Nakonec však expedice dorazí na místo a stráví léto odkrýváním fosilií v erodovaném povodí řeky Judith. V těchto měsících ji trápí především alkalický prach. Vláda USA sice právě vede válku o naleziště zlata se Siouxy, kteří všechny bělochy na svém území bez slitování zabíjejí, ale Copeova výprava se setkává jen s poměrně přátelským kmenem Vran, jenž dokonce vyléčí "Ropuchovu" střelnou ránu. Marsh nechá své studenty, aby kopali sami, a vypraví se Copea špehovat. Dokonce otráví vodní zdroj, ze kterého tábor čerpá vodu, a při původně smířlivém setkání obou vědců u ohně po sérii urážek dojde k přestřelce. Nakonec je však Marsh zahnán na útěk.

S příchodem podzimu tým shromáždil dostatek zkamenělin včetně "zlatého hřebu" expedice, zubů brontosaura, největšího do té doby objeveného suchozemského živočicha, který kdy žil. Cope prohlašuje, že tyto zkameněliny způsobí revoluci v nazírání na pravěké veleještěry. S nálezy se vydávají do města, odkud se na parníků hodlají přeplavit domů. Náklad si ale museli rozdělit na dva díly, a když se Johnson v doprovodu Ropuchy, indiánského průzkumníka Malého větru a kuchaře Sušenky vypraví pro zbytek beden, spatří na obzoru na tábor Siouxů. Ti se na zimu pod vedením náčelníků Sedícího Býka a Šíleného Koně přesouvají do Kanady, a jelikož jsou s Američany ve válce, hrozí všem postavám umučení. Sušenka a Malý vítr utečou na koních; kuchař zahyne, ale indián se po čase připojí k oběma chlapcům prchajícím na voze. Ropuchu zabije siouxský šíp, Malý Vítr (který je coby Vrána nepřítelem Siouxů) je smrtelně zraněn. Johnsonovi se ale podaří s s vozem uniknout do rokle, odkud se na radu Malého Větru vydává do zlatokopeckého města Deadwoodu. Tam se poté, co se zotaví z ran a co pohřbí své dva společníky, živí jako fotograf, protože nebezpečí cesty jej ve městě zadrží přes zimu. Znepřátelí si ale místní pistolníky, a navíc všichni pokládají jeho bedny s kostmi za cosi cenného, snad maskovaný poklad. Johnson musí fosilie, mezi nimiž se nacházejí i brontosauří zuby, neustále chránit. Když v přestřelce zabije bratra svého úhlavního nepřítele Dicka a jeho samotného o něco později zraní, vydává se dostavníkem do města Cheyenee bez ohledu na hrozbu přepadení.

Nakonec se mu tam podaří doputovat poté, co dostavník chráněný jinými pistolníky, bratry Earpovými, dvakrát vyvázl z přestřelky. Wyettu Earpovi slíbil jako odměnu za ochranu polovinu svých beden - ten totiž ví, že se v této oblasti nachází i slídící Marsh. Když se s ním setkají, Earp s Marshem smlouvá o prodeji svého podílu na paleontologické kořisti, zatímco Johnson s Earpovým vědomím mění pravé kosti za kameny obalené v pastě z rozvařené rýže. Úskokem se jim podaří zařídit, aby Marsh obsah beden nepřekontroloval hned na místě, a oba místo opouštějí - Earp se svými vysmlouvanými tisíci dolary, Johnson se všemi bednami zkamenělin.

V Cheyenee hrdinu čekají ještě dvě nepříjemnosti: prozření ohledně dívky, do které se zamiloval v Deadwoodu a která ho dostavníkem provázela, a uvěznění. Když totiž poslal otci telegram s prosbou o peníze, jeho rodina, jež předtím obdržela zprávu o Johnsonově smrti v potyčce s indiány, ho označila za podvodníka. Obě překážky ale student překoná a vrátí se i s kostmi domů na Východ, kde si vyzvedne sázku a pokračuje ve studiu na Yaleu. Za dva roky na Západě se z rozmazleného chlapce stal muž vyvolávající respekt, jenž navíc svojí statečností a odhodláním neopustit fosilie přispěl k rozvoji paleontologie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 24.04.2023

   
­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Michael Crichton - Dračí zubyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)