ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Auelová Jean Marie (*18.02.1936)

   
­­­­

Pod kamennou střechou 1. a 2. díl (Děti země 5)

Jondalarova matka byla velice překvapená, že se jí její syn po mnoha letech vrátil domů. Ale nebyla tak překvapená, že přišel bez Thonolana. Prý věděla, že se nevrátí a už ho oplakala. Ajla byla nesvá u nových lidí. Jondalara znal každý, teď byla cizinkou jen ona. Avšak Jondalarova matka byla velká žena. Bývalá náčelnice. S Ajlou si hned padli do oka. Což Jondalara mile překvapilo. Ajla si našla srdce i šamanky jeskyně. I když zpočátku se jí Ajla nelíbila. Šamanka se jmenovala Zolena a kdysy jako dítě Jondalara šíleně milovala. A teď si přivedl tuhle ženu. Nebyla v tom závist, ani žárlivost. Jen nechtěla, aby tahle cizí žena Jondalarovi ublížila. Ajla s Jondalarem vyprávěli o své cestě a ukazovali své vynálezy.
Ajla byla sice mamutonka, ale chtěla-li se stát Jondalarovou družkou, musela se stát zelandonkou. A tak se i stalo. Celá jeskyně Ajlu obdivovala. Ajla byla cílevědomá, krásná, přímá žena. Ajla se postupem času zabydlela a poznávala život v jeskyni. Byl uplně jiný, než doteď poznala. Jondalarova jeskyně byla obrovská. Bylo v ní kolem dvou set lidí. Jeskyně klanu měli kolem dvaceti lidí. Ani na setkání klanu nebylo tolik lidí pohromadě jako bylo tady v jedné jeskyni. Život tu byl složitější. Každý měl své postavení. A lidé s nejvyšším postavením se stýkali nejvíce s lidmi svého postavení a ty s nejnižším jakoby ani nevnímali. Ajla byla zvyklá žít sama. A takovéhle masy lidí nedokázala pochopit.
Všechny jeskyně Zelandoncu se každý rok setkávali. Zde probýhali svatební obřady, plánovali se velké lovy, dívky se zde stávali ženami a chlapci zas muži. Jondalar s Ajlou se na tom nadcházejícím měli taky spojit. Když se sešli všechny jeskyně zelandonců, bylo na jednom místě nashromážděno několik tisíc lidí. To byl pro Ajlu větší šok, než cokloliv jiného. Lidé na setkání byli jak mraveniště. Ajla z těch lidí měla strach. Ale po pár týdnech si zvykla a už ráda zvala přátele na věčeře, už rádá vyprávěla o jejích doluhé cestě. Jondalar s Ajlou přivezli ze své cesty hodně nového. Přivezli také názory, které byli dosud neslýchané. Ajla vypravovala náčelníkům a šamanům o Lidech Klanu. Mnozí pochopili a potvrdili si jen své domněnky, někteří s nimi chtěli dokonce navázat obchodní styky. Ale pár lidí nechtělo připustit, že ta zvířata, která jejich předkové vyhnali z jejich jeskyní, z jekyní, které jsou domovem Zelandonců, jsou lidé. Báli se jejich pomsty.
Ale nic z toho nezkazilo Ajle ani Jondalarovi radost, konečně se spojí. Při obřadu měli oba na sobě šaty, které dosud žádný Zelandonec neviděl. Oba vzbudili velkou pozornost. Každý muž chtěl stát namísto Jondalara a každá žena místo Ajly.
Po obřadu se Jondalar na pár dní ztratil. Ajla nevěděla kam, ale vytušila, že pro ni chystá nějaké překvapení. Jondalar se vrátil do své jeskyně a spolu s dalšími lidmi zhotovili pro Ajlu nový obytný prostor v jeskyni (vydlážděná ohrada z kamení a dřeva). Když se vrátili ze setkání, měla Ajla svého druha a domov, ve kterém porodila Jondalarovo dítě.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Obodrit, 30.04.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Jean Marie Auelová - Pod kamennou střechou 1. a 2. díl (Děti země 5)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­