ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Green John (*24.08.1977)

­­­­

Papírová města (2)

Hrdinou románu je Quentin Jacobsen, normální, tak trochu bojácný kluk, jenž má od dětství rád nespoutanou Margo. Ta mu pak jednoho dne nečekaně zaklepe na okno a vtáhne jej do podivuhodného dobrodružství. Když dívka další dny ve škole chybí, Quentin začne pátrat a brzy si uvědomí, že pro něj zanechala určité stopy. Znal vlastně Margo? A co jsou papírová města, se kterými se nyní stále setkává?

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group v Praze roku 2015 (3. vydání). Z anglického originálu Paper Towns přeložila Veronika Volhejnová. Počet stran: 285. ISBN: 978-80-87543-70-2.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

John Green je americký spisovatel, který se svým bratrem Hankem publikují na YouTube videa jako "vlogbrothers".
Se svými romány se umísťuje na vrcholu žebříčku deníku New York Times.
Používá přímočaré popisy plné prostých a reálných citů.

HLAVNÍ POSTAVY:

Quentin - lehce stydlivý, stereotypní a tuctový; zamilovaný do jeho kamarádky/spolužačky
Margo - temperamentní, oblíbená, ale přitom tajemná spolužačka/kamarádka
Radar - dobrý kamarád Quentina; bere věci tak, jak jsou; chytrý
Ben - přihlouplý kamarád Quentina; ne vždy ho podrží, ale jsou pořád přátelé

STRUČNÝ DĚJ:

Quentina jedné noci Margo přesvědčí, aby s ní dělal kanadské žertíky. Další den ale není ve škole a po určité době se o ni Quentin začne bát. Proto se svými kamarády začne pátrat po stopách, které jim Margo nechala.

Postupně získává různé informace a uvědomuje si, že Margo je vlastně úplně jiná, než jak si ji představoval.
Různě začíná rozumět různým věcem a vykládat si je různě, k menším zvratům dochází i u jeho kamarádů.

Nakonec Margo najdou po velkém závodním rallye korunovaném nehodou, způsobenou nárazem do krávy. Není to ale tak, jak si Quentin představoval. Margo se jich lekne. Potom ale Quentinovi vysvětlí svou situaci, mají se rádi, ale musí se oddělit.

JAZYK A STYL:

Dílo je členěno do tří částí, psáno ich-formou a prostě - tak, jak věci jsou, z pohledu teenagera, vtipně (lidsky vtipně). V knize najdeme opravdu hodně hovorových výrazů.

SHRNUTÍ, ZÁVĚR:

Velmi dobrý dojem na mě udělal autorův styl - prosté popisy toho, co hlavní postavy prožívají, prolínající se s příběhem, zamýšlením, objevováním, uvědoměním... Myslím, že u žádné knihy jsem se tak nenasmála.

ZAJÍMAVOSTI:

  • 2009 Edgar Award - nejlepší román pro mládež
  • 2015 - filmová adaptace (režie Jake Schreier)
  • vydáno v den mých šestých narozenin

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Karolína Podivínská, 07.10.2021

    Ceska posta
­­­­

Diskuse k výpisku
John Green - Papírová města (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­