ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Ajtmatov Čingiz (*12.12.1928 - †10.06.2008)

   
­­­­

Stanice Bouřná: Den delší než století (2)

Strhující román o moderním člověku, o jeho právech i povinnostech, o lásce.
Román na dramatickém příběhu železničního dělníka zvaného Bouřný Edygej ukazuje život současného člověka v extrémních podmínkách, znásobených fantastickými prvky.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo Lidové nakladatelství v Praze roku 1982 (1. vydání). Z ruského originálu Burannyj polustanok: I dolše veka dlitsja děň přeložil Vladimír Michna. Počet stran: 293.

MÍSTO A DOBA DĚJE:

Současnost i minulost, Střední Asie, Sary-ozecká step, stanice Bouřná

DĚJ:

Hlavním hrdinou je Edygej, který pracuje na stanici Bouřná. Jednoho dne mu přijde jeho žena Ukubala oznámit smrt jeho dlouholetého přítele Kazangapa. Hned začne plánovat, co je potřeba udělat.

Naplánuje, že Kazangap bude pohřben na starém hřbitově Ana-Bejit, jenž je pojmenován po ženě Najman-Aně, kterou zabil její vlastní syn. Kazangapův syn, jenž přijel na pohřeb, mluví o tom, jak člověk bude dělat věci sám, ale bude řízen střediskem.

Druhý den se malá skupinka vydá ke hřbitovu, ale ten je oplocen a nemohou se tam dostat. Je to místo kosmodromu a je přísně střeženo. Jsou tedy nuceni pohřbít Kazangapa v blízkosti hory, která je nedaleko. Edygej si chce ještě promluvit s velitelem u brány. Než však dojde k bráně, rozhodne se uvázat velblouda a psa nedaleko, aby vypadal důstojněji. Jenže právě v ten moment jsou z kosmodromu vypuštěny rakety pro ochranu Země, a tak se stane, že všichni tři před tím utíkají. Edygejovi se dokonce zdá, že vidí bílého ptáka, ve kterého se proměnil šátek Najman-Any.

Od Kazangapovy smrti Edygej vzpomíná na svůj život. Na to, jak se seznámil s Kazangapem a jak se dostal na stanici Bouřná. Je zde vyjeven i příběh cizince Abutalipa, který sem přicestoval s rodinou. Abutalip se dostal do německého zajetí. Když uprchl, tak se octl u jugoslávských partyzánů, až se nakonec vrátil zpátky do země. Ale pro jeho minulost se musí stěhovat, až skončí v Bouřné. Edygej a Kazagap se stanou jeho přáteli a pomáhají mu. Abutalip učí nejenom své syny, ale i Edygejovy dcery. Jednoho dne přijede do Bouřné revizor, kterému se nelíbí, že po nocích něco píše. Abutalip je zatčen a nakonec přichází zpráva o jeho smrti. Edygej se začne více starat o chlapce a objeví se nový vztah k Zaripě. Avšak Edygej je nucen jednoho dne odjet pro svého velblouda, a když se vrátí, tak Zaripa i s chlapci odjela. Edygej se uzavře. Po nějaké době se rozhodne udělat něco pro očištění Abutalipa, jenž je rehabilitován.

Další dějovou linií je i vesmírná akce. Ruský a americký kosmodrom vyšle dvě rakety na oběžnou dráhu, protože se jim neozývají jejich kosmonauti. Z lodního deníku se dozví, že navázali styk s mimozemskou civilizací a odjeli s nimi na planetu Náruč lesa. Odtud se dorozumívají s lodí Konvence, která neví, co s tím dělat. Nakonec jsou vystřeleny rakety na ochranu Země.

Legenda o Najman-Aně. V Sary-ozerské stepi žili různé národy, ale nejsilnějšími byli Chuang-chuangové. Válečným zajatcům dali na hlavu velbloudí "šátky". Ty se postupně smršťovaly a lidé buď zemřeli nebo přišli o paměť. Stali se z nich otroci (mankurtové), kteří poslouchali jenom svého pána. Když se Najman-Ana dozvěděla o mankurtovi, který hlídal stádo velbloudů, rozjela se za ním. Mohlo se tedy jednat o jejího syna, o němž se domnívali, že je mrtev. Jenže když ho našla, tak ji nepoznával. Jednoho dne ji zahlédli Chuang-chuangové. Mankurtovi řekli, že mu chce sundat "šátek", a tak ji zabil na jejich povel.

Legenda o pěvci, který si získal věhlas v širém okolí. Když zestárl, tak se ho ujal jeho starší bratr a zabýval se filozofickými otázkami. Jednoho dne se vydal na svatbu, kde se seznámil s mladou dívkou, která také zpívala. Zamilovali se do sebe. Jenže jeho národu se to nelíbilo, báli se hanby. Aby mu zabránili se s ní znovu vidět, zničili jeho nástroj, sedlo a zabili i jeho koně. Přesto byl ochoten se s ní znovu vidět, a tak ho přivázali.

HLAVNÍ POSTAVY:

Edygej Žangeldinov (Bouřný Edygej) - odpůrce násilí; není to hrdina, ale obyčejný člověk; zdůrazněna jeho poctivost, smysl pro plnění povinností, odpovědnost; vyžaduje, ale i sám dodržuje základní mravní principy
Abutalip Kutybajev - vesnický učitel; válečný zajatec; partyzán v Jugoslávii; sběratel dávných pověstí (legendy o mankurtech)

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Katka Svobodová, 10.03.2013

­­­­

Výpisek Stanice Bouřná: Den delší než století (2) ve slovenštině?

­­­­

Diskuse k výpisku
Čingiz Ajtmatov - Stanice Bouřná: Den delší než století (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­