ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Albee Edward (*12.03.1928)

­­­­

Křehká rovnováha

Absurdní drama o třech dějstvích nahlíží do intimního života dvou starších manželských párů, nemilosrdně pitvá rodinné a přátelské vztahy, které se navenek jeví jinak, než je tomu ve skutečnosti.

Láskyplný rozhovor manželů Tobiáše a Agnes se postupně mění v dialog plný nepříjemných narážek. Brzy poznáváme, že lidé, kteří zde žijí pod jednou střechou, k sobě chovají velmi podivný vztah. Předstírají lásku a pochopení, avšak z tónu jejich hlasu lze vycítit lhostejnost, zášť a nenávist. Agnes neustále doráží na svou mladší sestru Claire, obviňuje ji z alkoholismu, snaží se ji vystrnadit z domu. Zvláštně se chová i ke své dceři Julii (36 let), které již počtvrté ztroskotalo manželství a nyní se vrací domů. Juliiny problémy Agnes obtěžují, nemá chuť o nich mluvit. Vinu za dceřiny neúspěchy částečně svaluje na manžela, částečně ji vidí v dávné rodinné tragédii (smrt syna). Tobiáš je člověk, který nechce mít žádné potíže, snaží se je raději nevidět. Někdy se pokouší urovnat vztahy v rodině, ale jeho úsilí mu dlouho nevydrží.

Do děje náhle vstupují manželé Edna a Harry. Všem oznamují, že na ně doma padla úzkost, a proto přicházejí sem, aby mohli bydlet se svými nejlepšími přáteli. Nastěhují se do Juliina pokoje, Julie do otcova, Tobiáš je po letech nucen spát po boku Agnes. Všichni se tváří, že je tato situace naprosto normální. Přátelům se přece musí pomáhat. Edna a Harry se chovají jako doma, osvojují si právo v domě rozhodovat. Proti danému stavu věci se jako první vzbouří Julie. Tvrdě požaduje po rodičích, aby "návštěvu" vyhodili. Sama je vzápětí také označena za pouhou návštěvu. Dochází k mnoha hádkám, které nikam nevedou. Nikdo nechce za nic nést svou zodpovědnost. Ráno přichází Harry za Tobiášem a žádá o důvěrný rozhovor. Svěřuje se mu s náhlým poznáním - Edna i on by sebelepším přátelům svůj dům neposkytli. Proto odcházejí. Všem se sice uleví, ale v rodinných vztazích se nic nemění. Zůstává nuda, odcizení, stereotyp a nenávist. Každý se stáhne do své ulity a život pokračuje dál.

Autor zachycuje člověka v situaci úzkosti, životní strnulosti bez schopnosti komunikace s ostatními lidmi. Postavy postrádají smysl života, jednají bezcílně, dialogy jsou často nelogické.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 04.04.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Edward Albee - Křehká rovnováhaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­