ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Lindgrenová Astrid (*14.11.1907 - †28.01.2002)

   
­­­­

Mio, můj Mio

  • pro přemýšlivé děti

Vyprávění o krásných lidských vztazích a o tom, jak malý člověk překoná svůj strach a postaví se proti zlu.
Pohádkový příběh o chlapci ze sirotčince, jenž se pomocí kouzla vrátí ke svému otci králi do laskavé a slunečné země. Zemi sužuje zlý rytíř s kamenným srdcem a Mio v doprovodu svého přítele se vydá do jeho hradu, aby jej porazil. Strach obou dětí a překážky, jež se jim staví do cesty, jsou obrovské, nicméně zlo je nakonec poraženo...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Albatros v Praze roku 2004 (2. vydání). Ze švédského originálu Mio, min Mio přeložila Jarka Vrbová. Ilustroval Dušan Kállay. Počet stran: 98. ISBN: 80-00-01367-3.

OBSAH:

Devítiletý chlapec jménem Bosse žije u pěstounských rodičů ve švédském Stockholmu a má zde jen dva přátele - chlapce Benka a paní prodavačku Lundinovou. Pěstouni jej příliš nemilují a raději by se ho zbavili. To se jim také jednoho dne splní. Malého Bosse si vyzvedne džin z lahve a odnese jej do země v daleké dálce, kde žije a panuje jeho otec-král.

V této zemi bylo vše tak neskutečné a krásné. Bosse se setkává se svým otcem, jenž má ze setkání se synkem obrovskou radost. Chlapec Bosse se ve skutečnosti jmenuje Mio a otec mu s laskavostí vždy říká: "Mio, můj Mio!"
Setkává se zde také s chlapcem Jum-Jumem, který se stane jeho nejlepším přítelem, s nímž vše podniká.
Mio se postupně seznamuje se svým novým domovem, poznává nové lidi, kteří jsou všichni tak hodní, jen jednoho se všichni bojí - hrozného rytíře Kata, jenž unáší malé děti a proměňuje je v ptáky.
Mio se dozvídá rovněž o dávné věštbě, jež uvádí, že rytíře Kata může zabít jen královský syn, a tím Mio byl.

Vydává se tedy s Jum-Jumem a věrnou kobylou Miramis do země na konci světa. Tato země je celá pod vlivem odporného rytíře. Oběma přátelům v této zemi všichni pomáhají, neboť Kata nenávidí. A tak se dostanou až na Katův hrad. Jsou jím zajati, ale náhlým sledem neuvěřitelných událostí se Mio nakonec s Katem utká a po hodinovém boji mu zarazí meč do jeho kamenného srdce.
Kouzlo jeho moci je zlomeno, děti a všichni lidé v této zemi jsou vysvobozeni, dokonce i v mrtvém lese začínají růst listy na stromech. Vše je jako dřív - tak jako před tisíci lety.

Všichni se vrací do země v daleké dálce, kde na Mia čeká jeho otec a na vysvobozené děti zase jejich rodiče. Všichni jsou spokojení a šťastní. Mio v zemi svého otce již zůstává.

HLAVNÍ TÉMA/MYŠLENKA:

Přátelství je nade vše na světě. Spravedlnost a dobro vítězí nad tyranií a zlem.

VLASTNÍ NÁZOR:

Kniha se mi velmi líbila, bylo v ní spoustu krásných epizod a myšlenek. Mám ráda dobré konce, a to zejména v příbězích pro děti, mezi které patří i vyprávění o Miovi. Je důležité dětem předkládat takové hodnoty, jakými jsou dobro a přátelství, neboť si jich dnes málo vážíme.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Frankie12, 30.10.2018

­­­­

Diskuse k výpisku
Astrid Lindgrenová - Mio, můj MioMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­