ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Flaubert Gustave (*12.12.1821 - †08.05.1880)

­­­­

Paní Bovaryová (3)

Prostředí měšťanské společnosti v polovině 19. století

TÉMA DÍLA:

Těžištěm této knihy je manželská nevěra postavená na Emině neschopnosti promluvit si s Karlem. Sama je znechucena venkovským životem, ale manželovi není schopna to říct, takže hledá útěchu jinde. To se ji nedaří a když k tomu přijdou i finanční problémy, volí nejrychlejší řešení pod psychickou tíhou – smrt.

OBSAH DÍLA:

Celý děj začíná ve škole, kde se mladý Karel Bovary, vesnický chlapec, stává budoucím doktorem. Vše se mu daří díky píli své a své matky, protože jeho otec - alkoholik nepovažuje vzdělání za důležité. Po napodruhé úspěšném vykonání zkoušky se mladý Bovary vydává do Tostes, kde mu matka našla místo. A poté mu našla i ženu: vdovu po soudním vykonavateli v Dieppe s věkem kolem 45 let, 1200 librami důchodu a "přestože byla ošklivá, suchá jako šindel a samý pupenec jako jaro", zůstal s ní, protože viděl v manželství nástup lepších časů. Jenže štěstí rychle pominulo a možná právě kvůli jejímu vhledu ji každý večer tvrdil, že ji nemiluje a má jinou.
Karel musel začít jezdit do Bertrovky, protože pan Rounault (nejzámožnější sedlák) si zlomil nohu. Jenže když se noha uzdravila, jezdil tam stále - teď však za dcerou pana Rounaulta. Jeho manželka - paní Dubucová - na to přišla a ježdění do Bertrovky Bovarymu zatrhla. Krátce na to dostala chrlení krve a zemřela.
Když se o této ráně starý Rounault dozvěděl, jel Karla utěšit. Jméno mladého doktora se neslo a klientela rostla. Do Bertrovky už jezdil tak často, jak chtěl a tam si povídal se sedlákovou dcerou – Emou, až mu došlo, že si ji chce vzít. Vzali se následujícího jara.
Ema, vychovávaná v klášteře Voršilek, tudíž se jí dostalo dobrého vychování, ráda hrála na klavír, vyšívala a dělala další ruční práce. Po svatbě hned začala vymýšlet, co nového by dala do domu a jak by ho změnila. "On si vyčítal, že jí nemiluje, ona se těšila na štěstí, které prý nastává po svatbě a snažila se vypátrat, co se vlastně v životě myslí slovy: blaho, vášeň a opojení." Už brzy po svatbě si kladla otázku: Proč se vlastně vdávala?
Brzy na to byli manželé Bovaryovi pozváni do Vaubyessardu k markýzi d'Andervillies. Ema byla uchvácena zámkem, přepychem a plesem. Příští ráno při odjezdu se jí stýskalo po životu v přepychu a zbyla jí jen vzpomínka na Vikomta, s kterým včera tančila valčík a který ji dal zdobenou truhličku. Od té chvíle byla jako vyměněná. Kupovala si všechny časopisy a sledovala kde jaké vystoupení, premiéru či koncert. Koupila si i mapu Paříže a prstem se procházela po jejích ulicích. Domov si zdobila drobnůstkami přepychu a pořád si stěžovala na Tostes. Karel se jí zdál tak ubohý. Celý její život jako by nestál za nic. Přestala taky vyšívat a hrát na klavír. A proč taky to dělat, když vás nikdo neposlouchá? Ztratila veškerý zájem a jen ve snech se toulala Paříží. Došlo to tak daleko, že jí Karel dovlekl k doktorovi a ten diagnostikoval nervovou chorobu a usoudil, že nejlepší by bylo se přestěhovat. Když odjížděli do městyse Yonville l'Abbaye byla Ema těhotná.
V novém prostředí doufala, že ji stihne lepší osud. Ve městě hned první den poznali pár lidí a mezi nimi byl i Leon Dupuissus. Častý návštěvník místního hostince. Hned si s Emou padli do oka. I on byl znuděn maloměstem a ona ho tím přitahovala. Karel neměl dost pacientů a jediné, co ho dokázalo povzbudit byla myšlenka na dítě. Ema si přála syna, ale když porodila holčičku Bertu, nebyla nadšena. Hned po šestinedělí sháněla kojnou, aby měla víc času na schůzky s Leonem. Štvalo ji, že Karel nevidí její utrpení. Budily se v ní přepychové rozmary a i cizoložnické choutky. Leon se však rozhodl, že odjede do Paříže dostudovat práva. Období smutku překonala až jiným mužem – Rudolfem Boulangerem. Poznal ji u Karla v ordinaci. Zanedlouho se konala výstava, na kterou se sjelo spousta lidí. Ema s Rudolfem se před tím vším schovali a začali se scházet. Ema ho milovala, kupovala mu různé dárky a na svém manželovi už viděla jen to, jak je ubohý. Natolik se zadlužila, že okradla i Karla a naplánovala si s Rudolfem útěk. Jenže on ji bral jen jako milenku, takže zůstala doma s manželem a dcerkou.
Nastalo zase dlouhé trápení a těžké vzpamatování. Pro Emino povzbuzení ji Karel vzal do Rouenu, kde si koupila rukavičky a klobouk a společně šli na představení Waltera Scotta. Do lóže k nim přistoupil Leon.
Její vztah s ním byl velmi zvláštní. On ji zbožňoval a obdivoval. Vyprávěl ji o tom, jak pro ni psal sáhodlouhé dopisy a pak je trhal. Přiznal se jí, že ji tenkrát měl rád. Byla spokojená, že to tušila správně. I přes tenčící se úspory nadále Emma nakupuje nové koberce, potahy na sedadla a další "nezbytné věci". Vypisuje nekryté směnky a posílá účty pacientům, což se ukázalo jako dobrý zdroj financí. Leon si všiml, že s Emmou není vše v pořádku a že rady, aby se s ní rozešel jsou oprávněné.
Když se vrátila domů dostala dopis od soudu. Soud uznal výši dluhu. Příští den se dostavil soudní vykonavatel, aby sepsal protokol o exekuci. Manželé se čím dál víc dostávají do finanční krize. Ema jde poprosit Leona, ale ten se jí skoro vysmál, když ho požádala o 8000 franků. Zkouší to všude možně, ale bez úspěchu. Dokonce jde i za Rudolfem. Ten ji nepomůže a ona ho nařkne, že ji nikdy nemiloval. Naprosto zoufalá běží do lékárny, kde si koupí za účelem otrávit se jed pro krysy. Doma spolyká plnou hrst a v noci umírá. Karel je zdrcen Emminou smrtí, Bertinou veselostí, lékárníkovým utěšováním a zanedlouho také umírá.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

