ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­­­­

Sesterstvo Putovních kalhot

Nejspíš ani není náhoda, že se z Carmen, Leny, Tibby a Bridget staly nejlepší kamarádky. Už jejich matky, když chodily do aerobiku pro těhotné, byly dobré přítelkyně. Chodily do tělocvičny pojmenované U Gildy a patřily k zářijové skupině (Lena se narodila malinko předčasně). Jejich maminky se ale později rozešly. Nejspíš to bylo kvůli starostem v rodině apod. Ale když tu teď holky seděly U Gildy, slíbily si, že takové nebudou a navždy zůstanou nejlepšími přítelkyněmi.
Byla již noc a dívky tu seděly v kruhu se svíčkami. Uprostřed ležely Kalhoty. Byly kouzelné - přesně padly každé z nich, ačkoliv měla každá naprosto odlišnou postavu. Letos to bylo první léto, co neměly být spolu (Carmen měla jet za tátou do Jižní Karolíny, Lena a její sestra Effie zase k babičce a dědečkovi do Řecka, Bridget měla letět na fotbalový tábor v Baja California v Mexiku a Tibby zůstávala doma). Proto se z těchto SKORO obyčejných kalhot staly Putovní kalhoty. Měly putovat od Leny k Tibby, pak ke Carmen a nakonec k Bridget. A aby se to trochu promíchalo, druhý tah jel právě naopak (od Bridget po Lenu). Této noci dívky zároveň vymyslely, sepsaly a uzákonily tato pravidla Sesterstva Putovních kalhot:

MY, SESTERSTVO, TÍMTO USTANOVUJEME NÁSLEDUJÍCÍ PRAVIDLA PRO POUŽÍVÁNÍ PUTOVNÍCH KALHOT

  1. Kalhoty nesmíš nikdy prát.
  2. Kalhoty nikdy nesmíš ohrnovat. Je to trapné a nikdy to trapné být nepřestane.
  3. Když máš na sobě Kalhoty, nesmíš nikdy říkat slovo "děsně". Nikdy si v nich taky nesmíš pomyslet "jsem děsně tlustá".
  4. Nikdy nesmíš dovolit klukovi, aby ti Kalhoty stáhl (ačkoliv si je v jeho přítomnosti můžeš svléknout sama).
  5. Když máš na sobě Kalhoty, nesmíš se dloubat v nose. Ovšem můžeš si příležitostně poškrábat nosní dírku, když potřebuješ.
  6. Musíš dodržovat náležitý postup při zdokumentování doby, po kterou jsi měla Kalhoty u sebe.
  7. Musíš přes léto psát svým Sestrám, bez ohledu na to, jak si bez nich užíváš.
  8. Kalhoty musíš předávat svým Sestrám podle pokynů stanovených Sesterstvem. Nesplnění tohoto požadavku povede k přísnému potrestání na našem nejbližším setkání.
  9. Kalhoty nesmíš nosit s tričkem zastrčeným dovnitř a s páskem. Viz pravidlo č.2.
  10. Nezapomeň: Kalhoty = Láska. Měj ráda svoje kámošky. Měj ráda sebe.

Carmen nesnášela překvapení, ale přesto ji v Jižní Karolíně jedno čekalo. Její táta (pan Lowell) si pořídil novou rodinu - Lydii (co chtěla mít všechno super), Kristu (to je dcera Lydie) a Paula (syn Lydie, málomluvný, jeho holka Kelly byla ještě divnější).
V téhle rodině si Carmen připadala neviditelná.
Jednou ji to hodně vzalo, vyběhla z domu a utíkala pryč. Vrátila se až k večeři. Čekala, že ji budou hledat, nebo na ni alespoň počkají s večeří. Ale oni nic. V klidu jedli.
Carmen byla hodně naštvaná, hodila proto kámen do okna. Otec ji viděl. Zase tedy utekla, tajně se sbalila a odjela domů, kde ji měl přece jen někdo rád. Byla to její maminka a Tibby.
Ale zde díky Tibbyině nově poznané kamarádce Bailey poznala, že má tátu ráda a že mu přeje po té dlouhé době jeho samoty zase mnoho radosti a štěstí z té jeho opravdové nové rodiny. Proto mu (tedy jim) přijela 19. srpna na svatbu (jak jinak než v Putovních kalhotách). Všichni (včetně jí samé) byli šťastní.

Tibby zůstala doma. Aby si něco vydělala, chodila do práce k Walmanovi. Už měla patnáct (v září jí mělo být šestnáct), takže ji vzali. Duncan Howe (asistent generálního manažera) jí řekl, co má dělat. Rovnala věci do regálů, pak asi hodinu seděla u pokladny a ve čtyři odpoledne jí skončila směna.
Jednou tak něco rovnala a k regálu přišla nějaká (asi dvanáctiletá) holka. Spadla a uhodila se do srovnaných deodorantů. Tibby nevěděla, co se jí pořádně stalo, ale věděla, že musí zavolat záchranku. A tak to udělala.
Další den přišla ta dívka do obchodu, aby Tibby pomohla srovnat ty deodoranty. Tibby už věděla, že se jmenuje Bailey, že má opravdu dvanáct a také věděla, že má leukémii. Zjistila to, když šla Bailey vrátit peněženku, která jí při tom pádu v obchodě vypadla.
Tibby se s Bailey dobře skamarádila, ukázala jí své morče Mimi, natáčely spolu dokument se zvláštními lidmi. Ale Baileyin čas byl spočítán. Zbývaly jí poslední dva měsíce. Tibby jí ze života udělala radost a Bailey ji za to měla moc ráda. Když Tibby zemřela Mimi, Bailey už byla v nemocnici. Tibby se totálně zhroutila. Tehdy k ní přijela její kamarádka Carmen a dodala jí odvahy (a taky jí půjčila Kalhoty).
Tibby šla do nemocnice za Bailey. O pár dní později byl ale konec a Bailey měla pohřeb. Přišla jak Tibby, tak jejich nový (dá se říct) kamarád Briana McBrian.
Tibby věděla, že Bailey měla Mimi fakt ráda. Proto je Mimi i teď s ní - s Bailey, co dokázala vidět svět takový, jaký je a ne takový, jakým se zdá být.
Ale abych nezapomněla, Tibby zbožňovala jednoho kluka z její třídy - Tuckera Rowea. Avšak Bailey jí ukázala jeho pravou, zcela odpornou stránku. Tibby jí za to byla vděčná a měla ji i docela ráda. Byla to fajn holka. Ale na svůj věk byla skvělá!

