ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Auelová Jean Marie (*18.02.1936)

   
­­­­

U lovců mamutů 1. a 2. díl (Děti země 3)

Jondalar byl rád, že lovce potkali. Už ho nudila samota, ale Ajla se stále bála vydat na jih. Bála se druhých. A tak setkání s lovci uspíšilo nevyhnutélné. Jondalar měl táké strách, jak Ajlu přijmou. Vždyť jezdí na koni. I on to považoval za zázrak, a kdyby Ajlu neznal, strachy by utekl. Avšak tihle lidé jsou jiní. Jejich náčelník Talut sice údivem málem spadl na zadek, ale pak se rozzesmál při představě, jak on sedí na malém stepním koni.
Talut oba pozval do jejich jeskyně. Zaručil se za to, že jejich koně lovit nebudou. Když Ajla přijížděla do ležení mamutonů, celá jeskyně vylezla ven a na Ajlu zírala. Ajla tu nechtěla ani přenocovat. Ale viděla, že se zde Jondalarovi líbí. Pomalu poznávala celou jeskyni. Pomalu zjišťovala, jak to uvnitř jeskyně druhých chodí. Našla si tu přítelkyni, dceru načelníka Lacilji. Manželka náčelníka si ji také oblíbila, ostatně jako většina lidí v jeskyni. Proto se rozhodli, že se do jara zpět do údolí nevrátí, že zimu přečkají u Mamutonů.
Ajlu si zamilovali všichni, ale jeden muž více. Jmenoval se Renek. Měl tmavší pleť, jeho matka byla černoška. Ajle se líbil kontrast jejich kůží. Renek věděl, že žena není majetkem žádného muže, a tak se rozhodl, že se Ajla musí stát jeho družkou. A doufal, že Jondalar by mohl být popřípadě její druhý muž. Ale, jak už to tak bývá, žárlivost je a byla lidem vlastní, snad už od jejich vzniku. Jondalar vše zpozoroval a usoudil, že Ajle nebude stát v štěstí a svému sokovi šel z cesty. Ajlu to překvapilo a pomalu se začla smiřovat s tím, že si Reneka veme.
Mamot, šaman mamutonů, poznal v Ajle velkou sílu a začal ji vyučovat ve věcech záhrobních. Ajla byla nadaná a ráda se učila, ale ze světa duchů měla strach. Pořád se jí vracel obrázek toho, jak s Krebem cestovala na počátek věků. Tahle příhoda ji změnila, ona to cítila. Od té doby byla jiná. Mívala sny, které se pak staly. Dokázala se vcítit do druhého člověka, odhadnout jeho city. Tohle všechno starý šaman tušil. A proto přijmul Ajlu za svou.
Když musela Ajla odejít z Klanu, ztratila svůj lid, neměla nikoho. A tak, když jí mamot nabídnul, aby se stala jeho dcerou a mamutonkou, s radostí přijala.
Jondalar viděl, jak se mu Ajla vzdaluje. Teď už měla svůj lid, měla muže, který ji miluje. Už ho tu nic nedrželo, už chápal, jak se cítil jeho bratr, když mu zemřela žena. Ani jeho život netěšil. Rozhodnul se, že se vrátí domů.
Ajla Jondalara stále milovala. Když se dozvěděla, že se chce vydat bez ní domů, hluboce ji to ranilo. Renek jí nabídnul, že se spojí. Ajla proti tomu už nic neměla. Nechtěla zůstat sama, až Jondalar odejde.
Ale, jak už to v podobných příbězích bývá, vše se změnilo. Jondalar bez Ajly odejít nemohl a Ajla si Reneka taky nevzala. Odešla s Jondalarem k jeho lidem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Obodrit, 29.04.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Jean Marie Auelová - U lovců mamutů 1. a 2. díl (Děti země 3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)