ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Apollinaire Guillaume (*26.08.1880 - †09.11.1918)

   
­­­­

Stín mé lásky

Překlad Gustav Francl, vydalo Nakladatelství Vyšehrad v roce 2000

DĚJ:

Jedná o soubor milostných dopisů, které psal Apollinaire své milence Louise de Coligny-Chatillon od října 1915 až do konce svých dnů v roce 1918, kdy zemřel na válečná zranění. Sbírka byla knižně vydána až v roce 1948, kdy Louise svolila k jejich zveřejnění. V básních autor sám sebe nazývá Gui a adresátku dopisů Lou. Apollinaire se s ní seznámil na večírku v Nice, kam odjel léčit smutek, když nebyl v Paříži odveden do války s odůvodněním, že je původem Polák narozený v Itálii. Básník se do mladičké šlechtičny zamiloval, psal jí dopisy, ale vyslyšen nebyl, proto odjel do Nimes, kde se jeho touha vyplnila a byl odveden do armády. Do kasáren za ním Louise přijela, byla z toho osmidenní velká láska, na kterou Apollinaire vzpomíná ve svých dopisech. I když mu Lou slíbila věčnou lásku, už za ním nikdy nepřijela, ani mu neodpovídala na dopisy.
Milostných psaní, která zaslal Gui Lou, byla téměř stovka. Všechny mluví o lásce, o vzpomínkách na jejich milování, o těžkém životě na frontě, kde kamarádi vedle něho umírají, o tom, jak se mu stýská, o výčitkách, že nepřijela a ani mu nenapsala, o různých částech jejího těla. Básně jsou psány různým stylem, což je pro Apollinaire typické. Například:

Má Lou chci o lásce si s tebou znovu promluvit
V mém srdci pozvedá se jako slunce svit
A jeho paprsky pálící biče malé
Nám v duších oživují neustále
Lásku která se stává štěstím tvým

Nebo:

Lásko kéž
Pomůžeš
Hezčí není
Pro trápení
V celé zemi
Pokušení
Nad mou Lou
Záhadu
Tedy zjev mi
Kdeže je
No – u Guie

Tento styl básní je novátorský a ovlivnil celou řadu světových básníků, a samozřejmě také našich spisovatelů, např. Čapka, Holana, Hrubína, Jelínka, a jiné.

Mě asi z tohoto souboru nejvíc oslovila báseň "Gui zpívá Lou". Jedná se o velmi povedenou milostnou poezii, ve které autor vyjádřil nejen své touhy a přání, ale i hloubku svého citu. Vzdal holt nejen své lásce k Lou, ale k lásce jako takové, protože sbírka není jen opěvováním jeho citu k milence, ale opěvováním lásky jako veličiny.

Chtěl bych být krásný, abys mne milovala,
Chtěl bych být silný, abys mne milovala,
Chtěl bych být mladý, abys mne milovala.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 11.06.2005

­­­­

Diskuse k výpisku
Guillaume Apollinaire - Stín mé láskyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)