ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Shaw George Bernard (*26.07.1856 - †02.11.1950)

­­­­

Záblesk pravdy

  • 1909
  • hra o jednom dějství

Kratičká jednoaktovka se odehrává v hostinci u jezera v renesanční Itálii. Dívka Julie konzultuje těžký hřích, který hodlá provést, s více než 100letým mnichem. Přiznává se, že má v úmyslu pomáhat při vraždě lehkomyslného hejska a prostopášníka hraběte Feruccia, aby získala peníze na sňatek s rybářem Sandrem. Mnich ale náhle odhazuje převlek a Julie zjišťuje, že je to sám Feruccio! Ten se domnívá, že tím vyvázl z nebezpečí smrti - ale situace je poněkud složitější...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Československé divadelní a literární jednatelství v Praze roku 1953. Z anglického originálu The Glimpse of Reality přeložil Frank Tetauer. Počet stran: 43.

OBSAH:

Dívka Julie konzultuje možné spáchání těžkého hříchu s více než stoletým mnichem. Ten o sobě tvrdí, že mu všechny jeho znalosti osob a vztahů našeptává sv. Barbora. Julie se přiznává, že hodlá pomáhat při vraždě šlechtice, aby získala peníze na sňatek s rybářem Sandrem. Nato ale mnich odhalí svou skutečnou totožnost - odhodí převlek a odhalí zároveň i pravý zdroj svých vědomostí: je to tento šlechtic sám, lehkomyslný hejsek a příživník.

Hodlá se v souboji utkat s dívčiným otcem, profesionálním vrhem, jenž ho měl zavraždit. Šlechtic dokazuje, že to nelze kvůli sázce jeho otce s hostinského vrchností: hostinský by byl za jeho smrt v každém případě lámán v kole.

Objevuje se i Sandro a všichni čtyři společně večeří. Hostinský dospívá k závěru, že šlechtic nemá duši (na rozdíl od jeho psa) a že ho zapíchne bez výčitek svědomí "jako prase". Lámání v kole se bát nemusí, jelikož se Sandrem vše aranžují jako nešťastnou náhodu.

Zatímco odcházejí připravit zločin, šlechtic, který to tuší, se v úzkostech ze smrti baví s cynickou a klidnou Julií - ta nelituje jeho duši, která je beztak zkažená, nýbrž jeho zuby, neboť ty jsou zdravé. Nemůže vyváznout, a právě v tomto okamžiku prožívá "záblesk skutečnosti" - ze zhýčkané poloexistence jej vytrhne chvíle, v níž se setkal s něčím autentickým, se smrtí. Díky tomu nachází také víru.

Hostinský se Sandrem dospějí k závěru, že šlechtic je blázen a blázni v sobě mají cosi svatého, proto ho ušetří. Šlechtic slibuje, že nechá vyhotovit obraz k poctě sv. Barbory. Julie pro něj bude sedět modelem a z peněz, jež si tím vydělá, může dívka zaplatit svoji svatbu se Sandrem...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 12.06.2022

­­­­

Diskuse k výpisku
George Bernard Shaw - Záblesk pravdyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­