ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Blytonová Enid (*11.08.1897 - †28.11.1968)

­­­­

Tajná sedma: Noční výprava

- 1. díl série Tajná sedma
- prvně publikováno v roce 1949
- z anglického originálu The Secret Seven přeložila Alena Peisertová

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Velká Británie, 20. století

DĚJ:

Sourozenci Petr a Žaneta přemýšlejí, že by mohli opět svolat schůzku spolku Tajná sedma. Uspořádají setkání ve staré kůlně, kam se dostaví všichni členové - Petr, Žaneta, Pamela, Colin, Honza, Barbara a Jirka. Někteří z nich zapomenou heslo nebo odznak, z čehož Petr není příliš nadšený. Protože je po Vánocích, není vhodná doba na dobročinnou činnost, které se děti věnovaly dříve. Domluví se tedy, že budou řešit záhady, které se v okolí vyskytnou.
Zatím však všude panuje klid, takže na nedalekém poli postaví několik sněhuláků. Poblíž se nachází opuštěný dům, v němž žije jen starý nahluchlý domovník. Děti ani psy zřejmě nemá moc v oblibě, protože Tajnou sedmu i psa Čerta z pozemku vyžene.
Později Honza postrádá svůj odznak a dojde mu, že ho ztratil na poli. Po setmění se tam vydá, odznak nalezne a chystá se odejít, ale na opuštěné cestě u starého domu náhle zastaví auto. Když Honza zaslechne velmi podivné a strašidelné zvuky, utíká co nejrychleji domů.
Další den se Tajná sedma sejde a zahájí pátrání - Jirka s Pamelou zjistí, komu dům patří, Žaneta s Barbarou obkreslí vzorek pneumatik podle stop ve sněhu a ostatní si promluví s nerudným obyvatelem podivného domu. Nakonec připustí, že nějaké podivné zvuky slyšel, ale teorii o zlodějích odmítá.
Sedma vymyslí plán, jenž spočívá v tom, že chlapci půjdou v noci na pole v bílém oblečení, aby vypadali jako sněhuláci, a budou sledovat, co se kolem domu děje. Žádné vzrušující události se ale na obzoru neobjeví, a tak se Petr a Honza vydají přímo do domu.
Po prohlídce zjistí, že zvuky vycházejí ze sklepa. Vejdou dovnitř, ale zanedlouho se do domu dostaví i muži, kteří je naleznou a zamknou ve sklepě. Chlapci konečně poznají svého spoluvězně, je jím krásný závodní kůň Kerry Blue. Muži ho odcizili a měli v plánu ho přebarvit a následně prodat. Jirka a Colin, kteří mezitím mrznou na poli a netuší, co se děje, své kamarády osvobodí. Petr vezme koně s sebou a umístí ho do jejich stáje.
Ráno děti vše sdělí rodičům, kteří zavolají policii a společně si tuto neuvěřitelnou historku vyslechnou. Zloději jsou polapeni a Tajná sedma obdrží od majitele koně lístky do cirkusu jako výraz díků.

CITÁT Z KNIHY:

