ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

   
­­­­

Sesterstvo Putovních kalhot (2)

Příběhy čtveřice patnáctiletých dívek, které budou poprvé trávit prázdniny odděleně. Díky kouzelným kalhotám však odloučení nebude tak zlé.
Carmen si v second handu koupí docela obyčejné džíny. Avšak poté, co si je vyzkouší i Lena, Tibby a Bridget a každé padnou jako ulité, dospějí dívky k závěru, že jsou to kalhoty kouzelné. Rozhodnou se z nich udělat Putovní kalhoty. Budou patřit všem a putovat od jedné dívky ke druhé. Pojedou s nimi na všechna místa, která děvčata během prázdnin navštíví. Díky svému kouzlu si dokáží ponechat vlastnosti všech čtyř kamarádek. Ty tak budou spojeny, i když budou od sebe na míle daleko.
Je to knížka o přátelství a kamarádství, o vztazích mezi rodiči a dětmi, o prvních láskách i zklamáních, ale také o nemoci a umírání.

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Egmont v Praze roku 2003 (1. vydání). Z anglického originálu The Sisterhood of the Traveling Pants přeložila Markéta Demlová. Počet stran: 263. ISBN: 80-7186-853-1.

OBSAH:

Tato knížka pojednává o čtyřech holkách, kterým bylo kolem sedmnácti let. Znaly se už od malinka. Jak to? Protože jejich maminky se seznámily, když chodily na cvičení pro těhotné. Jednou to jednu z maminek vzalo, a jako první se malinko předčasně narodila Lena. Během dalšího týdne byly na světě už všechny čtyři.
Když šly Lena, Carmen, Tibby a Bridget nakupovat, zavítaly do jednoho butiku, aby si sehnaly něco málo na sebe. Najednou je upoutaly jedny z kalhot, co tam jen tak ležely. Tak si je napřed jedna z nich vyzkoušela a padly jí. Pak si je vyzkoušely všechny holky kromě Carmen, ta byla v pase trochu více silnější. Ale holky jí řekly, že když to padlo všem, i když jsou postavou odlišné, musí to padnout i jí. Nakonec se nechala přemluvit a vyzkoušela si je, a co se nestalo! Ty kalhoty jí byly taky akorát, jako kdyby byly přímo ušité pro ni. Ještě ve stejný den se holky sešly v bývalé tělocvičně U Gildy, kde vlastně dříve probíhalo cvičení pro těhotné, ale nyní už byla opuštěná a nikdo tam nechodil. Řekly si, že tyto prázdniny budou pro ně jiné, že nebudou pohromadě jako bývaly doteď. A tak se dohodly, že ty kalhoty si budou posílat mezi sebou. Každá dívka je bude mít je jen na týden a pak je zase pošle pryč. A tak dostaly kalhoty svůj název: "Putovní kalhoty".
Carmen jela za tátou, Lena zase pro změnu za babičkou a dědou do Řecka a Bridget, ta jela na fotbalový tábor do Mexika. Jen jediná Tibby zůstala doma napospas nudě. Každá dívka zažila svůj příběh.
Carmen zjistila, že táta už nebydlí sám, ale se svoji přítelkyní, která měla dvě děti. A ke všemu si ji chtěl vzít. Carmen se měla stát družičkou, ale kvůli své postavě na ni nebyly šaty, a tak se rozčílila a odešla z obchodu, kde právě byli. Vrátila se k tátovi až večer a když zjistila, že se po ní nikdo neshání, rozbila kamenem okno v místnosti, kde právě všichni večeřeli. Nato odjíždí zpět domů.
Lena nechtíc spadla do moře a uvízla tam, kalhoty se zahákly za kámen. Ale zachránil ji pěkný Řek, do kterého se zamilovala. Později to vypráví babičce, ale ta na ni jen křičela, že ať s ním nic nemá, že to je nepřítel rodiny. I přes zákaz se s ním dál schází, nakonec děda povolí, ať se s ním jde aspoň rozloučit.
Bridget, ta si jela zakopat s míčem na tábor. Je moc talentovaná a dává to o sobě vědět, hlavně tehdy, když se objeví na blízku jeden z trenérů, do kterého se zamiluje. Nakonec, když se už z táboru vrátili, řekli si, že budou jen přáteli a co bylo to bylo.
Tibby přes prázdniny pracovala v supermarketu, kde objevila jednu mladou dívenku ležet na zemi. Tak zavolala pohotovost a odvezli ji. Pak ta dívenka za ní přichází domů. Když zjistí, že Tibby moc ráda natáčí filmy a dokumenty, chce se stát její pomocnicí. Přes Tibbyinu počáteční nechuť se dívenka pomocníci stává. Natáčejí spolu o životě lidí, čím by chtěly být atd. Později Tibby zjišťuje, že dívenka je nemocná leukémií. Když Tibby nebyla v pokoji, dívenka natočila svůj život. Byla moc ráda, že mohla být pomocnicí Tibby. Ale než skončí velké prázdniny, dívenka umírá. Pro Tibby to byl velký šok, bylo jí teprve 10 let, ale rozumem a chováním jí přišla starší.
Tak takto končí kniha Sesterstvo Putovních kalhot.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: sun.care, 21.11.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Ann Brasharesová - Sesterstvo Putovních kalhot (2)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)