ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Apollinaire Guillaume (*26.08.1880 - †09.11.1918)

­­­­

Stín mé lásky

Překlad Gustav Francl, vydalo Nakladatelství Vyšehrad v roce 2000

DĚJ:

Jedná o soubor milostných dopisů, které psal Apollinaire své milence Louise de Coligny-Chatillon od října 1915 až do konce svých dnů v roce 1918, kdy zemřel na válečná zranění. Sbírka byla knižně vydána až v roce 1948, kdy Louise svolila k jejich zveřejnění. V básních autor sám sebe nazývá Gui a adresátku dopisů Lou. Apollinaire se s ní seznámil na večírku v Nice, kam odjel léčit smutek, když nebyl v Paříži odveden do války s odůvodněním, že je původem Polák narozený v Itálii. Básník se do mladičké šlechtičny zamiloval, psal jí dopisy, ale vyslyšen nebyl, proto odjel do Nimes, kde se jeho touha vyplnila a byl odveden do armády. Do kasáren za ním Louise přijela, byla z toho osmidenní velká láska, na kterou Apollinaire vzpomíná ve svých dopisech. I když mu Lou slíbila věčnou lásku, už za ním nikdy nepřijela, ani mu neodpovídala na dopisy.
Milostných psaní, která zaslal Gui Lou, byla téměř stovka. Všechny mluví o lásce, o vzpomínkách na jejich milování, o těžkém životě na frontě, kde kamarádi vedle něho umírají, o tom, jak se mu stýská, o výčitkách, že nepřijela a ani mu nenapsala, o různých částech jejího těla. Básně jsou psány různým stylem, což je pro Apollinaire typické. Například:

Má Lou chci o lásce si s tebou znovu promluvit
V mém srdci pozvedá se jako slunce svit
A jeho paprsky pálící biče malé
Nám v duších oživují neustále
Lásku která se stává štěstím tvým

Nebo:

Lásko kéž
Pomůžeš
Hezčí není
Pro trápení
V celé zemi
Pokušení
Nad mou Lou
Záhadu
Tedy zjev mi
Kdeže je
No – u Guie

Tento styl básní je novátorský a ovlivnil celou řadu světových básníků, a samozřejmě také našich spisovatelů, např. Čapka, Holana, Hrubína, Jelínka, a jiné.

Mě asi z tohoto souboru nejvíc oslovila báseň "Gui zpívá Lou". Jedná se o velmi povedenou milostnou poezii, ve které autor vyjádřil nejen své touhy a přání, ale i hloubku svého citu. Vzdal holt nejen své lásce k Lou, ale k lásce jako takové, protože sbírka není jen opěvováním jeho citu k milence, ale opěvováním lásky jako veličiny.

Chtěl bych být krásný, abys mne milovala,
Chtěl bych být silný, abys mne milovala,
Chtěl bych být mladý, abys mne milovala.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 11.06.2005

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Guillaume Apollinaire - Stín mé láskyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­