ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lindgrenová Astrid (*14.11.1907 - †28.01.2002)

   
­­­­

Bratři Lví srdce (3)

Kniha Bratři Lví srdce je jednou z nejrozporuplnějších knih Astrid Lindgrenové. Příběh líčí lásku dvou bratrů, jejich odloučení a znovushledání, a to vše na pozadí boje dobra proti zlu a hledání vlastní identity v nejistém světě.
V době svého vydání vzbudilo dílo diskuse ohledně toho, co by knihy pro děti měly a neměly obsahovat. Zatímco kritici vedli bouřlivé debaty, zda by se taková kniha vůbec měla dětem číst, děti ji na druhou stranu přijaly okamžitě...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2013 (4. vydání). Ze švédského originálu Bröderna Lejonhjärta přeložila Jarka Vrbová. Ilustroval František Skála. Počet stran: 151. ISBN: 978-80-00-03157-6.

OBSAH:

Kniha vypráví o dvou bratrech: Jonatánovi - krásném, mladém chlapci - a jeho bratru Karlovi alias Suchárkovi, který je pořád nemocný a taky je trochu ošklivý.
Jonatán se o svého mladšího bratra velmi pěkně stará a Karel je na něm závislý.

Jednou v jejich domě vypukne požár a Jonatán skokem z okna zachrání svého bratra. Na následky svých zranění však umírá. Poslední, co řekne, je, že se uvidí v Nangijale.

Asi po měsíci Karel umírá vlivem své nemoci a setkává se s bratrem v jiné zemi, v Nangijale, v zemi, kde vznikají pohádky a kde vládne doba ohníčků. Tady je jim spolu dobře, bydlí v krásném údolí a všichni je zde znají jako bratry Lví srdce.

Suchárek Karel se ale dozvídá o strašném despotovi Tengilovi, jenž okupuje Šípkové údolí na druhé straně velkých hor. Jonatán je v odboji a společně se Žofií, Hubertem a dalšími lidmi se snaží proti Tegilovi bojovat. Tengil má obludu Katlu, která požírá lidi. Tengil rovněž uvěznil Urbana, jenž vládl Šípkovému údolí. Jonatán se jej vydává osvobodit.

Po nějakém čase je Karlovi opravdu smutno a pak ve snu uslyší, jak jej bratr volá o pomoc. Hned se sbalí a vyráží do hor. Tady mu zachrání život Hubert, o němž si Karel myslí, že zradil jeho údolí, ale ještě téže noci zjistí, že údolí zradil Jossi - Zlatý kohout - hostinský. Jen náhodou se dostává do nepřetržitě střeženého Šípkového údolí, kde najde svého pseudo-dědečka, který zároveň skrývá Jonatána. A tak jsou bratři opět spolu. Nakonec zachrání Urbana z Katliny sluje a zúčastní se povstání v údolí. Lidé jsou opět svobodní. Katla je zabita příšerným hadem Karmem, ale ještě před tím ožehne svým plamenem Jonatána. To má za následek, že se po chvíli nemůže Jonatán vůbec pohnout - ochrnul. Karel jej bere na záda a skáčou spolu ze skály. Ocitají se tak zase v novém světě, kde na ně už čeká dědeček Matyáš a oba jejich koně. Jonatán je zase zdravý a vše tak končí happy endem.

HLAVNÍ TÉMA, MYŠLENKA:

Nezlomitelné přátelství dvou bratrů. Dobro vždy vítězí nad zlem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Líbilo se mi, jak autorka krásně vylíčila charaktery všech postav, krásně se čte o přátelství a o statečnosti obou bratrů, o tom, jak se nakonec i Karel vyrovná svému bratru Jonatánovi. Autorka zvolila téma pohádkové země, jež přichází po smrti. Myslím si, že je dobré, aby si děli uvědomily, že po smrti je třeba také něco hezkého čeká, a tak se smrti nemusely tolik bát.

JAZYK:

Autorka píše spisovně, hojně je zastoupena přímá řeč.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 28.10.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Astrid Lindgrenová - Bratři Lví srdce (3)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­