Lena jela se svou sestrou Effie za babičkou a Bapim do Řecka (Bapi = děda).
V Řecku bylo krásně a hlavně teplo. Takže když šla Lena malovat a našla při tom přenádherné skryté jezírko, neodolala mu, svlékla se a vlezla si do příjemné chladivé vody. Ale co to? Náhle někde zapraskaly větvičky a objevil se a civěl na ni... Kostos Dounas. Patnáctiletá Lena se vzpamatovala dřív než Kostos. Vylezla z vody, rychle na sebe nějak naházela oblečení a utekla domů - k babičce a Bapimu.
A kdo je vlastně Kostos? Lenu s ním seznámila babička. Považuje ho téměř za svého vnuka. Má ho moc ráda. Kosotos pracuje v blízké kovárně a je mu osmnáct.
Bapi měl Kostu vlastně taky rád, ale po tom nepříjemném setkání Leny a Kosty u jezírka se to hodně změnilo. Protože jim Lena moc neřekla, její prarodiče se domnívali, že Kostos se dopustil "něčeho hrozného". Bapi se kvůli tomu dokonce porval s dědou Kosty.
Poslední den před odjezdem ale Lena zjistila, že Kostu vlastně miluje. Řekla, jak to doopravdy bylo u toho jezírka a všechno urovnala. Potom šla (samozřejmě v Kalhotách) do kovárny za Kostou.
Za všechno se mu omluvila (při čemž zjistila, že to místo u jezírka je Kostovo místo, o nějž se s ní ale rád podělí) a vyšla s pravdou ven - po nějaké době mu řekla, že ho miluje. Co jiného mohlo následovat, než dlouhý polibek...
Byla to smůla a naneštěstí i pravda - byl to poslední letošní den Leny v Řecku, protože končily prázdniny. Lena se musela rozloučit s Kostou a Effie se svým sedmnáctiletým číšníkem, do kterého se zabouchla. Obě teď mohly jedině doufat, že se s nimi zase brzy uvidí.
Lena pak odjela z Bridget.

Bridget se na fotbalovém táboře v Baja California (to je v Mexiku) moc líbilo. Zalíbil se jí tam jeden kluk. Byl to trenér, a proto s ním podle pravidel nemohla nic mít. Ale ona to přesto zkusila.
Při běhu se k němu přiblížila a společně se trochu oddálili od pomalejší skupinky. Teď byl ten pravý čas na seznámení.
Zjistila, že se jmenuje Eric Richman, je mu devatenáct, je z L.A. a chodí na Columbijskou univerzitu. Eric se jí také ptal, jak se jmenuje a kolik jí je. Odpověděla mu: "Jsem Bridget, Bridget Vreelandová a je mi šestnáct." Tohle (tedy těch šestnáct let) řekla proto, aby: 1) mezi nimi nebyl takový věkový rozdíl a 2) jí stejně bude brzo těch šestnáct.
Seznámili se celkem dobře (a přece jen tajně). Zdálo se, že se mají opravdu rádi. Šli si spolu zaplavat do moře, neustále ze sebe nespouštěli oči, byli spolu v jedné posteli... (vše samozřejmě tajně!) (Jo, k té posteli. K ničemu nedošlo, tak se ničeho neobávejte!!!)
Ale přišel čas, kdy to muselo skončit. Nejen kvůli konci prázdnin, ale hlavně kvůli tomu, co si Eric uvědomil. Řekl jí: "Víš, zkus to pochopit, ale mně je devatenáct a tobě šestnáct." "Patnáct," přiznala se Bridget. "No vidíš to, dokonce patnáct! Proč jsi mi to neřekla dřív?! No, dobře. Myslím, že je to ještě hodně brzo, hlavně ty jsi ještě příliš mladá. Ještě oba studujeme, nebylo by to vhodné. Navíc já jsem trenér a pravidla už snad znáš. Promiň mi to. Já jen doufám, že až ti bude víc, bude ještě ta okouzlující dívka Bridget k mání a bude mě ještě chtít."
Tím to mezi nimi zatím skončilo. Bridget to hodně vzalo a potřebovala oporu. Proto s radostí přivítala oporu Carmen, která za ní přijela ji povzbudit.

Tak skončilo první léto Sesterstva, kdy každá byla jinde. A Putovní kalhoty? Ty další léto zajisté opět použijí, ať dohromady, nebo každá zvlášť.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Veronika R., 09.04.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Ann Brasharesová - Sesterstvo Putovních kalhotMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)