ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

­­­­

Osada Havranů (6)

  • pro čtenáře od 9 let

Příběh vypráví o dobrodružstvích chlapce Havranpírka z rodu Havranů i o životě kmene v mladší době kamenné.
Jak obtížné bylo obstát v kruté zimě, jak se zacházelo se zrádci a jak bojovaly jednotlivé rody s přírodou i mezi sebou, co je "žluté kouzlo" i jak se z Havranpírka stal muž Bystrý havran vylíčil v napínavém dobrodružném románu Eduard Štorch, a to už před více než osmdesáti lety (1930). Jeho knihy o době dávno minulé mají své čtenáře dodnes. Eduard Štorch, spisovatel a učitel, spojil ve svých vyprávěních lásku k dětem i k historii a archeologii a snažil se ukázat dějepisnou látku zajímavě a zábavně. Navíc si spoustu věcí, o kterých psal, vyzkoušel "na vlastní kůži" (roznítil oheň vrtěním dřeva, štípal pazourky, zhotovil luk a šípy apod.) a opíral se také o své archeologické nálezy.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2012 (8. vydání). Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 107. ISBN: 978-80-00-02956-6.

STRUČNÝ DĚJ:

Příběh se odehrává v mladší době kamenné. V příjemném, široce otevřeném údolí v ohybu potoka se krčí malá, chudá osada - osada Havranů. Je období zimy. Z malé chatrče se vyřítí Divous a křičí na totem: "Tolik dárků jsi od nás přijímal, vždycky jsi dostával z ulovené zvěře, a teď, když máš pomoci, neslyšíš naše prosby. Necháš nás zajít hladem a mrazem! Hú - hů!"

Ano, zima trvá již nesnesitelně dlouho, mělo už přijít jaro. Všechny zásoby jsou snědeny a ve stáji mají jen dvě krávy a dva býky, kozy a pár ovcí. Také třináctiletý Havranpírko je hladový. Jí jen jednou denně, nyní ale pomáhá Veveřici - náčelníkově dceři, má ji totiž rád, nejenže je milá a pracovitá, ale také nedosažitelná. Jen na ní totiž záleží bohatství kmene. Kolik dobytka za ni asi dá její budoucí manžel?

Tolik očekávané jaro nadešlo a dny plynou zase jako dřív. Havranpírko zachraňuje dobytek, chodí lovit a všemožně a hlavně užitečně pomáhá. Se svými druhy zažívá nejedno veselé dobrodružství. Je v rodě velmi oblíben.

Jednou osadu navštívil mladík Sokolí oko z rodu Sokolů. Spřátelil se s Havranpírkem a také Veveřice se mu tuze zalíbila. Měl ji rád, ale neměl výkupné.

Jednoho dne našel náš hrdina stádo dobytka a koupil za ně Veveřici pro Sokolí oko, ale Veveřici unesli kupci, kteří se o ni také ucházeli. Nakonec je Havranpírko přijat za mezi dospělé muže a dostává jméno Bystrý havran.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Nela Trnčáková/Nelmen, 14.04.2016

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - Osada Havranů (6)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­