ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ajtmatov Čingiz (*12.12.1928 - †10.06.2008)

­­­­

Džamila

Milostnou novelu vypráví chlapec Seit, absolvent umělecké školy, jako zážitek z dětství. Děj se odehrává v kyrgyzské muslimské vesnici, kde platí zvykové právo.

Seit žije se svou matkou, otcem, dvěma bratry (oba jsou ve válce) a sestrou ve velkém domě a v malém domě žije jeho nevlastní matka (po smrti manžela si ji podle zvykového práva musel vzít Seitův otec a ona byla poslušná Seitově matce). Seitova matka je tedy jeho "starší matka" a ta druhá je jeho "mladší matka". Seitovi je vesnici říkají "džigit" - ochránce rodiny, protože je nejstarším synem, co doma zůstal. Dům vede starší matka.

Vesnice už v důsledku kolektivizace zemědělství nebyla kočovná. V době války byl problém s pracovními silami pro těžké práce, protože muži z vesnice byli na frontě. Vedoucí kolchozu tedy na nošení těžkých pytlů z obilím určil Seita, Džamilu a Danijana. Džamila byla manželkou Sadyka, nejstaršího syna starší matky, který ji unesl a znásilnil, proto se musela stát jeho ženou. Byli spolu krátkou dobu, když Sadyk musel na vojnu. Starší matka si Džamilu velmi oblíbila a představovala si ji na svém místě. Starší matka měla v rodině nejvyšší rozhodovací pravomoc, pokud se jednalo o věci domu a hospodářství. Danijan byl sirotek, válečný invalida, který se vrátil do vesnice, ve které vyrůstal, ale žil ve stepi sám jen tak na zemi, s nikým nemluvil a jen snil.
A tak jezdili s obilím Džamila, Seit a Danijan, aby plnili válečné dodávky; práce to byla velmi těžká. Džamila byla silná, odvážná, nikoho se nelekla a svou práci odváděla dobře. Z Danijana si dělala legraci, že je bručoun. Danijan se na ní zamilovaně díval, ale to ona neviděla. Udělala si z něj legraci s pytlem obilí, který byl naplněn dvakrát tolik, než měl být. Danijan ani nemrkl, pytel donesl, ale začala ho bolet nemocná noha a kulhal. Džamila poznala, že to z legrací přehnala, a aby se omluvila, nutila Danijana, aby zpíval. On nechtěl, proto zpívala sama a on se také rozezpíval a někdy zpíval celou cestu s obilím. Jeho písně byly jiné, než co Džamila slýchávala, byly tesklivé, plné citu, o lásce, o zemi, o životě. Tehdy si dal Seit slib, že ve vesnici nezůstane, že bude malovat.

Džamila se postupně do Danijana zamilovala. Vyvolala potyčku mezi mladými u řeky, strčili ji do vody a tak se mu ukázala v mokrých přiléhavých šatech. Tímto způsobem ho sváděla, ale Danijan byl stále stejný, dál pracoval a zpíval o lásce. Jezdili spolu a se Seitem s obilím, Džamila na kozlíku pokládala hlavu na Danijanovo rameno a když dostala dopis od manžela, což nebylo zvykem (prokázat cit k ženě bylo něco neslýchaného), vyznala Danijanovi poprvé lásku.

Na podzim šel Seit do školy a uviděl Džamilu a Danijana, jak přecházejí řeku. Najednou věděl, že už je nikdy neuvidí. Doma bylo pozdvižení, hledali je marně, Seit nic neřekl. Sadyk se vrátil z války, chování Džamily a Danijana odsoudil. Našel kresbu Seita, který nakreslil Džamilu a Danijana a všem došlo, že o lásce těchto dvou lidí Seit věděl.

Seit se urazil a odešel studovat na uměleckou školu. Jako diplomovou práci nakreslil Džamilu a Danijana, protože pořád na ně musel myslet, měli odvahu jít pro svou lásku do neznáma.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Petra Mishka, 11.12.2005

   
­­­­

Výpisek Džamila ve slovenštině?

Slovenskou verzi tohoto výpisku naleznete na adrese:

­­­­

Diskuse k výpisku
Čingiz Ajtmatov - DžamilaMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­