ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Flaubert Gustave (*12.12.1821 - †08.05.1880)

­­­­

Paní Bovaryová (15)

Psychologický román zachycující životní osudy ženy venkovského lékaře.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Academia v Praze roku 2008 (1. vydání tamtéž). Z francouzského originálu Madame Bovary přeložila Eva Musilová. Počet stran: 326. ISBN: 978-80-200-1601-0.

OBSAH:

Paní Bovaryová je francouzský psychologický román od Gustava Flauberta, mezi jehož další díla patří například román Citová výchova.
Paní Bovaryová je příběh o ztrátě iluzí jedné velmi romanticky založené a naivní ženy, která nedokáže najít uspokojení ve svém manželství a ve světle ideálů z romantických knih hledá životní smysl v náručí milenců.

Román s podtitulem Mravy francouzského dvora začíná líčením dětství Charlese Bovaryho (v některých vydáních Karel Bovary), jenž sice moc chytrosti nepobral, ale zato se mu do vínku dostalo mnoho píle a cílevědomosti. Právě díky nim vystuduje na lékaře a má možnost otevřít si vlastní ordinaci. Aby byla idea úspěchu dokonalá, seženou mu rodiče starou a nepříliš hezkou, ale zato bohatou ženu. Již za trvání tohoto manželství se Charles zamiluje do dcery svého pacienta, krásné a mladé Emmy (v některých vydáních Ema). Když jeho stará žena zemře, neváhá a po společensky povinném období smutku se za ni provdá.

Emma je osobou velice romanticky založenou, fatálně se na ní podepsala četba romantických děl. Pod jejich vlivem touží po láskyplném vztahu, po společenském životě a dobrodružství. Jaké je její zklamání, když pozná pravou chuť manželství. Charles ji sice upřímně miluje a snaží se udělat vše, na co si jeho nová manželka vzpomene, ta ale není ani tak šťastná. Při svatbě si rozhodně nepředstavovala, že její manžel bude celé dny pryč u pacientů a když konečně přijede domů, jen se unaveně svalí do postele.

I přes to vše se manželům Bovaryovým podaří započít potomka. Ani malá Bertha není to, co si Emma přála, její nové povinnosti matky se jí nijak nelíbí a snaží se jim vyhýbat, pouze občas ji chytnou jakési "záchvaty" lásky k dceři. Citově frustrovaná Emma se chytne prvního muže, který jí projeví náklonnost, čímž započne tajný milenecký vztah s Rudolphem. Emma se ve své tajné lásce vyžívá, konečně se o něco více přiblížila svým oblíbeným knižním hrdinkám. Po jejich vzoru se rozhodne s milencem utéci, ten je však daleko racionálnější a na poslední chvíli couvne.

Zdrcená Emma hledá utěšení v náruči mladého advokátního koncipienta Leona, jenž je do ní již dlouho zamilován a sdílí její přehnaně romantickou lásku. Od svazku jej však všichni odrazují a i on časem pozná, že Emma není taková, jakou si ji maloval. I on ji opouští, a to zrovna v době, kdy na rozmařilou ženu doléhají následky jejích nerozumných nákupů a podpisů směnek. Manželům Bovaryovým hrozí exekuce. Emma se snaží sehnat peníze, kde se dá, to však zdaleka nestačí. Emma je bezradná a svůj problém řeší sebevraždou - otráví se arsenikem. Až na smrtelné posteli jí dojdou všechny její činy, je však otázkou, je-li to pochopení od srdce, nebo opět jen následek četby romantických děl. Nakonec Emma umírá.

Po Emmině smrti je Charles zdrcen. Exekuce mu zabavila většinu majetku a netrvá dlouho a on se dozví, že jeho nebožka žena mu byla nevěrná. Charles se začne podvědomě chovat stejně jako ona - nezřízeně utrácí za zbytečnosti a dostane se až tak daleko, že úplně zkrachuje. Zřejmě pod nervovým vypětím nečekaně umírá. Po sečtení jeho zbývajících financí zbývá právě tolik peněz, aby jeho dcera Bertha mohla odjet ke své babičce.

NÁMĚT:

Román s největší pravděpodobností vznikl na základě skutečného příběhu, který si Flaubert přečetl v novinách. Jakýsi Eugen Delamare, lékař v Ryonu, se stejně jako Charles Bovary podruhé oženil se ženou, která měla spoustu milostných avantýr a nadělala spoustu dluhů. Spáchala sebevraždu otrávením a psychicky zlomený Delamare zemřel jen o rok později.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 23.10.2012

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Gustave Flaubert - Paní Bovaryová (15)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­