ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Auelová Jean Marie (*18.02.1936)

­­­­

Svým románovým cyklem Děti země se proslavila doslova po celém světě a stala se bez nadsázky literárním fenoménem. Auelová se narodila v Chicagu. Její předci pocházejí z Finska.
V současné době žije se svým manželem Reyem a pěti dětmi v Oregonu a pracuje na další knize ze své série. Auelová se v roce 1964 stala členkou MENSY. V té době pracovala v oboru elektrotechniky. Její nejoblíbenější kniha byla Paní Bovaryová. Obdivovala vypravěčské umění Flauberta. Snad proto se přihlásila do literárního kroužku psaní. Přitahoval ji pravěk. První díl Dětí země jí vyšel v roce 1980. Tato kniha vzbudila zájem desítek milionů lidí. Dokonce byla tato kniha v roce 1986 zfilmována. V roli Ajly se představila Daryl Hannah.
Auelová mezitím napsala druhý a třetí díl. Čtvrtý díl vyšel v roce 1990 a poslední pátý v roce 2003. Auelová se kvůli historické přesnosti zapsala do kursu archeologie. Zde se seznámila s odborníky, kteří jí povolili prozkoumat evropské jeskyně (Altamira, Lascaux). Zde také nacházela svou inspiraci.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Obodrit, 30.04.2005

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Jean Marie AuelováMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)