ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Blytonová Enid (*11.08.1897 - †28.11.1968)

   
­­­­

Pětka u moře (Správná pětka) (2)

  • 12. pokračování série Správná pětka (předchozí: Pětka se má báječně; následuje: Pětka na tajemných blatech)

Čtveřice dětí a pes pátrají o prázdninách na skalnatém pobřeží po vrakýřích, kteří dávají falešné signály lodím a po jejich ztroskotání vykrádají vraky.
Ve hře jsou jeskyně, komedianti a notná dávka štěstí, se kterou se dětem podaří odhalit pašeráky drog.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Egmont v Praze roku 1998 (2. vydání). Z anglického originálu Five Go Down to the Sea (Famous Five) přeložil Aleš Košnar. Počet stran: 139. ISBN: 80-7186-267-3.

STRUČNĚ O AUTORCE:

Enid Blytonová byla britská spisovatelka. Narodila se 11. srpna 1897 ve Spojeném království a zemřela 28. listopadu 1968 tamtéž. Původním povoláním byla učitelka. Až později se začala věnovat dětské literatuře.

STRUČNÉ SHRNUTÍ DÍLA:

Parta kamarádů odhalí pašeráky drog.

DĚJ:

Kamarádi Julián, Dick, George, Anna a jejich pes Tim se vydávají na prázdniny do Cornwallu. Po dobu jejich pobytu mají pobývat na tremannonské farmě u paní Penruthlanové a pana Penruthlana. Když spatří pana Penruthlana, zdá se jim zvláštní, jelikož říká jenom Bah a Hok a jeho žena ho oslovuje pan Penruthlan.

Hned po příjezdu dostanou k večeři spoustu jídla a od té doby, kamkoliv půjdou, budou mít od paní Penruthlanové nabalenou hromadu jídla. Když vyrazí k útesům, všimnou si, že je někdo sleduje. Je to kluk Yan, o němž se dozví, že žije jen se svým 90letým dědečkem. Yan za nimi stále chodí a leze jim na nervy. Nakonec se ale skamarádí...

Yan je zavede za svým dědečkem, který jim vypráví o tom, jak byl jeho otec člen vrakýřníků. Pokaždé když byla bouřka, tak vrakýřníci svítili světly a lákali lodě, které narazily na útesy. Vrakýřníci se potom dostali tajnou chodbou k útesům a vrak lodi vykradli.
Vrakýřníci svítili z věže, která byla vidět pouze od moře, z vnitrozemí nikoliv. Přestože vrakýřníci fungovali naposledy před 100 lety, poslední 3 dny se z věže svítilo.

V noci během bouřky se vypraví ven zkontrolovat věž. Najednou někdo chytí Dicka za rameno. Ten mu naštěstí vyklouzne. Potom sledují nepřítele a zjistí, že je to pan Penruthlan. Jdou spát.

Druhý den v noci se dostanou až k věži a vidí světlo. Potkají tam Yana.

Další den přijedou do města stodolníci. Jsou to kočovní herci, kteří budou mít představení u Penruthlanových ve stodole a následně se bude konat velká hostina. Děti jim pomáhají připravovat stodolu a herci jim řeknou, že hlavním kouskem představení je kůň Clopper. Toho hrají dva herci v kostýmu. Hlava je prý nejvíce důležitá a jeden z herců ji s sebou nosí neustále.

Následující den jim paní Penruthlanová nabalí zbylé jídlo z hostiny a oni jdou prozkoumat věž. Dostanou se tam a najdou tajnou cestu, jež spojuje věž s útesy. Objeví místnost v podzemí, ve které je někdo zavře. Vysvobodí je Yan, a když jdou zpátky, uslyší nějaké muže. Sledují je a zjistí, že k útesům přijela loď se zásilkou, kterou si jdou muži vyzvednout. Poté jdou zpátky tajnou chodbou, jež vede do stodoly. Když se do ní dostanou, zatarasí vchod, aby tam uvěznili pašeráky. Cestou domů uslyší principála, který říká: "Tady, tady jsem."

Jakmile přijdou domů, řeknou paní Penruthlanové, že její muž je pašerák. Když se pan Penruthlan vrátí, vyvrátí jim to. Ve skutečnosti totiž pomáhá detektivům chytit pašeráky. Jdou spát.

Druhý den si děti vzpomenou na principála. Řeknou to panu Penruthlanovi. Potom objeví, že v hlavě koně Cloppera jsou ukryté pašované drogy. Principála zatkne policie a děti dostanou kostým Cloppera.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Sewor, 31.10.2017

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobrodružství na Killimooinu (Dobrodružství)
-Dobrodružství u Tajné hory (Dobrodružství)
-Dvojčata Pat a Isabela (Dvojčata)
-Hádanka Prázdninového domu (Hádanky), Hádanka Prázdninového domu (Hádanky) (2)
-Hádanka ukrytého pokladu
-Narozeniny (Holky z internátu)
-Nejprotivnější holka ze školy (Kamarádky), Nejprotivnější holka ze školy (Kamarádky) (2)
-Pětka a prázdniny v maringotkách (Správná pětka), Pětka a prázdniny v maringotkách (Správná pětka) (2)
-Pětka a zloději (Správná pětka)
-Pětka jede tábořit (Správná pětka)
-Pětka na ostrově pokladů (Správná pětka)
-Pětka na Pašeráckém vršku (Správná pětka)
-Pětka na Tajemných blatech (Správná pětka), Pětka na Tajemných blatech (Správná pětka) (2)
-Pětka na záhadném vrchu (Správná pětka)
-Pětka u moře (Správná pětka), Pětka u moře (Správná pětka) (2)
-Pětka v pasti (Správná pětka), Pětka v pasti (Správná pětka) (2)
-Pětka znovu na ostrově (Správná pětka)
-Podařená dvojčata (Dvojčata)
-Překvapení (Holky z internátu)
-Příjezd (Holky z internátu)
-Správná pětka
-Tajemný hrad (Tajemná dobrodružství)
-Tajemství anonymních dopisů
-Tajemství kocouřího muže
-Tajemství strašidelné věže
-Tajemství ukradených peněz
-Tajemství záhadného balíčku
-Tajemství ztracené kočky, Tajemství ztracené kočky (2)
-Tajná sedma: Falešné stopy, Tajná sedma: Falešné stopy (2)
-Tajná sedma: Housle pro Bennyho, Tajná sedma: Housle pro Bennyho (2)
-Tajná sedma: Lesní hnízdo
-Tajná sedma: Noční výprava
-Tajná sedma: Tajemství starého hradu, Tajná sedma: Tajemství starého hradu (2)
-Tajná sedma: Záhada ukradeného náhrdelníku
-Únos (Holky z internátu)
-Večírek (Holky z internátu)
-Záhada tajného dopisu
-Zlodějka (Holky z internátu)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Enid Blytonová - Pětka u moře (Správná pětka) (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)