ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­
Hodnocení práce slohovky

Aktuální známka: ---
Hodnoceno: 0x Prosím, ohodnoť práci

Benito Mussolini

Benito Mussolini se narodil 29. 7. 1883 v severoitalském městečku Predappio jako nejstarší ze tří dětí kováře a učitelky. Otec byl přesvědčený socialista, a tak syna nedal pokřtít. Právě od otce, kterého zbožňoval, Benito od útlého věku slýchal, že je třeba se protivit autoritám, což se negativně projevovalo na jeho chování.
Od osmi let měl zákaz chodit s matkou do kostela, protože štípal lidi sedící v lavicích a venku po nich házel kamením, dokonce dvakrát ho vyloučili z internátních škol, jelikož píchal spolužáky perem do ruky a po učiteli hodil nádobku s inkoustem. S prospěchem přesto problémy neměl, v osmnácti dokončil školu a stal se učitelem.

Příliš dlouho jako vyučující nepracoval, poněvadž po necelém roce utekl před vojenskou službou do Švýcarska, nedařilo se mu ovšem najít práci a nakonec jej coby člena socialistické strany deportovali, uniformě tedy neunikl.

Po vojně se usadil v Trentu, které tehdy pod jménem Trident patřilo Rakousku-Uhersku, kde se živil novinařinou. Pokoušel se prosadit i v literatuře - do socialistických novin, které zároveň i řídil, napsal na pokračování nevalný román Claudia Particella, kardinálova milenka. Ten byl sice pro očerňování církve zakázán, leč i tak se dostal v překladu do Anglie. Kvůli neúctě k církvi i dvoru posléze rakouské úřady sedmadvacetiletého Benita vykázaly do Itálie, kde začal v Milánu pracovat v ústředním deníku italské socialistické strany. Tam působil až do první světové války, kdy se se socialisty nadobro rozloučil.

Ve dvaatřiceti se Benito oženil s pětadvacetiletou Rachele Guidiovou, která musela během manželství, z něhož vzešlo pět potomků, tolerovat četné Benitovy milenky, včetně té poslední Clary Pettacciové, o devětadvacet let mladší dcery papežova osobního lékaře, která spolu s Benitem později skončila před popravčí četou.

Po válce založil Benito v Milánu polovojenskou politickou organizaci Fasci di Combattimento neboli Bojové svazky. Tyhle oddíly válečných veteránů v černých košilích vyvolávaly v ulicích nepokoje, zasahovaly dokonce i proti stávkujícím, a tak není divu, že si brzy získal podporu vlivných průmyslových i agrárních kruhů; prosazováním vojenského pořádku se zalíbil armádě. Když dovedl své hnutí až do parlamentu pod názvem Partito Nazionale Fascista (Národní fašistická strana), odhodlal se k rozhodujícímu kroku.
Využívaje dlouhotrvajícího ovzduší všeobecného chaosu, jemuž nebyla vláda schopna zabránit, se devětatřicetiletý Benito vydal v čele třiceti tisíc svých mužů na pochod z Milána do Říma. Bezradný král Viktor Emanuel III. však proti nim neposlal vojsko, nýbrž jmenoval Benita novým předsedou vlády, do té doby nejmladším v italské historii.

Následující období věnoval Benito k upevňování moci, úspěch slavil hlavně díky zastrašování svých odpůrců, pár z nich i zavraždil. Po třech letech už jako "duce" (v překladu vůdce) vyhlásil diktaturu s kontrolou veškerého života v zemi. Propagandisticky hlásal návaznost na starý Řím i věrnost katolické církvi, ba se i nechal pokřtít. Druhou světovou válku, do níž vstoupil po Hitlerově boku, uvítal jako příležitost k obnovení římského impéria, bohužel pro něho se mu to nikdy nepovedlo. V průběhu války byl svržen a uvězněn, nacisté ho však osvobodili, Hitler nechtěl vidět jeho pád.
Jak se blížili spojenci, rozhodl se Benito utéci do Německa, jenže po cestě ho italští partyzáni poznali a i s jeho milenkou zastřelili dne 28. 4. 1945 ve vesnici Giulino di Mezzegra, jejich těla pak pověsili za nohy na jednu milánskou benzínovou pumpu.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 31.05.2016

Ceska posta    
­­­­

Diskuse ke slohové práci
Benito MussoliniMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­