ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Blytonová Enid (*11.08.1897 - †28.11.1968)

   
­­­­

Pětka na ostrově pokladů (Správná pětka)

  • prvně publikováno v roce 1942
  • počet stran a kapitol: 129 stran, 17 kapitol
  • 1. díl série, která celkem obsahuje 21 knih
  • z anglického originálu Five on a Treasure Island (The Famous Five) přeložila Zuzana Ceplová

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Velká Británie, 20. století

DĚJ:

Rodiče dvanáctiletého Juliána, jedenáctiletého Dicka a desetileté Anny přemýšlejí, kde děti stráví prázdniny. Vzpomenou si na strýce Quentina, zamračeného vědce, který žije se svou manželkou Fanny a jedenáctiletou dcerou Georginou v Kirrinské zátoce. Teta Fanny je mile přivítá a řekne jim, že bude asi chvíli trvat, než se s její dcerou spřátelí, protože je samotářská a chce, aby se jí říkalo George, protože by radši byla klukem.
Při procházce po pláži děti spatří zvláštní ostrov, o kterém jim George prozradí, že se jmenuje Kirrinský a patří její rodině. Vlastní také vrak staré lodi, který kdysi převážel pruty zlata a nyní zůstává v moři poblíž jejich domu. George jim také svěří, že má psa Timothyho, který se nelíbil jejím rodičům, a proto se o něho tajně stará její kamarád Alf.
Kamarádi jedou navštívit Kirrinský ostrov a polorozbořený hrad. Zastihne je mohutná bouře, která vyvrhne starý vrak a zachytí ho na skále. Druhého dne k němu přiveslují a uvnitř naleznou tajemnou truhličku, která nejde otevřít. V Kirrinské chalupě se jim to podaří tak, že ji hodí z půdy na dlažbu, ale způsobený rámus vyruší strýce Quentina z práce a již otevřenou truhličku jim sebere. Julián si ji vypůjčí z jeho pracovny, když vědec usne. Truhlička skrývá mapu Kirrinského ostrova a v jednom rohu sklepení je napsáno INGOTY, jiný název pro zlaté tyče. Druhého dne se dozví, že strýc Quentin prodal truhličku údajnému sběrateli starožitností a navíc chce někdo koupit Kirrinský ostrov. Dětem je jasné, že se onen podezřelý člověk snaží získat ingoty.
Vydají se na ostrov, kde najdou vchod do sklepení a místnost, kde by mohly být ingoty. Snaží se otevřít masivní dveře a přitom Dicka zraní tříska. Vyjde s Annou na vzduch a Julián s George se zanedlouho dostanou do místnosti, kde se nachází celé jmění. Najednou se ve sklepeních objeví dva muži, kteří je uvězní a donutí je napsat vzkaz Dickovi a Anně, aby přišli do sklepení. George se však podepíše jako Georgina a Dickovi to přijde podezřelé. Když zjistí, že je na ostrově někdo cizí, vymyslí plán, který spočívá v tom, že Dick sleze do sklepení vodní šachtou a osvobodí Juliána a George. Z ostrova se ale nemůžou dostat, protože jim muži vzali vesla.
Když se zloději vrátí, odvalí kameny ze vchodu do sklepení, které tam předtím umístili, Dick sleze dolů studní a pokusí se je zavřít v místnosti s ingoty. To se mu sice nepodaří, ale rychle vyleze nahoru a běží s ostatními ke člunu. George mužům rozbije jejich motorový člun a rychle s dětmi vesluje ke břehu.
Muže sice někdo osvobodí, ale všichni jsou šťastní, že všechno dobře dopadlo. Strýc Quentin může své rodině konečně koupit to, na co nikdy neměli peníze. George si přeje jen jediné - mít u sebe zase Tima, s čímž její rodiče souhlasí. George také bude chodit do stejné internátní školy jako Anna.

