ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Crichton Michael (*23.10.1942 - †04.11.2008)

­­­­

Koule


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Michael Crichton, z anglického originálu Sphere, vydaného nakladatelstvím Macmillan, London Ltd. 1987, přeložila Veronika Volhejnová, vydalo Nakladatelství Svoboda - Libertos jako svou 6354. (7468.) publikaci, Praha 1993.

HLAVNÍ POSTAVY:

Kapitán Harold C Barnes, desátník Jane Edmundsová, desátník Tina Chanová, četař Alece Fletcherová (zabita medúzami), Rose C. Levyová (roztrhána kalmarem), Thodore Fielding (Ted; zabit kalmarem), Elizabeth Halpernová (Beth), Harold J. Adams (Harry), Norman Johnson, Jerry (Harry)

MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v Tichém oceánu.

DĚJ:

V Tichém oceánu je nalezena loď z budoucnosti. Je tam vyslán tým, který už před několika lety složil psycholog Norman Johnson pro podobné události. Tým je poslán do třistametrové hloubky, kde žijí v komplexu HS-8. V lodi je nalezena obrovská koule, která má na jedné straně vzory, které vypadají jako vchod. Na hladině začíná bouře, a tak zůstává devět členů průzkumného týmu uprostřed Tichého oceánu o samotě. Musí tam vydržet nejméně tři dny.
Tým zatím zkoumá, jak otevřít kouli a najednou se koule otevře a hned zase zavře. Když se koule otevře podruhé, otevírá se proto, že do ní vstupuje Harry. Po chvíli zase vystupuje ven. Poté se však začínají objevovat na počítači zvláštní vzkazy od Jerryho (Norman později zjistí, že to špatné rozšifrovali, jméno zní Harry). Navíc se venku začínají objevovat zvířata a rostliny, i když tu dříve nebyly. Nejdříve jsou to sépie a krevety. Pak se ale objevují i medúzy. Alice je jde nasbírat a medúzy ji zabijí. Mezitím už byla v kouli i Beth.
Objevují se další zprávy od Jerryho a také obrovský kalmar, který napadá stanici. Kalmar zabije Barnese, Edmundsovou. Levyovou, Teda a nepřímo i Tinu. Zůstávají jen Beth, Harry a Norman. Norman zjistí, že vše je ovládáno myšlenkami Harryho, a tak ho s pomocí Beth uspí. Není to však ovládáno jen jeho myšlenkami, ale i myšlenkami Beth. Ta Normana zavře do jedné místnosti, vypne mu přívod vzduchu a kolem lodi a stanice nastraží nálože. Norman se dostane z místnosti a bez vzduchu doplave do lodi. Tam také vstoupí do koule, kde vede rozhovor sám se sebou. Získá moc zhmotnit vše, na co myslí. Pokusí se odpojit nálože, ale omylem je zapne. Má jen dvacet minut, aby odtamtud zmizel. Vrací se do stanice, aby vyzvedl Beth a Harryho. Beth se však vzpírá a jen tak tak stihnou nasednout do ponorky a odplout na hladinu.
Po nějaké době jsou zachránění a dáni do dekompresní komory. Tam rozebírají, co se dole stalo. Uvědomují si, že koule by mohla být velice mocná zbraň, a tak využijí svou moc k tomu, aby zapomněli na vše, co se tam stalo. Vymyslí si nový příběh, který byl dokumentován i na kazetách, které s sebou přivezli. Na vše ostatní tedy zapomněli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 05.04.2006

­­­­
­­­­

Diskuse k výpisku
Michael Crichton - KouleMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­