ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Green John (*24.08.1977)

Ceska posta    
­­­­

Hvězdy nám nepřály (4)

Kniha nám ukazuje příběh životní lásky dvojice mladých lidí, kterým sice osud nedopřál více času spolu, ale za tento krátký čas možná pocítili více lásky než kdokoli jiný.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Euromedia Group (Knižní klub) v Praze roku 2013 (1. vydání). Z anglického originálu The Fault in Our Stars přeložila Veronika Volhejnová. Počet stran: 237. ISBN: 978-80-242-3821-0.

HLAVNÍ POSTAVY:

Hazel Grace Lancesterová - v dětství jí lékaři zjistili rakovinu plic; její oblíbenou knihou je Císařský neduh; studuje na vysoké škole; do Augusta se zamiluje ne tak rychle jako on, ale pomalu a postupně, až úplně
Augustus Waters - stále veselý a optimistický mladík; zamilovaný do Hazel Grace; má velmi rád počítačové hry; byl několik měsíců bez příznaků rakoviny, později se mu však vrátila

DĚJ:

Hazel Grace Lancesterová je dospívající dívka, které doktoři v jejích 11 letech zjistili rakovinu plic. Je závislá na kyslíkových bombách, které jí pomáhají dýchat. Na přání maminky začne navštěvovat podpůrnou skupinu, kde se seznámí s dalšími lidmi nemocnými rakovinou. Potká zde i Augusta Waterse, jenž je prozatím několik měsíců bez příznaků rakoviny. Oba se do sebe na první pohled zakoukají a začnou spolu trávit více času.
Augustus by s Hazel rád tvořil pár, ovšem Hazel se bojí, že by se její stav mohl zhoršit a ona by tak ranila jeho city.

Hazel Grace má svou oblíbenou knihu Císařský neduh, s jejímž autorem Peterem Van Houtenem by si ráda dopisovala e-mailovou poštou o podrobnostech jeho díla. Peter Van Houten ovšem bydlí v Amsterdamu a na její e-maily nereaguje.
Augustus o této věci věděl, a tak Džiny v lahvi, organizaci na plnění snů dětí s rakovinou, poprosil o zaplacení výletu do Amsterdamu pro něho a Hazel. Tak se i přes obtíže vydají spolu s Hazelinou maminkou do Amsterdamu.

Druhý den po příletu mají v plánu navštívit Van Houtena, ovšem setkání nedopadne dle očekávání a Hazeliny otázky zůstanou nezodpovězeny. Oba jsou sice zklamaní, ovšem to jim nezabrání užít si víkend v cizím městě. Navštíví zdejší zajímavosti, ale především jde o to strávit čas spolu.

Posledního dne se Augustus svěří Grace, že se mu opět vrátila rakovina. Tentokrát ji má rozšířenou po celém těle. Oba vědí, že Augustus umírá a zbývají mu poslední chvíle života.

Když se Augustovi začne přitěžovat, Hazel stále stojí při něm a pomáhá mu. Později se Augustův čas naplní a pro Grace je jeho ztráta největší bolest, jakou doposud za celý život zažila. I tak je vděčná, že mohla s Augustem prožít tak krátký čas, který stál za to.

POROVNÁNÍ KNIHY S FILMEM:

Dle knižní předlohy vznikl v roce 2014 stejnojmenný film (režie Josh Boone). Nejdříve jsem viděla film a až poté si přečetla knihu, ovšem v knize se nedočtete o nic více informací oproti filmu. Kniha i film jsou si opravdu velmi podobné.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: mohr55, 08.11.2021

­­­­

Diskuse k výpisku
John Green - Hvězdy nám nepřály (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­