CITÁT Z KNIHY:

"Všechno by se mnou bylo asi lepší, kdybych nebyla pořád tak sama, pomyslela si George, když pohlédla na Juliánovu skloněnou hlavu. Když člověk mluví s ostatními, moc to pomáhá. Věci pak nevypadají tak strašně a všechno se dá spíš vydržet. Mám své bratrance a sestřenici moc ráda. Mám je ráda, protože se mnou mluví, smějí se a jsou vždycky v dobré náladě. Chtěla bych být jako oni. Jsem mrzutá a divoká a pořád mám špatnou náladu. Není divu, že mě táta nemá rád a tak často se na mě zlobí. Maminka je fajn, ale chápu, proč říká, že je to se mnou těžké. Jsem jiná než mí bratranci - jim je lehko porozumět a každý je má rád. Jsem ráda, že k nám přijeli. S nimi jsem spíš taková, jaká bych měla být." Byla to dlouhá a složitá myšlenka a George při ní vypadala velice vážně. Julián vzhlédl a zachytil její upřený modrý pohled.
"Dám penci za tvé myšlenky!" řekl.
"Nestojí ani za tu penci," odpověděla George a zčervenala. "Zrovna jsem myslela na to, jak jste všichni hodní - a jak bych se vám chtěla podobat."
"Ty jsi náhodou hrozně príma," překvapil ji Julián. "Nemůžeš za to, že jsi jedináček. Ti jsou vždycky trochu divní, víš? Ledaže si dávají hodně pozor. Myslím, že jsi príma holka."

VLASTNÍ NÁZOR:

Na knihách této autorky jsem vyrůstala, proto se k nim velmi ráda vracím. Jsou psány jednoduchým, ale kouzelným stylem.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Aleinad, 22.09.2007

­­­­

Související odkazy

Čtenářský deník-Dobrodružství na Killimooinu (Dobrodružství)
-Dobrodružství u Tajné hory (Dobrodružství)
-Dvojčata Pat a Isabela (Dvojčata)
-Hádanka Prázdninového domu (Hádanky), Hádanka Prázdninového domu (Hádanky) (2)
-Hádanka ukrytého pokladu
-Narozeniny (Holky z internátu)
-Nejprotivnější holka ze školy (Kamarádky), Nejprotivnější holka ze školy (Kamarádky) (2)
-Pětka a prázdniny v maringotkách (Správná pětka), Pětka a prázdniny v maringotkách (Správná pětka) (2)
-Pětka a zloději (Správná pětka)
-Pětka jede tábořit (Správná pětka)
-Pětka na ostrově pokladů (Správná pětka)
-Pětka na Pašeráckém vršku (Správná pětka)
-Pětka na Tajemných blatech (Správná pětka), Pětka na Tajemných blatech (Správná pětka) (2)
-Pětka na záhadném vrchu (Správná pětka)
-Pětka u moře (Správná pětka), Pětka u moře (Správná pětka) (2)
-Pětka v pasti (Správná pětka), Pětka v pasti (Správná pětka) (2)
-Pětka znovu na ostrově (Správná pětka)
-Podařená dvojčata (Dvojčata)
-Překvapení (Holky z internátu)
-Příjezd (Holky z internátu)
-Správná pětka
-Tajemný hrad (Tajemná dobrodružství)
-Tajemství anonymních dopisů
-Tajemství kocouřího muže
-Tajemství strašidelné věže
-Tajemství ukradených peněz
-Tajemství záhadného balíčku
-Tajemství ztracené kočky, Tajemství ztracené kočky (2)
-Tajná sedma: Falešné stopy, Tajná sedma: Falešné stopy (2)
-Tajná sedma: Housle pro Bennyho, Tajná sedma: Housle pro Bennyho (2)
-Tajná sedma: Lesní hnízdo
-Tajná sedma: Noční výprava
-Tajná sedma: Tajemství starého hradu, Tajná sedma: Tajemství starého hradu (2)
-Tajná sedma: Záhada ukradeného náhrdelníku
-Únos (Holky z internátu)
-Večírek (Holky z internátu)
-Záhada tajného dopisu
-Zlodějka (Holky z internátu)
Čítanka - nenalezen žádný úryvek z autorovy tvorby
­­­­

Diskuse k výpisku
Enid Blytonová - Pětka na ostrově pokladů (Správná pětka)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­