ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ajtmatov Čingiz (*12.12.1928 - †10.06.2008)

   
­­­­

Stanice Bouřná: Den delší než století

  • název originálu: Burannyj polustanok: I dolše veka dlitsja děň
  • podtitul: Den delší než století

Dramatický román o lidském životě, v němž se spojují symboly minulosti, dneška i zítřka. Česky vyšlo též pod názvem A věku delší bývá den.

Společenský román s prvky sci-fi zavádí čtenáře do Sary-ozecké stepi ve Střední Asii. Zachycuje životní osudy železničáře Edygeje Žangeldinova, prostého poctivého člověka, vášnivého odpůrce násilí a nespravedlnosti, kterého zdejší obyvatelé přezdívali Bouřný Edygej.

Dílo tvoří tří základní dějové roviny (přítomnost, dávná minulost a budoucnost), které se vzájemně prolínají.

Bouřný Edygej žije se svou ženou a dětmi na malé železniční stanici Bouřná, v osadě o osmi domech. Když zemře jeho přítel, vesničan Kazangap, chce mu vypravit důstojný pohřeb a pochovat ho na bájné pohřebiště Ana-Bejit v blízkosti kosmodromu. Přes námitky Kazangapova syna se pozůstalí vydávají na cestu. Přítelova smrt vyvolá tisíce vzpomínek na uplynulá léta, na osudy lidí, kteří žili v Bouřné. Edygej si vzpomíná zejména na příběh učitele Abutalipa Kutybajeva, který za války padl do zajetí a pak bojoval jako partyzán v Jugoslávii. V padesátých letech ho sovětská vláda označila za politicky nespolehlivého, a proto byl překládán z místa na místo. Sepisoval své vzpomínky na válku, na dřívější život. Zaznamenával i dávné pověsti. Jednou z nich byla i legenda o mankurtech, zajatých kazašských vojácích, které Chuang-chungové krutě týrali vyholením hlavy a obtočením čerstvou velbloudí kůží. Ta při vysychání působila zajatcům nesmírnou bolest. Mnozí zemřeli, ostatní ztratili paměť a vůli, stali se z nich mankurti, kteří byli tupě oddaní věznitelům. Na hřbitově Ana-Bejit byla pochována matka, která chtěla svému synovi vrátit paměť. Ten ji však na rozkaz svého pána zabil.
Kvůli zápiskům o válce byl Kutybajev zatčen a uvězněn. Věznění nepřežil. Zanedlouho opustila stanici i jeho žena Zaripa (Edygej ji miloval) s dětmi. Po Stalinově smrti byla rodina díky Edygejovi rehabilitována.
Po dlouhém putování dorazili truchlící do blízkosti pohřebiště. Vojenské hlídky jim znemožnily další postup. Ana-Bejit totiž ležel na území kosmodromu. Zesnulého proto pohřbili ve volné kazašské stepi.
Edygejovo vyprávění je proloženo událostmi týkajícími se kosmodromu, z něhož je realizován společný let sovětských a amerických kosmonautů do vesmíru. V rámci programu Demiurg objevují novou planetu - Náruč lesa a navazují kontakt s tamějšími obyvateli. Obyvatelé zmíněné planety jsou bezkonfliktní, ušlechtilí, přátelští. Žijí v lásce a míru. Ani jedné velmoci není však takové poznání příjemné, nehodí se pro jejich politické cíle. Znemožní proto návrat kosmonautů na Zemi.

Autor v románu řeší vážné problémy současnosti a nedávné minulosti, otázky smyslu života a poslání člověka. Vyjadřuje touhu po spravedlnosti, po šťastném životě, oslavuje lásku (k matce, ženě, dětem, vlasti, celému světu), činorodost a aktivitu, lidskou statečnost.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Niky, 04.04.2009

­­­­

Diskuse k výpisku
Čingiz Ajtmatov - Stanice Bouřná: Den delší než stoletíMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­