ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Albee Edward (*12.03.1928)

­­­­

Edward Franklin Albee se narodil 12. března 1928 ve Washingtonu, ale jako 14denní miminko byl adoptován rodinou Albee (divadelními podnikateli), s níž se přestěhoval do New Yorku. Vystudoval Choate School a Trinity College.

Albee je americký dramatik přiřazovaný k absurdnímu dramatu, ačkoliv sám se označuje za autora spíše tradičního.
Je trojnásobným držitelem Pulitzerovy ceny (1. - 2. května 1967 za hru Křehká rovnováha /A Delicate Balance/; 2. roku 1975 za hru Pobřeží /Seascape/; 3. v roce 1994 za hru Tři velké ženy /Three Tall Woman/).
Stal se populárním nejprve v Evropě (jeho první dvě divadelní hry měly premiéru v Západním Berlíně), až pak v USA.

Ve svých hrách zachycuje člověka v nesmyslných a bezvýchodných situacích, jeho postavy nežijí plnohodnotným životem, dělají věci, které nic neznamenají a ničemu neslouží, nejsou se schopny dorozumět se s ostatními, člověk je podřízen moderní civilizaci.

První dramatický pokus Edwarda Albeeho se váže k roku 1940, kdy jako dvanáctiletý napsal frašku Aliqueen. Ve svých 30 letech pak vytvořil svou první úspěšnou hru Stalo se v ZOO /The Zoo Story/, jejíž světová premiéra se konala 28.9.1959 v Berlíně.

Edward Albee žije v New Yorku, stále píše nová dramata, režíruje své hry a učí.

Z DÍLA:

Stalo se v ZOO (1958, The Zoo Story) - lidský svět je zde přirovnán k ZOO; lidé žijí odděleni svými byty
Pískoviště (1959, The Sandbox) - drastická hra popisující pohřbívání zaživa na jednom pískovišti
Americký sen (1960, The American Dream)
Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1962, Who's Afraid of Virginia Woolf?, u nás pod titulem Kdopak by se Kafky bál?) - vzájemná odcizenost lidí žijících vedle sebe, jejich přetvářka a nepochopení se navzájem je ukázáno na dvou manželských párech intelektuálů
Balada o smutné kavárně (1963, The Ballad of the Sad Cafe) - dramatizace novely Carson McCullersové
Malcolm (1965)
Pobřeží (1974, Seascape)
Naslouchání (1975, Listening)
Chůze (1984, Walking)

a mnoho dalších...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Jesky, 21.04.2009

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Edward Albee







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­