ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Krásnohorská Eliška (*18.11.1847 - †26.11.1926)

   
­­­­

Na svém

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Čechy (Praha, Čejkovice), 1895-1918 (přibližně)

POSTAVY:

Havel Houška (rolník)
Tereza (žena Houšky)
Jenička, Prokůpek, Přemysl (děti)
Fišerka (Němka)
Dolfi Traube
Sepl Unkraut
Franci Rettich
Fric Bokk

STRUČNÝ DĚJ:

Havel Houška byl rolníkem v Čejkovicích. Měl ženu Terezu a 3 děti. Syn Prokůpek byl tělesně postižený, a tak nemohl doma pomáhat. O to víc práce zůstalo na Jeničce a Přemyslovi.

V Čejkovicích žila Němka Fišerka, byla prolhaná a Němci jí platili, aby se snažila šířit němčinu a oni tak mohli později tuto vesnici skoupit. Přemysl u Fišerky našel harfu. Fišerka mu zakázala o ní někomu říct a na oplátku ho na ni naučila hrát. Vzhledem k tomu, že nebyla vzdělaná, tak jen hospodské odrhovačky; přitom ho učila i vulgární němčinu. Bylo to jejich tajemství. Přemysl k ní často utíkal z pole.

Přemysl měl za spolužáky bohaté Němce, kteří na něj hráli, že umí perfektně němčinu a také je velmi hudebně nadaný. Dokonce si z něj jednou udělali srandu a pozvali Přemysla k nim na oslavu, tam se mu ale každý smál a on myslel, že jsou z něho nadšení.

Němci začali promýšlet plány. Vymysleli, že pošlou Přemysla do Prahy, kde bude sloužit jeho německým spolužákům a na oplátku dostane jeho rodina bratra jednoho z nich, Jakuba. Jakub byl silný a zastal hodně práce. Díky tomu byl ale povolán do války a rodina Houškova na všechnu práci nestačila. Přemysl o ničem nevěděl. Němci mu platili hodiny hudby a konejšili ho, že je čím dál tím lepší a lepší. Jednoho dne se dozvěděl pravdu o svém hraní a urychleně odjel domů.

Přemysl se sotva pozdravil s rodinou a byl také povolán do války. Po čtyřech letech, kdy se vrátil domů, jejich dům patří Němcům a rodina je na tom velmi špatně.

Příběh končí šťastně, Přemysl i sestra Jenička mají svatbu a je jim navrácen bývalý dům.

CITÁT Z KNIHY:

Pozvolnou, vytrvalou rozvážnou prací usiloval Přemysl poctivě, aby mohl nahraditi, co zanedbáno, zvelebiti svou rodnou půdu, zapraviti dluhy, zachrániti vše. Šlo to zdlouha, ale šlo to trpělivým přičiněním přece, i když Jenička ze statku ubyla. Odešla přec jen za miláčkem svého srdce, za svým Toníkem, když záhy ovdověv požádal ze staré lásky po druhé o její ruku. Mohla odejíti klidně, nebol se za ní našla výborná náhradnice, Šťastných Lenka, která za kolikaleté Přemyslovy vzdálenosti z malé holčice dospěla v roztomilou dívku a vzdělanou ženušku i hospodyňku, jíž po bohu Přemysl oddal se celým svým srdcem požehnané práci po svém na svém.

PERSPEKTIVA:

Autorka knihy se zaměřuje na nenávistné, zlé, lstivé Němce, jak ničí český národ. Na konci knihy je důrazné vítězství Čechů.

Vypravěč: er-forma.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jana Plachá, 10.01.2010

­­­­

Diskuse k výpisku
Eliška Krásnohorská - Na svémMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­