ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Martin George Raymond R. (*20.09.1948)

   
­­­­

Tanec s draky (Píseň ledu a ohně)

  • díl v sérii: 5 (předchozí: Hostina pro vrány)
  • název originálu: A Dance With Dragons (A Song of Ice and Fire)

Kultovní fantasy série Píseň ledu a ohně, která už se dočkala i výborného televizního zpracování, přináší další netrpělivě očekávaná dobrodružství jedné z nejlepších fantasy řad současnosti.
Daenerys vládne jako poslední z rodu Targaryenů na východě a její draci už dosáhli hrůzné dospělosti. Jelikož je místo pobytu Daenerys už odhaleno, mnozí se vydávají po jejích stopách. Mezi nimi i trpaslík Tyrion Lannister, dornský princ, či podivný mladík s modrými vlasy. Samozřejmě v tomto světě stále stojí Zeď, která má bránit civilizovaný svět před nájezdem "těch za zdí". Jejím současným velitelem je Jon Sníh, nemanželský syn slavného Eddarda Starka.
Některé události pátého dílu probíhají současně s dějem čtvrtého dílu Hostina pro vrány a děj dále rozvíjí a pokračují v něm. Knihy jsou tak děleny spíše geograficky, nežli chronologicky. Příběh je rozehrán ve velkém stylu a jeho postavy jsou posouvány pozvolna dějem k velkému finále, jež je však dosud ještě v nedohlednu. Pátý díl se pak jeví jakýmsi intermezzem v dosavadním ději. V závěru potěší přehledy jednotlivých rodů a postav série.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Talpress v Praze roku 2012 (1. vázané vydání). Z anglického originálu A Dance With Dragons (A Song of Ice and Fire) přeložila Hana Březáková. Počet stran: 1177. ISBN: 978-80-7197-447-5.

O SÉRII A KNIZE:

Po pár letech nekonečného čekání se fanoušci ságy Píseň ledu a ohně dočkali svého. Pátý díl této veleúspěšné série George R. R. Martina, Tanec s draky, se na konci května roku 2012 objevil na pultech knihkupectví (nebo na stránkách e-shopů, chcete-li). Když však píši "pátý díl", není to tak úplně přesné. V květnu roku 2005 autor oznámil, že délka Hostiny pro vrány jej a vydavatele nutí rozdělit čtvrtý díl na dvě knihy. Do Tance s draky přesunul děj, který se odehrává na Severu, na Zdi a v Meereenu, tato "vsuvka" z Hostiny pro vrány tvoří zhruba polovinu knihy.

V knize nás svými pohledy poctí celkem osmnáct vypravěčů, z toho jedna postava vypráví prolog (Varamyr Šestikůže) a jedna epilog (Kevan Lannister). Dalšími vypravěči jsou za sever Jon Sníh, Bran Stark, Davos Mořský, Theon Greyjoy, Aša Greyjoy a Melisandra, za Essos Daenerys Targaryen, Tyrion Lannister, Arya Stark, Jon Connington, Victarion Greyjoy, Barristan Selmy a Quentyn Martell, za jih Areo Hotah, Jaime Lannister a Cersei Lannister. Pro Tanec s draky byly napsány i kapitoly Sansy, Samwella, Brienne a Arianne, ale ty se objeví až v dalším díle.

Děj každé z knih série Píseň ledu a ohně se mi špatně popisuje, jelikož je velmi propletený a je těžké toho říci právě tolik, aby nebylo řečeno příliš. Je však jisté, že pro ty, kteří dosud nečetli Hostinu pro vrány a nechtějí přijít o mnohá překvapení, je nevhodné číst toto stručné shrnutí děje Tance s draky:

Daenerys Targaryen se usadila v Meereenu, zjišťuje však, že její osvobození otroků jí nadělalo mnohé nepřátele mezi vládnoucí vrstvou. Musí chránit své draky i své osvobozené, kteří ji zvou svou matkou, což je však velmi obtížné, když proti ní stojí profesionální vrazi a infekční nemoci.
Stannis Baratheon se uhnízdil na Zdi a snaží se získat lordy severu na svou stranu. Posílá proto pobočníka Davose do Bílého přístavu, aby zde vyjednával s lordem Manderlym. Davos však doráží pozdě, v přístavu již tahají za nitky Freyové...
Theon Greyjoy se objevuje jako lidská troska zničená mučením a ponižováním Ramsayho Boltona, dříve Sněha. I přes své mládí vypadá jako stařec, prstů má méně než kdy předtím a jeho mysl je zlomená. Ochotně pomáhá proti svým vlastním lidem, jen aby se vyhnul další bolesti.
V Králově přístavišti je Cersei Lannister přinucena činit pokání za skutky, ze kterých je obviněna. Již nemá naději, že by mohla opět vládnout, do popředí jejích zájmů se nyní dostává záchrana vlastní cti a života.

Tanec s draky je prozatím druhou nejdelší knihou série, více stránek má již jen Bouře mečů. I přestože se většina postav nijak výrazně neposunula vpřed, je kniha velmi napínavá a o nečekané zvraty, které jsou pro autora tak typické, rozhodně není nouze. Pro věrné čtenáře může být poněkud deprimující, že tyto zvraty autor zařadil především na konce kapitol jednotlivých postav, takže výsledek se doví pravděpodobně až za několik let, až vyjde pokračování The Winds of Winter (2015?).

VLASTNÍ NÁZOR:

Autorova nevypočítavost je to, co mne na knize velmi baví. Nikdy dopředu nevím, jestli můj oblíbený hrdina přežije, či zemře, a pokud zemře, jestli mrtvý doopravdy zůstane. Na první pohled úspěšní pleticháři jsou polapeni vlastní sítí a potupeni, naopak z nenápadných postav se stávají rekové, před kterými se leckterý právoplatný i samozvaný král třese hrůzou. Ti, co byli kdysi nenávistní a nebáli se jít přes mrtvoly, se začínají chovat jako gentlemani, naopak ti, kteří si vážili své cti a dobroty, pomalu ale jistě vystrkují růžky (a dýky). Po spoustě fantasy knih, při jejichž čtení jsem si mohla být stoprocentně jistá, že hlavní hrdina přežije a porazí zlo, je Píseň ledu a ohně něčím, co nejspíš jen tak něco nepřekoná.

Tato nevědomost ohledně dalšího děje je skvělou živnou půdou pro nejrůznější teorie, které se chtě nechtě snad každému čtenáři tvoří v hlavě (například já se nemůžu zbavit myšlenky, že Studenoruký je zmizelý Benjen Stark). Za tímto účelem vzniklo mnoho diskuzních fór, kde si fanoušci ságy mohou vyměňovat své dojmy a předtuchy, což jen dokazuje fakt, že Píseň ledu a ohně je jednou z nejúspěšnějších (ne-li přímo nejúspěšnější) fantasy sérií současnosti. Díky rozmanitosti charakterů, lokalit, zvratům, naturalistickým popisům a vypravěčskému talentu autora se ostatně není co divit.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lilithen, 08.10.2012

­­­­

Diskuse k výpisku
George Raymond R. Martin - Tanec s draky (Píseň ledu a ohně)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­