ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Martin George Raymond R. (*20.09.1948)

­­­­

Hra o trůny (Píseň ledu a ohně)

 • díl v sérii: 1 (následuje: Střet králů)
 • název originálu: A Game of Thrones (A Song of Ice and Fire)

V první části epické fantasy série Píseň ledu a ohně odehrávající se ve světě temného středověku sledujeme příběh statečného pobočníka krále a jeho rodiny.
Strážce severu lord Stark je jmenován pobočníkem krále. Pro jeho početnou rodinu to neznamená žádné štěstí. Lord Stark bere s sebou ke královskému dvoru své dvě dcery a jeho žena se syny zůstává na severu. Jeho jmenování je v rozporu se zájmy královny, jež touží po moci, i se zájmy dalších šlechticů. Ocitá se v síti nebezpečných intrik a je ohrožen život jeho dětí i ženy. O návrat bývalých držav usiluje i dědic krutého Dračího krále. To vše se odehrává v době, kdy za Zdí na severu se objevují nebezpeční Jiní a čekají na konec léta a na nadvládu dlouhé zimy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 2000 (1. vydání). Z anglického originálu A Game of Thrones (A Song of Ice and Fire) přeložila Hana Březáková. Počet stran: 476. ISBN: 80-7197-057-3.

STRUČNĚ O AUTOROVI:

George R. R. Martin je americký spisovatel sci-fi a fantasy literatury. Je držitelem několika cen a v roce 2005 jej časopis Time označil za "amerického Tolkiena." Mezi jeho nejznámější díla patří právě série Píseň ledu a ohně.

OBSAH:

Kniha je prvním dílem sedmidílné série, která pojednává o konfliktech mezi různými rody a především o touze po moci.

Děj se odehrává na území říše jménem Západozemí, která vznikla, když Aegon Targaryen I. dobyl sedm království pomocí tří draků a spojil je právě v jedno. Nejdůležitějšími rody jsou zde Starci, Lannisterové, Martellové, Tyrellové, Tullyové a v neposlední řadě Targaryeni. Celou říši spravuje král, sedící na železném trůně, králův pobočník a rada. Král sídlí na jihu říše v Rudé baště v Králově přístavišti.
Ze začátku je králem Robert Baratheon I., jenž má za manželku Cersei Lannister, dceru nejbohatšího muže v zemi, s níž má dva syny a dceru.

Příběh začíná příjezdem krále Roberta na Zimohrad (největší pevnost na severu říše), který spravuje lord Eddard Stark, jehož Robert požádá, aby se stal jeho pobočníkem a zasnoubil svoji dceru s královým dědicem, Joffreym. Lord Stark souhlasí a odjede se svými dcerami a králem na jih, kde se pokouší pomoci králi s vládou. Jednoho dne však Roberta zabije divočák a na trůn nastoupí Joffrey, o němž však Eddard tvrdí, že vzešel z krvesmilstva mezi královnou a jejím bratrem, tudíž není právoplatný dědic. Za toto tvrzení jej Joffrey nechá popravit. Jako pomstu za otcovu popravu vytáhne Rob Stark, nejstarší syn Eddarda a nyní pán Zimohradu, do války proti Lannisterům.

Současně s dějem v Západozemí se odehrává i děj na druhé straně moře. Zde se schovává Daenerys Targaryen se svým bratrem, právoplatným dědicem trůnu, Viserysem Targaryenem. Jejich otec Aerys Targaryen III., šílený král, trýznil celé království, lidé proti němu povstali a zavraždili jej, což byl důvod k útěku Daenerys a Viseryse. Daenerys má být provdána za khala Droga, vůdce velkého vojska dothraků (vojáci odění v kůži, jezdící na koních). Daenerys v manželství nejdříve není šťastná, ale později se do Droga zamiluje. Viserys se však jednoho dne pokusí ukrást tři zkamenělá dračí vejce, která Daenerys dostala svatebním darem, za což jej Drogo popraví. Khal Drogo však později umírá též, a když je jeho mrtvola spalována na hranici, Daenerys vejde se svými třemi vejci do ohně za ním. Ovšem jakmile oheň dohoří, Daenerys vstane živá se třemi živými draky u nohou...

Třetí dějová linie se věnuje bastardovi lorda Starka, Jonu Sněhovi. Ten se dobrovolně vydá na Zeď, což je tisíce kilometrů dlouhá a desítek metrů vysoká ledová stěna, která má chránit Západozemí před nebezpečnými tvory. Jonova důležitost v prvním díle série není zřejmá, později však nabývá na síle.

CHARAKTERISTIKA HLAVNÍCH POSTAV:

král Robert Baratheon - zorganizoval povstání proti Aerysi Targaryenovi; lepší voják než král; tlustý, věčně opilý, nevěrný, hrubý, dobrosrdečný, lehce naivní
král Joffrey Baratheon - syn Roberta, teprve 14letý; krutý, zlý, nemilosrdný, bezcitný
královna Cersei Lannister - manželka Roberta, matka Joffreyho; miluje své děti a svého bratra Jaimeiho; krutá, lstivá, vypočítavá
Tyrion Lannister - královnin bratr, liliput; sečtělý, vychytralý, inteligentní
lord Eddard Stark - pán Zimohradu; pomohl Robertovi porazit Aeryse; chytrý, oddaný, čestný, pevný, tvrdohlavý
Sansa Stark - dcera Eddarda, snoubenka Joffreyho; zpočátku naivní, nedospělá, s hlavou v oblacích, později nezlomná, moudrá, trpělivá
lord Robb Stark - syn Eddarda, v 15 letech vytáhne do války; vyspělý, inteligentní
Viserys Targaryen - syn šíleného krále; chamtivý, pomstychtivý, krutý, zlý
Daenerys Targaryen - sestra Viseryse, matka draků; v průběhu knihy se mění; chytrá, odolná, majestátní, rozhodná

CHARAKTERISTIKA DÍLA:

 • chronologická a paralelní kompozice
 • napsáno v er-formě
 • z pohledu různých osob na různých místech
 • v jedné časové linii
 • děj se odehrává v dřívější době (přesné datum není nikde uvedeno)
 • rozděleno do prologu a 70 kapitol

JAZYKOVÉ PROSTŘEDKY:

 • převážně spisovný jazyk
 • hovorové a vulgární výrazy (v přímé řeči)
 • sarkasmus
 • metafory
 • přirovnání
 • naturalistický a živý popis

MOJE HODNOCENÍ:

Kniha mě neuvěřitelně bavila, začala jsem ji číst kvůli její zfilmované verzi, která mě nadchla. Velmi jsem se do ní začetla a i přes vysoký počet stran jsem ji měla dočtenou za krátkou dobu. Zpočátku je v ní spousta nových a neznámých jmen, takže může být matoucí.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: varmeckav, 21.07.2019

    Ceska posta
­­­­

Diskuse k výpisku
George Raymond R. Martin - Hra o trůny (Píseň ledu a ohně)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­