ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Auelová Jean Marie (*18.02.1936)

­­­­

Klan Velkého medvěda - 1. díl (Děti země)

Tento příběh dívky Ajly se odehrál před více než 30.000 lety. Ajla ztratila svůj lid při strašném zemětřesení, když jí bylo pouhých 5 let. Byla tedy donucena vydat se na cestu do neznáma, aby ukojila aspoň jednu ze základních potřeb. Šla podél řeky, která jí dávala po celou cestu vodu. To však k přežití nestačilo. Jeden z vodopádů řeky jí byl téměř osudným. Střetla se zde totiž s velkým jeskyním lvem. Protože byla Ajla dítě štěstěny, vyvázla ze střetu pouze se čtyřmi tržnými ranami na noze, které způsobila lvice. Ajla byla však příliš slabá na to, aby mohla pokračovat v cestě a poblíž řeky upadla do silného bezvědomí. Na pokraji smrti našla Ajlu tlupa lidí zaostalejších než byla Ajla sama, takzvaných ploskolebců. Tlupa putovala za novou jeskyní, protože starou zničilo zemětřesení. Ranhojička Iza se dívky ujala a pečovala o ni s láskou a péčí a tak nebylo divu, že se dívka velmi rychle zotavovala. Tlupa prošla mnoho jeskyní, ale žádná nebyla dost dobrá pro duchy, ve které lidé klanu úzkostlivě věřili. Ajla nosila štěstí - vždyť to byla právě ona, která jako první spatřila tu pravou jeskyni, ve které se tlupa usadila. Ajla žila u ohniště s Izou, kterou začala nazývat svou matkou a Iziným znetvořeným bratrem Krebem, jenž měl po náčelníkovi Brunovi nejvyšší postavení. Kreb byl nejvyšší mág zvaný mog-ur, nad nímž bděl totem Velkého medvěda. Kreb učil dívku s nejvyšším totemem (Ajlu) jeskynního lva znakové řeči, kterou se lidé klanu dorozumívali, učil jí také dobrým mravům a zvyklostem hodným ženám klanu. Iza, která mezitím porodila dceru Ubu, učila Ajlu poznávat a připravovat bylinky. Ajla se všemu rychle učila. Často byla bita náčelníkovým synem Broudem, který ji ze srdce nenáviděl, ale Ajla vše statečně snášela. Dokonce se naučila střílet z praku a zabíjela dravé šelmy, které kradly tlupě úlovky. Musela to však dělat potají, protože žádná žena klanu nesměla vzít zbraň do ruky, natož z ní střílet a zabíjet. Vše vyšlo najevo, když zabila zvíře, které uneslo dítě tlupy. Na Ajlu byla uvržena kletba smrti s podmínkou, že když se vrátí po měsíci ze světa duchů, vše bude zapomenuto a ona bude moct žít opět v tlupě jako dřív. Uběhl měsíc, u vchodu se objevila temná zasněžená postava... Ajla se vrátila!

KONEC? NE, zdaleka ne, to je totiž teprve úplný začátek!

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: miki, 25.02.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jean Marie Auelová - Klan Velkého medvěda - 1. díl (Děti země)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­