ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Rudiš Jaroslav (*08.06.1972)

­­­­

Grandhotel

V této knize je hlavní postavou Fleischman. Je to člověk, kterému jako malému klukovi zemřeli rodiče při autonehodě. Od této chvíle se stává ještě více uzavřeným. Jeho jedinou zálibou a životním osudem jsou mraky. Podle nich si pamatuje veškeré události. Denně si zapisuje do grafu, jaké bylo počasí. Ačkoliv se zdá poměrně jednoduchým, a možná až prostoduchým, je v něm něco, co - ač chcete nebo nechcete - na vás působí, že není úplný magor, jak to o něm všichni tvrdí. Ba dokonce je vám mnohem blížší a sympatičtější než ostatní postavy. Do každé postavy autor vložil něco, čím se stáva divnou a podivínskou, i když se tak necítí. On jediný si to přiznává.
Kniha byla psaná v krátkých větách, krátkých částech. Velmi rozdělené a roztroušené myšlenky spojují celý příběh, který nám Fleischman vypráví. Autor použil umístění děje jemu blízké - Liberec, Ještěd, tedy Sudety. V této oblasti Jaroslav Rudiš vyrostl a často proto ve svých dílech poukazuje na vztahy k Německu, popř. i Polsku, neboť tvrdí, že jsme s těmito národy a převážně s Německem úzce spjati svou minulostí, národní a jazykovou podstatou. Proto i v knize často uvede německý výraz (jméno) a podrobně jej překladem rozebere. Autor sám má - dalo by se říct - podivínské sklony: sbírá staré jízdní řády a železniční mapy, nemá auto a jezdí zásadně vlakem.
Jaroslav Rudiš je autorem poměrně dost plodným. Kromě scénáře k filmu Grandhotel, z něhož následně napsal knihu, dal vzniknout pod svým perem knize Nebe pod Berlínem, s Petrem Pýchou divadelní hře Léto v Laponsku a v neposlední řadě komiksové trilogii Alois Nebel. Napsal ji spolu s Jaromírem 99, což je pseudonym člena kapely Priessnitz Jaromíra Švejdlíka. Jaroslav Rudiš s ním spolupracuje v hudební branži a píše texty písní. Komiks byl dokonce převeden do divadelní podoby. V dubnu 2007 se očekává premiéra divadelní hry Strange love, která je rovněž společným dílem Petra Pýchy a Jaroslava Rudiše.
Dílo je dle mého názoru zvláštní v mnoha aspektech. Jedním z nich je třeba netradiční názor autora na příbuznost českého a německého jazyka. Dále charaktery postav, nezvykle jemným a až romantickým popisem veškerého dění. Dokázal navodit atmosféru, která se k příběhu velmi dobře hodila, doprovázela ho jako hudba film nenápadně se linoucí s dějem. Chvílemi jsem se přistihl, že pluji společně s Fleischmanovými oblaky neznámo kam a nechávám se jimi unášet do dáli.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Víťa Kopecký, 05.02.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Jaroslav Rudiš - GrandhotelMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­