ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Blytonová Enid (*11.08.1897 - †28.11.1968)

­­­­

Pětka znovu na ostrově (Správná pětka)

  • 6. pokračování série Správná pětka, která celkem obsahuje 21 knih (předchozí: Pětka a prázdniny v maringotkách; následuje: Pětka jede tábořit)

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Velká Británie, 20. století

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Egmont ČR v roce 2000. Z anglického originálu Five on Kirrin Island Again (The Famous Five) přeložil Jaroslav Piskáček (prvně publikováno v roce 1946). Počet stran: 151.

DĚJ:

Julián, Dick, George, Anna a pes Tim jedou jako obvykle na jarní prázdniny do Kirrinu. George je rozzlobená na svého otce, protože se rozhodl na jejím ostrově vybudovat výzkumnou věž. Strýc Quentin je neobyčejně roztržitý, takže se dohodnou, že každé ráno a večer vyšle na pevninu znamení v podobě záblesků.
Jednoho večera spatří Julián místo domluvených šesti záblesků rovnou osmnáct. Všichni mají o Quentina starost, a tak se příštího rána vydají na ostrov. Strýc jim sdělí, že má pocit, jako by na Kirrinském ostrově nebyl sám. Dokonce našel nedopalek cigarety. Pro všechny případy mu děti na ostrově nechají Tima. George se s otcem domluví, že při signalizování vezme Quentin psa s sebou.
Za několik dní George pozoruje ostrov dalekohledem a Tima nespatří, vydá se tam proto na vlastní pěst. Svého otce najde v tajné chodbě, kde ho uvěznili lidé, kteří chtějí, aby jim prozradil výsledky svých výzkumů. Vyhrožují, že vyhodí ostrov do vzduchu - sami by zatím upláchli chodbou vedoucí pod mořem.
Zbytek Pětky se vše dozví od Martina Curtona, syna jednoho z vyděračů. Zavolají na pomoc rybáře, kteří odblokují tajnou chodbu. Pana Curtona a jeho společníky dopadne policie u východu chodby, kterou prchali z ostrova.
Pětka šťastně přežila své šesté dobrodružství, i když tentokrát to bylo o vlásek.

CITÁT Z KNIHY:

Následující den byl krásný a teplý.
"Dneska se klidně můžeme vypravit na ostrov," řekla teta Fanny. "Vezmeme si raději jídlo s sebou, protože jsem si jistá, že strýček Quentin zapomněl, že přijedeme."
"A má tam člun?" zeptala se George. "Mami, doufám, že si nevzal můj člun, že ne?"
"Samozřejmě že ne," ujistila ji teta Fanny. "Vzal si jiný. Měla jsem obavu, že s ním nedokáže proplout mezi všemi těmi nebezpečnými skalisky kolem ostrova. Požádal jednoho rybáře, aby ho provedl mezi útesy. Ten ho vzal do vleku i s veškerým jeho nákladem."
"Kdo postavil tu věž?" ptal se Julián.
"Výkresy si udělal sám a Ministerstvo pro vědu a výzkum sem poslalo pár chlapíků, aby mu ji sestavili," vykládala teta Fanny. "A udělali to úžasně rychle. Místní lidé byli hodně zvědaví, ale stejně o stavbě nevědí o nic víc než já. Nikdo z místních při stavbě nepomáhal, najali si jen jednoho nebo dva rybáře, aby přepravili na ostrov stavební materiál a dělníky."
"Všechno je to takové záhadné," řekl Julián. "Strejda Quentin žije dost vzrušujícím životem. Vůbec bych nebyl proti tomu stát se taky vědcem. Až budu dospělý, chtěl bych dělat něco pořádného - rozhodně se nenechám zaměstnat u někoho v kanceláři. Chtěl bych být svým vlastním pánem.
"A já myslím, že ze mě bude doktor," připojil se Dick.
"Já zas budu mít vlastní loď," přerušila je George, kterou tahle debata nudila. Věděla naprosto přesně, co bude dělat, až bude dospělá - bude bydlet s Timem na Kirrinském ostrově.

VLASTNÍ NÁZOR:

Šestý díl Správné pětky je mimo jiné zajímavý tím, že zde hraje velkou roli strýc Quentin, jenž v ostatních příbězích nedostává mnoho prostoru. Nahlédneme do jeho vědecké činnosti a objeví se zde hrozba smrtelného nebezpečí kvůli možnému rozbouření přírodních živlů.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 07.11.2007

   
­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobrodružství na Killimooinu (Dobrodružství)
-Dobrodružství u Tajné hory (Dobrodružství)
-Dvojčata Pat a Isabela (Dvojčata)
-Hádanka Prázdninového domu (Hádanky), Hádanka Prázdninového domu (Hádanky) (2)
-Hádanka ukrytého pokladu
-Narozeniny (Holky z internátu)
-Nejprotivnější holka ze školy (Kamarádky), Nejprotivnější holka ze školy (Kamarádky) (2)
-Pětka a prázdniny v maringotkách (Správná pětka), Pětka a prázdniny v maringotkách (Správná pětka) (2)
-Pětka a zloději (Správná pětka)
-Pětka jede tábořit (Správná pětka)
-Pětka na ostrově pokladů (Správná pětka)
-Pětka na Pašeráckém vršku (Správná pětka)
-Pětka na Tajemných blatech (Správná pětka), Pětka na Tajemných blatech (Správná pětka) (2)
-Pětka na záhadném vrchu (Správná pětka)
-Pětka u moře (Správná pětka), Pětka u moře (Správná pětka) (2)
-Pětka v pasti (Správná pětka), Pětka v pasti (Správná pětka) (2)
-Pětka znovu na ostrově (Správná pětka)
-Podařená dvojčata (Dvojčata)
-Překvapení (Holky z internátu)
-Příjezd (Holky z internátu)
-Správná pětka
-Tajemný hrad (Tajemná dobrodružství)
-Tajemství anonymních dopisů
-Tajemství kocouřího muže
-Tajemství strašidelné věže
-Tajemství ukradených peněz
-Tajemství záhadného balíčku
-Tajemství ztracené kočky, Tajemství ztracené kočky (2)
-Tajná sedma: Falešné stopy, Tajná sedma: Falešné stopy (2)
-Tajná sedma: Housle pro Bennyho, Tajná sedma: Housle pro Bennyho (2)
-Tajná sedma: Lesní hnízdo
-Tajná sedma: Noční výprava
-Tajná sedma: Tajemství starého hradu, Tajná sedma: Tajemství starého hradu (2)
-Tajná sedma: Záhada ukradeného náhrdelníku
-Únos (Holky z internátu)
-Večírek (Holky z internátu)
-Záhada tajného dopisu
-Zlodějka (Holky z internátu)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Enid Blytonová - Pětka znovu na ostrově (Správná pětka)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­