ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Flaubert Gustave (*12.12.1821 - †08.05.1880)

   
­­­­

Paní Bovaryová (2)

Tento román je považován za "průlom" do světové literatury. Paní Bovaryová vyšla poprvé roku 1857 (původně vycházela časopisecky) a hned v tom samém roce byl autor žalován pro "ohrožení veřejné mravnosti". Zásluhou obhájce Sénarda (dílo je mu věnováno) došlo ke zrušení žaloby a román vyšel ve zkrácené verzi.
Námět k tomuto románu čerpal Flaubert ze skutečného života. Příběh se odehrává v prostředí francouzského maloměsta v 19. století.
Úvodem se dozvídáme o dětství a mládí Karla Bovaryho, který se po obtížných studiích stává lékařem jako jeho otec. Na přání rodičů (zejména matky) se ožení s vdovou po soudním vykonavateli, která je velmi bohatá. Ta brzy umírá, a Karel se po roce smutku žení znovu. Tentokrát si bere za ženu dceru bohatého sedláka Emu Roualtovou, se kterou se seznámil ještě před smrtí své ženy, když léčil jejímu otci zraněnou nohu.
Ema byla vychována v klášteře, kde se často bavila čtením románů. Manželství ji přitahovalo, myslela si, že vše bude tak romantické a dobrodružné, jak to znala z knih. Ale opak je jí pravdou. Její manžel – Karel – se domů vrací unavený a pozdě večer. Ema se doma nudí a neustále sní o nějakém rozptýlení. Už neví, čím by se zabavila, jeden den je "jako milius", druhý den je naštvaná, i když vlastně neví na co a proč… Další den pije jen mléko, jiný zase jen čaj a tak to jde pořád dál. Ale její manžel nevidí žádné problémy v jejich soužití, a dál ji vroucně miluje. Pak se kvůli jejímu duševnímu zdraví přestěhují do městečka Yonville, protože Karel si myslí, že to pro ni bude to nejlepší.
Emino zvláštní chování se nezlepší ani po narození malé Bertičky (neměla ji ráda, chtěla chlapečka), kterou dala na vychování ke kojné.
Brzy začíná Ema vyhledávat milostná dobrodružství. Ale ani zde nenalézá mnoho štěstí. První milenec Rudolf ji opouští právě ve chvíli, kdy spolu mají utéct. Další milenec Leon (notářský písař) se od ní nechává vydržovat, dopřávají si luxus a Ema (Karel jí dal plnou moc ve finančních záležitostech) se brzy dostává do finančních obtíží. Přesto si dál kupuje nové a nové věci a obstarává směnky u lichváře Lhereuxe. Když dluh dojde výše osmi tisíc franků a nikdo (ani její bývalí milenci) ji nechce pomoct, rozhodne se svůj život ukončit. Otráví se arzenikem (obstará si ho tajně v lékárně u pana Homaise).
Po její smrti se Karel dozvídá vše o jejím životě i o milencích. Vše jí ale vzápětí odpouští.
Zanedlouho po Emině smrti umírá také. Z jeho jmění zbývá jen několik franků, které stačí akorát na cestu Berty za babičkou (matkou Karla).

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Verurunka, 01.04.2003

­­­­

Diskuse k výpisku
Gustave Flaubert - Paní Bovaryová (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­