ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rudiš Jaroslav (*08.06.1972)

­­­­

Nebe pod Berlínem

Kniha pro živé i mrtvé - rockové příběhy z berlínského metra. Třicetiletý učitel uprchne z Prahy do současné německé metropole, aby tam založil hudební kapelu U-Bahn a našel svou dívku Katrin...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Nakladatelství Labyrint, Praha, 2003, 141 stran

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Berlín, současnost

HLAVNÍ POSTAVY:

Bém - český učitel, který právě pobývá v Berlíně, má rád punkrock (postava Jaroslava Rudiše)
Pancho Dirk - Němec, rebel, kytarista, jde mu jen o lovení žen
Katrin - Němka, nadšená do Islandu
Atom - hromotluk, levicově smýšlející

OBSAH:

Bém (Jaroslav Rudiš) pobývá v Berlíně. V úbánu se setkává s mužem, který se nechává říkat Pancho Dirk. Založí spolu punkrockovou kapelu U-Bahn. Pancho Dirk hraje jenom proto, aby měl úspěch u žen. Chtěl sbalit dívku Katrin, ale té se líbil Bém, a začali spolu chodit. Do skupiny přidali také Atoma. Atom složil písničku o Berlíně. Otec Katrin je strojvedoucí metra. V jeho povolání je normální, že strojvedoucí přejíždí lidi, kteří dobrovolně nebo náhodou spadli pod úbán. Například Bertrám skočil pod úbán. Jeho duše viděla utrpení strojvedoucího, Bertrám žil dál život po smrti. Oslovil Béma a řekl mu, ať mu zahraje k narozeninám na stanici úbánu. Skupina U-Bahn tedy hrála "pro živé i mrtvé" a měla velký úspěch. Katrin dostala stipendium na Island.

ZNAKY:

  • autobiografický román
  • málo děje
  • pěkný jazyk
  • často vypráví o minulosti Berlína, Berlínské zdi a osudech jednotlivých lidí

VLASTNÍ NÁZOR:

Velice se mi líbila atmosféra místa, kde se kniha odehrává. Přesně vystihl atmosféru Berlína. Bylo to trochu smutné. Děj mě nezaujal, postavy také ne.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Pavla Čermáková, 04.10.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Rudiš - Nebe pod BerlínemMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­