ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Sofokles (*496př.n.l. - †406př.n.l.)

­­­­

Antigona (2)

Sofoklés napsal Antigonu asi roku 442 př.n.l.

Antigona byla dcera thébského krále Oidipa a jeho manželky a matky Iokasty. Měla dva bratry, Eteokla a Polyneika, jejichž boj o nástupnictví skončil smrtí obou. Polyneikos hledal spojence i v okolních státech a přivedl do země cizí vojska, což bylo obecně považováno za těžký zločin. Kreon, nový thébský vladař, vydal proto zákaz pohřbít Polyneika podle tradičních zvyklostí. Antigona ale neuposlechne vladařova rozkazu, protože podle jejího názoru se Kreonova vyhláška vzpírá náboženským i mravním zákonům, a vykoná příslušné obřady. Rozlícený Kreon tedy přikáže uzavřít Antigonu v hrobce. Neobměkčí ho a jeho rozhodnutí nedokáže zvrátit ani Kreonův syn Haimon, Antigonin snoubenec. Ke změně rozhodnutí ho přiměje až věštec Teiresias, díky čemuž je zákaz Polyneikova pohřbu zrušen a Antigona má být osvobozena. Dívka však mezitím spáchala sebevraždu a zdrcený Haimon si proto sáhne na život také. Kreonovi je pak odplatou jeho utrpení a samota, protože život si vezme i Kreonova manželka a Haimonova matka Eurydika.

VLASTNÍ NÁZOR

Tato tragédie zobrazuje konflikt mezi "pomíjivými" zákony vladařů a věčnými příkazy morálky. Hlavní hrdinka Antigona byla velice silná osobnost. Vzepřela se vladařovu nařízení, protože její značně vyvinutý smysl pro mravní zásady a rodinu jí kázal jinak.
Neodvrátila se od svého otce, když tak učinili ostatní její sourozenci. Obětovala život za spásu bratrovy duše, ale dosáhla morálního vítězství, neboť se podrobila raději nepsaným zákonům lidskosti, než zákonům moci.
Musela vládnout neuvěřitelnou vnitřní silou, protože nejenže obětovala bratrovi svůj život, ale dala mu "dárek", o kterém věděla, že jí bude chybět – pohřbila ho. Tím i ona upadla v zatracení a věděla, že ji nikdo nepohřbí a ona nenalezne posmrtný klid.
Protože byl Sofokles zastáncem starých ideálů občanské etiky, vyzdvihoval ty, kteří svými činy prokázali úctu k vlasti, rodině a bohům, a naopak jedince, kteří svým jednáním chtěli překročit lidské meze, odsuzoval k pádu.
Nevím, odkud brala Antigona tolik síly, myslím ale, že vše měla v sobě – zdravé sebevědomí, lásku, smysl pro povinnost, víru v dobro, průbojnost a kuráž.

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Kateřina Kučerová, 10.04.2004

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Sofokles - Antigona (2)

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­