ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Blytonová Enid (*11.08.1897 - †28.11.1968)

­­­­

Dvojčata Pat a Isabela (Dvojčata)

- 2. díl šestidílné série

Místo a doba děje: Velká Británie, 20. století
Bibliografické údaje: vydalo nakladatelství Egmont ČR v roce 2001, z anglického originálu The O'Sullivan Twins přeložila Eva Kalábová, 134 stran

DĚJ:

Dvojčata Pat a Isabela a jejich spolužačky se po prázdninách opět sejdou v internátní škole St. Clare. V tomto semestru přibylo do prvního ročníku několik nových studentek - chytrá a milá Lucy Oriellová, věčně zamračená Margery Fenworthová a nafoukaná sestřenice dvojčat Alison O'Sullivanová.
Tessie z druhého ročníku pořádá tajnou noční oslavu svých narozenin pouze pro vybrané kamarádky a pozve také Pat a Isabelu. Zlomyslná Erika však tajemství vypátrá a zařídí, aby se o večírku dozvěděla francouzštinářka Mam'zelle. Ta přistihne dívky, které dostanou trest.
Nikdo nechápe, kdo je mohl prozradit. Pat se to náhodou dozví a Eriku přede všemi obviní. Nejprve zapírá, ale později se prořekne. Všechny dívky Erikou pohrdají a nemluví s ní. To způsobí její zlost namířenou proti Pat a provede jí několik zlomyslností. Podezření padne na prudkou, ale nevinnou Margery.
Erika onemocní a musí pobývat na marodce. V noci vypukne požár a dívka zůstane odříznutá v nejvyšším patře. Margery vyšplhá po hromosvodu, z povlečení sváže provaz a nemocnou snese dolů. Na zpáteční cestě spadne a zraní si hlavu a nohu.
Erika se cítí velmi provinile, protože schválnosti, které prováděla Patricii, padly na hlavu její zachránkyně. Svěří se Lucy a následně školu opustí. Když se dívky dozví pravdu, spřátelí se s Margery. Nejvíce si s ní rozumí Lucy, stanou se z nich nejlepší kamarádky a společně postoupí do druhého ročníku.
Semestr skončí a studentky se rozjedou do svých domovů na velikonoční prázdniny.

CITÁT Z KNIHY:

Lucy vešla do pokojíku a sedla si k Erice na postel. Erika už nebrečela, ale v obličeji byla bílá jako křída a na tvářích jí naskákaly skvrny. Pozorovala teď Lucy suchýma očima.
"Co je s tebou, holka?" ptala se Lucy s přátelským výrazem.
"Lucy! Musím to někomu říct, nebo se zblázním!" vykřikla Erika zoufale. "Všechny ty strašný věci jsem dělala Pat já. To nebyla Margery. Byla jsem to já."
"Ale Eriko!" vydechla Lucy šokovaně. "Chudáček Margery!"
Na to Erika neměla, co by řekla, tak raději mlčela. Otočila se čelem ke zdi a zůstala tak bez hnutí ležet. Bylo jí mizerně. Lucy chvilku seděla a vstřebávala, co jí právě Erika sdělila. Pak s určitým sebezapřením vzala Eriku za ruku. Věděla, že se teď musí snažit být na to děvče milá, i když po tom všem, co provedla chudince Margery, to bylo opravdu těžké.
"Eriko! Jsem ráda, žes mi to řekla. Uvědomuješ si, že to musím říct taky ostatním? Už ani chvilku nesmí nikdo podezírat Margery. Obvinily jsme ji neprávem a chovaly jsme se k ní moc ošklivě. Chápeš, že je potřeba, aby to věděly všechny co nejdřív?"
"Je to nutné?" Erice se začaly oči naplňovat zase slzami. "Ale jak se podívám ostatním do očí, když jim to řekneš?"
"To nevím," potřásla hlavou Lucy. "To si musíš vyřešit sama. Bylas strašně zlomyslná a podlá. Proč neřekneš Matce představené, cos řekla právě mě? Třeba ti poradí."
"To bych nedokázala," rozklepala se Erika sotva pomyslela na ředitelčinu přísnou tvář. "Řekni jí to ty, Lucy. Ach Lucy, já chci odtud pryč. Já si všechno tak zkazila. Předtím mě nikdo neměl rád, ale po tom všem to bude ještě horší. Já se s tím sama vypořádat nedokážu, zvlášť když se všechny budou tvářit nepřátelsky. Víš, jsem zbabělec. Neumím čelit takovým situacím."
"Já vím," řekla Lucy vážně. "Ale dřív nebo později se to budeš muset naučit. A hlavně musíš přestat se zlomyslnostma, nebo nebudeš v životě šťastná. Jdu teď za Matkou představenou a ty nevěš hlavu. Jsem moc ráda, žes mi všechno řekla."

VLASTNÍ NÁZOR:

Tato série popisuje život v britské internátní škole. Četné kanadské žertíky a legrace tentokrát ustupují popisu intrik zlomyslné dívky, která si nakonec uvědomí špatnost svého jednání a pokusí se začít znovu a lépe.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 08.11.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobrodružství na Killimooinu (Dobrodružství)
-Dobrodružství u Tajné hory (Dobrodružství)
-Dvojčata Pat a Isabela (Dvojčata)
-Hádanka Prázdninového domu (Hádanky), Hádanka Prázdninového domu (Hádanky) (2)
-Hádanka ukrytého pokladu
-Narozeniny (Holky z internátu)
-Nejprotivnější holka ze školy (Kamarádky), Nejprotivnější holka ze školy (Kamarádky) (2)
-Pětka a prázdniny v maringotkách (Správná pětka), Pětka a prázdniny v maringotkách (Správná pětka) (2)
-Pětka a zloději (Správná pětka)
-Pětka jede tábořit (Správná pětka)
-Pětka na ostrově pokladů (Správná pětka)
-Pětka na Pašeráckém vršku (Správná pětka)
-Pětka na Tajemných blatech (Správná pětka), Pětka na Tajemných blatech (Správná pětka) (2)
-Pětka na záhadném vrchu (Správná pětka)
-Pětka u moře (Správná pětka), Pětka u moře (Správná pětka) (2)
-Pětka v pasti (Správná pětka), Pětka v pasti (Správná pětka) (2)
-Pětka znovu na ostrově (Správná pětka)
-Podařená dvojčata (Dvojčata)
-Překvapení (Holky z internátu)
-Příjezd (Holky z internátu)
-Správná pětka
-Tajemný hrad (Tajemná dobrodružství)
-Tajemství anonymních dopisů
-Tajemství kocouřího muže
-Tajemství strašidelné věže
-Tajemství ukradených peněz
-Tajemství záhadného balíčku
-Tajemství ztracené kočky, Tajemství ztracené kočky (2)
-Tajná sedma: Falešné stopy, Tajná sedma: Falešné stopy (2)
-Tajná sedma: Housle pro Bennyho, Tajná sedma: Housle pro Bennyho (2)
-Tajná sedma: Lesní hnízdo
-Tajná sedma: Noční výprava
-Tajná sedma: Tajemství starého hradu, Tajná sedma: Tajemství starého hradu (2)
-Tajná sedma: Záhada ukradeného náhrdelníku
-Únos (Holky z internátu)
-Večírek (Holky z internátu)
-Záhada tajného dopisu
-Zlodějka (Holky z internátu)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Enid Blytonová - Dvojčata Pat a Isabela (Dvojčata)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­