ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

­­­­

Lovci mamutů (2)

Román ze starší doby kamenné o životě jedné pravěké lovecké tlupy a její cestě z okolí Věstonic až na území Velké Prahy.
Napínavý příběh o putování hlavních hrdinů Kopčema a Veverčáka, všech jejich dobrodružstvích, jejich vynálezech. Čtenář se současně seznamuje s pravěkou látkou, získává základní vědomosti o paleolitické společnosti.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 1991 (16. vydání tamtéž). Doslov napsal Jiří Hrala. Ilustroval Zdeněk Burian. Počet stran: 297. ISBN: 80-00-00165-9.

HLAVNÍ POSTAVY:

Veverčák, Mamutík, Ukmas, Kopčem, Dráp, Zajíc, Sova, Huňáč, Rváč

DĚJ:

Děj knihy nás dostane do doby lovců mamutů a tábora věstonické tlupy, která sídlí na břehu řeky Dyje. Autor napsal kus ze života této tlupy.

Příběh začíná u dvou chlapců - Kopčema a Veverčáka - kteří objeví lišku a snaží se ji chytit. Dále se tlupa snaží ulovit stádo zubrů. Při lovu zemře Kopčemova matka, což je v té době normální.

Takto jde život v tlupě dál až do doby, kdy dostanou informaci o stádě mamutů. Celá tlupa jde na lov. Při lovu však narazí na cizí tlupu, která je mnohem silnější. Cizí tlupa zažene věstonickou tlupu pryč za řeku Dyji a tábor si přivlastní.

Věstonická tlupa utíká několik dní, dokud nenarazí na velkou jeskyni ve skále, kde se utáboří. Při jednom lovu se jim stane, že narazí na lva. Tři lovci jsou zahnáni do propasti Macochy. Šťastnou náhodou přežijí a tlupa je zachrání.

Za několik týdnů opouští jeskyni v obavách z cizí tlupy, která by je mohla hledat a zabít. Prchají podél řeky k západu do středních Čech do krajiny plné zvířat a mamutů.

Usadili se na louce poblíž potoka, kde si mohly děti hrát a kde byly menší rybky. Několikrát se jim stalo, že tlupě vyhasl oheň. Kniha končí vynalezením způsobu rozdělání ohně.

UKÁZKA:

Děti se bavily zajímavou hrou u potůčku. Stavěly hráz z kamení a dělaly si rybníčky z nadržené vody. Pokoušely se také chytit malé rybičky. Umazaný Cebík se přitom převalil do rybníčku a teď brečí a prská vodu. Kukačka ho utěšuje a ukazuje mu hezké kamínky v potoce. Děti tu v písku nacházejí hojná lesklá zrnéčka, sem tam i větší žluté kousky. Krásně svítí a děti jich za malou chvíli nasbíraly hromádku. I v kamenech, z kterých stavějí hráze v potůčku, třpytí se lesklá zrnka. Děti běžely do tábora pochlubit se svým objevem. Ženy bez zájmu pohlédly na zlatá zrnka - vždyť nejsou k jídlu! - a usmály se na děti. Pak šly ještě nasbírat zásobu dříví na noc.

VLASTNÍ NÁZOR:

Přečíst si knihu o životě lovců mamutů bylo velmi zajímavé. Život musel být dříve velmi těžký.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Eliška Brázdilová, 06.03.2013

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - Lovci mamutů (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­