ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

­­­­

Bronzový poklad

HLAVNÍ POSTAVY:

Skrček, Číhař, Sigúl, Dagúr

DĚJ:

V osadě Medvědů při řece Vltavě žije lovec Čihavý Medvěd a jeho syn Skrček. Ten sice nepatří mezi nejsilnější nebo nejrychlejší chlapce ve vesnici, ale zato má bystrou hlavu a mnoho znalostí o přírodě a stopování. Jednoho dne však dojde k přepadení kupecké karavany a na tom samém místě je nalezena Číhařova mrtvola. Většina z osady uvěří, že Číhař přepadaní zosnoval, pouze Skrček to odmítá a je odhodlán vypátrat vrahy svého otce a očistit jeho jméno. Vydává se tedy společně se Sigúlem, vůdcem přepadené karavany, na dalekou cestu. Při putování je však Sigúl těžce zraněn, a tak musí Skrček sám najít pomoc a zároveň zabránit Dagúrovi, pomstychtivému synovi Sigúla, aby vyvraždil osadu Medvědů. Nakonec se mu všechno podaří a dokonce při tom odhalí i skutečné vrahy svého otce. V poslední chvíli je však malý hrdina zasažen útočníkovým šípem a umírá. Přesto mu však svědkové jeho hrdinství vypraví velký a honosný pohřeb, a tak Skrček alespoň po smrti získává úctu, o kterou tak dlouho usiloval.

VLASTNÍ NÁZOR:

Autor, znamenitý znalec v oblasti prehistorie, nás opět seznamuje se životem lidí v době bronzové. Nejenže zde perfektně popsal zvyky, způsob života a mentalitu tehdejších lidí, ale také se mu podařilo vytvořit dojemný příběh o "malém" hrdinovi. Skrček sice není žádný silný lovec a nebo mocný náčelník, ale obyčejný chlapec, ke kterému život nikdy nebyl příliš štědrý a který touží jen po troše uznání, úcty a pochopení. Navíc tím, že si autor za hlavního hrdinu zvolil chlapce ve věku většiny jeho čtenářů, umožnil tak mnoha dětem, aby se s hrdinou ztotožnili a jeho prostřednictvím zažili mnohá dobrodružství, od stopování pravěkých zvířat až po hledání bájného pokladu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 28.08.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - Bronzový pokladMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­