Ema Bovaryová - dcera bohatého sedláka, vychovávaná v klášteře, krásná, pyšná, hledá smysl života mimo všední situacemi touží po přepychu, vášnivé lásce, ale nedokáže si o tom promluvit se svým muže Karlem a tak trpí v šedivém maloměstě.
Karel Bovary - venkovský lékař, sice dobrý člověk, ale nesmírně omezený, jednoduchý, prostý, obětavý, po celodenních cestách za svými pacienty bývá velice často nesmírně unavený a nečinný, tudíž se nevěnuje své ženě Emě dostatečně, jak by měl.

KOMPOZICE DÍLA:

Román o třech částech, střídají se vypravěčské styly, postavy jsou důkladně popsány, kladen důraz na detail, osudy postav jsou jakoby jejich povahy, je zde poukázáno na lidské vášně a city. V celém díle převládá spisovná řeč.

VLASTNÍ NÁZOR:

Dílo mě velmi upoutalo, četlo se velmi dobře. Některé kapitoly byly legrační díky přirovnáním - např: "Emin život je studený jako podkrovní světnička s vikýřem na sever" či "Karlovy řeči jsou ploché jako chodník na ulici". Román byl spíše psychologického rázu, takže z něho plynou i určitá pounaučení. Např: svěřovat se partnerovi. Některé kapitoly byly obzvláště komické.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Helluška, 28.06.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Gustave Flaubert - Paní Bovaryová (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­