ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Crichton Michael (*23.10.1942 - †04.11.2008)

­­­­

Vycházející slunce


BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Napsal Michael Crichton, z anglického originálu Rising Sun přeložil Vladimír Hanák, vydal Baronet v roce 1993 v Praze.

HLAVNÍ POSTAVY:

Peter James Smith, John Connor, Eddie Sakamura, senátor Morton, Cheryl Lynn Austinová, Kasaguro Ishugura, Theresa Asakuma

VEDLEJŠÍ POSTAVY:

Tom Graham, Fred Hoffman, Lauren Davisová, Michelle, Lišák Willy Wilhelm, Phillip Sanders, Tanaka

DOBA A MÍSTO DĚJE:

Děj se odehrává v Los Angeles během tří dnů (firmy Nakamoto a MicroCon).

ŽÁNR, FORMA:

Detektivka, hodně politiky (Japonsko "vlastní" USA; podvody s daněmi a patenty...); ich-forma (Peter James Smith).

DĚJ:

Peter je styčným důstojníkem Speciálních služeb, které se specializují na práci s cizinci a významnými lidmi. Ve čtvrtek, 9. února, kolem desáté večer mu zavolal jeden z jeho kolegů, že musí přijet do budovy firmy Nakamoto, kde byla nalezena mrtvá mladá dívka. Peter se ještě cestou - na doporučení - staví u policisty v penzi, Johna Connora, který má dobrý vztah s Japonci. Spolu se pouštějí do vyšetřování. Pokusí se získat kazety z videokamer v místnosti, kde bylo nalezeno dívčino tělo, ale kazety jsou pryč, a tak o ně požádají Ishiguru. Ten jim dodá videokazety, na kterých je vidět, jak dívku zabíjí její milenec Eddie Sakamura. Vydají se tedy za ním, ale on jim uteče a shoří ve vybouraném autě (později zjišťují, že v autě nebyl Eddie, ale Tanaka, který chtěl od Eddieho pravou pásku z videokamer). Theresa však zjistí, že pásku byla pozměněna. Dívku zabil senátor Morton. Ten se však raději oběsí, než aby musel čelit obvinění. Zdá se, že případ je u konce, ale pak se objevuje původní páska. Eddie, který ji měl, je kvůli ní utopen, ale naštěstí neměl pásku u sebe. Schoval ji totiž k Peterově holčičce Michelle, když u nich byl na návštěvě. Na pásce je vidět, že Morton dívku nezabil. Když od ní odešel, dívka stále žila. Potom přišel Ishigura a udusil ji rukama. Když jdou John a Peter zatknout Ishiguru, Ishigura skočí z domu a zabije se.

CITÁT Z KNIHY:

"Většina lidí, která žili v Japonsku, odjíždí se smíšenými pocity. V mnoha směrech jsou Japonci nádherní lidé. Jsou pracovití, inteligentní, mají smysl pro humor. Jsou opravdu poctiví. Jsou také největšími rasisty na zeměkouli. Proto pořád obviňují každého druhého z rasismu. Jsou tak předpojatí, že předpokládají, že všichni ostatní musí být také rasisty."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petula, 07.04.2006

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Jurský park
-Koule
-Vycházející slunce
-Ztracený svět
Čítanka-Koule
-Ztracený svět
Životopisy - autorův životopis nenalezen
­­­­

Diskuse k výpisku
Michael Crichton - Vycházející slunceMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­