ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Albee Edward (*12.03.1928)

­­­­

Kdo se bojí Virginie Woolfové? (Kdopak by se Kafky bál?) (4)

Proslulá hra Edwarda Albeeho Kdo se bojí Virginie Woolfové? o jednom nepodařeném večírku a dvou manželských dvojicích.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Artur v Praze roku 2008 (2. vydání). Z anglického originálu Who's Afraid of Virginia Woolf přeložili Rudolf a Luba Pellarovi. Počet stran: 140. ISBN: 978-80-87128-13-8.

OBSAH:

Silná, velká Marta, dcera rektora, a její mladší manžel Jiří, docent na katedře dějin, si pozvou domů na pokračování večírku mladý manželský pár. Skládá se z biologa Nicka a jeho choti Drahunky, ženušky nápadně štíhlých boků. Celá jejich konverzace sestává z opileckých urážek a blábolů. Drahunka se jí účastní jen občas, protože většinu času tráví zvracením nebo spaním na dlaždičkách v koupelně.
Marta Jiřího ponižuje, uráží ho proto, že nevede svou katedru, a tedy nepřevezme univerzitu po jejím milovaném tatínkovi ("bílé myšce" s červenýma očkama, jak říká Jiří), tvrdí, že není dostatečně mužem, vytváří v domě nepříjemné prostředí a vysmívá se jeho knize. Ta pojednává o Jiřího (údajném) dětství, kdy nechtěně zastřelil svoji matku a poté zabil i svého otce na sedadle spolujezdce, když se na vozovce vyhýbal dikobrazovi.
Marta prozrazuje jeho tajemství hostům, čímž mu ublíží. Jiří jí za to slíbí pomstu na jejich synovi, o němž si vzájemně zakázali mluvit na veřejnosti.

Marta otevřeně flirtuje s Nickem a nakonec se s ním provokativně odchází vyspat (Nick je však po vypitém alkoholu impotentní), zatímco Jiří si s demonstrativním klidem čte. Tehdy k němu přichází Drahunka a on z krátkého rozhovoru s ní pochopí, že její manželství je bezdětné proto, že si vždycky úmyslně způsobí potrat. Bojí se totiž porodu kvůli svým úzkým bokům.

Jiří se tedy Martě pomstí tím, že jí oznámí zprávu, že jejich syn zahynul: naboural do stromu, když se na vozovce pokoušel vyhnout dikobrazovi. Marta je zdrcena.
Nick pochopí, že jde o jednu z her, kterou bezdětní manželé hráli (žádného syna nikdy neměli, jen si to představovali).

V dramatu se o hrách mluví často: o hře na ponížení hostitele, o hře útoku na hosty, o hře "hupky dupky na hostitelku" atd. Leitmotivem celého díla je popěvek Who's Afraid of Virginia Woolf? na motivy slavné dětské písničky amerického skladatele Henryho Halla Kdopak by se vlka bál? (vlk/Woolfová = pravda). Tato hříčka se zpívala na předchozím veřejném večírku, pořádaném rektorem, a na Martině večírku ji hosté opakují.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Lai, 29.01.2022

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Edward Albee - Kdo se bojí Virginie Woolfové? (Kdopak by se Kafky bál?) (4)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)