Vtom se ozval ještě jeden zvuk - tiché hlasy. A potom zaslechli, jak někdo otočil klíčem v zámku hlavních dveří - a dveře se otevřely! Honza chytil Petra za ruku.
"To jsou ti muži, které jsem slyšel, když jsem tu byl včera. Vrátili se. Rychle, musíme se někam schovat, nebo nás najdou." Chlapci usilovně přemýšleli, kam by se měli ukrýt. Potom Petr sundal bílou čepici a strhl ze sebe prostěradlo.
"Sundej to," zašeptal Honzovi. "V tmavém oblečení, které máme vespodu, nebudeme tak snadno vidět. Schováme se někam, kde nesvítí měsíc. Zahodili prostěradla do kouta a vběhli do chodby. Schoulili se v rohu a doufali, že ti muži půjdou rovnou do sklepa. Ale nešli.
"Radši se podíváme, jestli ten děda spí," řekl jeden hlas. Muži zamířili chodbou ke dveřím domovníkova pokoje. A potom jeden z nich zahlédl Petrův obličej pomazaný vápnem, který svítil do tmy jako lucerna. Petr úplně zapomněl, že má bílý i obličej.
"Proboha - podívej se - tamhle do kouta! Co to je!" vykřikl muž. "Tamhle, Macu." Muži se dívali do kouta, kde se krčili dva chlapci.
"To jsou obličeje! Bílé obličeje!" vykřikl druhý chlapík. "To se mi nelíbí. Posviť. Třeba to dělá ten měsíc.
Světlo silné baterky dopadlo do kouta chodby. Dvojice chlapců byla prozrazena! Muž, kterému jeho společník říkal Mac, udělal pár kroků, popadl chlapce a prudkým pohybem je postavil na nohy.
"Co to má znamenat - schovávat se tu pomalovaní jak Indiáni? Co tu děláte?
"Pusťte mě!" odsekl Honza. "To bolí. A co tu děláte vy?"
"Co tím chceš říct?" utrhl se na něho ten muž.
Vtom se znovu ozvalo dupání. Chlapci pohlédli na dvojici mužů.
"Tohle chci říct," prohlásil Honza. "Kdo je to tam dole? Koho vězníte ve sklepě?" Honza dostal pohlavek, až se mu zatmělo před očima. Potom ho ti muži i s Petrem zamkli do skříně. Zdálo se, že mají pořádný vztek."

VLASTNÍ NÁZOR:

První díl příběhů o Tajné sedmě sice nedosahuje kvalit některých dalších pokračování a už vůbec ne série Správná pětka, ale i tak představuje příjemnou oddychovou četbu a nostalgickou vzpomínku na dětství.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 28.10.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobrodružství na Killimooinu (Dobrodružství)
-Dobrodružství u Tajné hory (Dobrodružství)
-Dvojčata Pat a Isabela (Dvojčata)
-Hádanka Prázdninového domu (Hádanky), Hádanka Prázdninového domu (Hádanky) (2)
-Hádanka ukrytého pokladu
-Narozeniny (Holky z internátu)
-Nejprotivnější holka ze školy (Kamarádky), Nejprotivnější holka ze školy (Kamarádky) (2)
-Pětka a prázdniny v maringotkách (Správná pětka), Pětka a prázdniny v maringotkách (Správná pětka) (2)
-Pětka a zloději (Správná pětka)
-Pětka jede tábořit (Správná pětka)
-Pětka na ostrově pokladů (Správná pětka)
-Pětka na Pašeráckém vršku (Správná pětka)
-Pětka na Tajemných blatech (Správná pětka), Pětka na Tajemných blatech (Správná pětka) (2)
-Pětka na záhadném vrchu (Správná pětka)
-Pětka u moře (Správná pětka), Pětka u moře (Správná pětka) (2)
-Pětka v pasti (Správná pětka), Pětka v pasti (Správná pětka) (2)
-Pětka znovu na ostrově (Správná pětka)
-Podařená dvojčata (Dvojčata)
-Překvapení (Holky z internátu)
-Příjezd (Holky z internátu)
-Správná pětka
-Tajemný hrad (Tajemná dobrodružství)
-Tajemství anonymních dopisů
-Tajemství kocouřího muže
-Tajemství strašidelné věže
-Tajemství ukradených peněz
-Tajemství záhadného balíčku
-Tajemství ztracené kočky, Tajemství ztracené kočky (2)
-Tajná sedma: Falešné stopy, Tajná sedma: Falešné stopy (2)
-Tajná sedma: Housle pro Bennyho, Tajná sedma: Housle pro Bennyho (2)
-Tajná sedma: Lesní hnízdo
-Tajná sedma: Noční výprava
-Tajná sedma: Tajemství starého hradu, Tajná sedma: Tajemství starého hradu (2)
-Tajná sedma: Záhada ukradeného náhrdelníku
-Únos (Holky z internátu)
-Večírek (Holky z internátu)
-Záhada tajného dopisu
-Zlodějka (Holky z internátu)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Enid Blytonová - Tajná sedma: Noční výpravaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­