ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Green John (*24.08.1977)

Ceska posta    
­­­­

Papírová města (3)

Papírová města nám ukazují příběh lásky a trápení jednotlivce, jenž cítí beznaděj z falešného okolí, které ho obklopuje.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2014 (1. vydání). Z anglického originálu Paper Towns přeložila Veronika Volhejnová. Počet stran: 285. ISBN: 978-80-242-4588-1.

HLAVNÍ POSTAVY A JEJICH CHARAKTERISTIKA:

Quentin Jacobsen - dospívající mladík; zamilovaný do sousedky Margo; má nejlepší kamarády Bena a Radara; má rád své pohodlí, klid a nudu, ovšem po výletě s Margo se v něm něco změní a nevadí mu vylézt ze své komfortní zóny
Margo Rothová Spiegelmanová - stejně stará jako Quentin; chodí na stejnou školu; v kolektivu je velmi oblíbená, ovšem jak časem zjišťuje, lidé kolem ní jsou velmi falešní; několikrát utekla z domova; velmi ji baví podrobné plánování útěků; nakonec se rozhodne utéct do New Yorku

VYSVĚTLENÍ POJMU "PAPÍROVÁ MĚSTA":

Jedná se o vymyšlená města, která se objevují na mapách. Autoři je do svých map umisťují, aby předešli plagiátorství. Jedním z takových měst je i Agloe.

OBSAH:

Hlavním hrdinou je dospívající maturant Quentin Jacobsen, jenž je od útlého mládí zamilovaný do své spolužačky a zároveň sousedky Margo Rothové Spiegelmanové. Ta Quentina jedné noci navštíví v jeho pokoji a žádá po něm, aby jí ještě té noci pomohl. Margo se totiž rozhodla pomstít i poděkovat několika lidem ze svého okolí a také navštívit zavřený Mořský svět. Quentin jí tedy i přes své námitky pomůže, ale ve výsledku si tento neočekávaný noční výlet s Margo velmi užil.

Druhého dne se po Margo slehla zem, když nedorazila do školy a ani rodiče nevěděli, kde je. Již několikrát utekla z domova, ale vždy po sobě zanechávala stopy, aby rodiče přišli na to, kam má namířeno. I tentokrát zanechávala velmi nápadité indicie, které však byly určeny pouze Quentinovi. Ten se tedy rozhodl za pomoci svých nejlepších kamarádů Bena, Radara a nejlepší kamarádky Margo, Lacey, svou tajnou lásku najít.

Quentin projížděl místa, jež Margo při své pouti nejspíše navštívila, jak soudil dle indicií. Tím došel ke stopě papírových měst. Zjistil, že nejbližší takové místo je Agloe nedaleko New Yorku. Toto město původně existovalo pouze na mapě, později zde však opravdu vyrostly nějaké budovy, avšak v dnešní době již velmi opuštěné. A právě zde po 23 dnech na poslední chvíli našel Margo, značně vzhledově zanedbanou a hluboce přemýšlející o životě.

Quentin doufal, že se s ním Margo vrátí domů a budou moci tvořit pár. Margo by dříve s tímto návrhem souhlasila, nyní už však bylo pozdě. Rozhodla se pokračovat dále do New Yorku. Potřebovala nutně změnit prostředí a přestat se obklopovat falešnými - dle Margo papírovými - lidmi bez duší v jejich rodném městě Orlandu. Oba byli velmi smutní, ovšem Margo byla pevně rozhodnutá. Mladým přátelům tak nezbylo nic víc, než se rozloučit. Zda nadobro, to nikdo neví...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 05.11.2021

­­­­

Diskuse k výpisku
John Green - Papírová města (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­