ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Štorch Eduard (*10.04.1878 - †25.06.1956)

­­­­

Osada Havranů

Ilustrace: Zdeněk Burian
První vydání: 1930

DĚJ:

Tato knížka vypráví o osadě Havranů, která z chudoby a hladu vybuduje slávu a bohatství.
V osadě jsou všichni zužováni hladem. Divous, obyvatel osady, to už nevydržel: "Dva dny jsem nejedl! Všechno pobiji! Hu-ho-há!" Řval na havraní totem: "Tolik dárků jsi přijímal od nás, vždycky jsi první dostával z ulovené kořisti a ode všeho jídla...!" Nakonec Divous odešel z osady - už k Havranům nepatřil.
Dlouho bloudil v lese s oštěpem v ruce. Křoví zapraskalo. Z křoví vylezli cizí lovci. Byli to členové rodu Bobříků. Bobři Divouse zajali a chtěli ho zabít. On jim ale dal tip, že můžou bez boje uloupit stádo krav a ovcí. Dal jim tip na stádo osady Havranů. I když se jim to první den nepodařilo, druhý den už ano. Ale to si Havrani nenechali líbit. U břehu Vltavy vyvolali bitku, kterou nakonec vyhráli. Všichni byli spokojení a vcelku si žili dobře. S tlupou Bobříků si dohodli mír.
Havrani se šli pást se stádem daleko k Bohdalci. Ti, co zůstali v osadě, dostali výstražný signál. Běželi k Bohdalci. Tam zjistili, že rod Volavek zajal stádo krav a ovcí a Havranpírka. Havranpírko začal utíkat, ale narazil na medvěda a ještě ho dohonily Volavky. S medvědem se vypořádal a Volavky ho prohlásily za hrdinu, vrátily mu uloupené stádo a pustily ho. Už zase vše bylo v pořádku.
Havranpírko se toulal lesem, když ho znenadání napadla šelma. Zápasil s ní, ale zápas nemohl vyhrát. V tom ho zachránil hoch jménem Sokolí oko. Spřátelili se a dokonce si po čase slíbili věrné bratrství.
Jednoho dne přišli do osady kupci. Veveřice, dcera Černého havrana, se zalíbila mladšímu kupci Kamovi. Tím pádem měla už dva nápadníky. Kama a Bobříka. Vše se mělo rozhodnout na dni Slunce.
Havranpírko složil zkoušku mužnosti. Zaběhl za Sokolím okem a šli dlouho lesem. Zavedl ho za Divousem. Vrtilka (Divousova žena, která za Divousem později odběhala) byla již mrtvá. Zabil ji medvěd. Divous byl poraněný. Havranpírko a Sokolí oko ho ošetřili. Přespali v Divousově jeskyni. Když se Sokolí oko probudil, Havranpírko byl pryč. Řekl si: "Havranpírko šel určitě zabít toho medvěda, co zabil Divousovu ženu Vrtilku." A měl pravdu. Havranpírko se opravdu vydal pomstít Vrtilku. Když přišel do osady s medvědí kůží, všichni ho obdivovali.
Nastal dlouho očekávaný den Slunce. Přišel Bobřík a Kam. Bobřík nabízel za Veveřici pět krav, tři ovce a jednoho vepře. Kam nabízel o dvě krávy více. Černý havran řekl, že přijímá větší nabídku. V tom se ozval Havranpírko. Nabízím deset krav. Ano, opravdu nabídl deset krav, ale ne pro sebe - pro Sokolí oko. Jak už Černý havran řekl, platí větší nabídka. A tak Veveřice byla "vydražena" Sokolímu oku.
Havranpírko byl za své hrdinské skutky slavnostně přijat mezi muže a přejmenován z Havranpírka na Bystrého havrana. Osadou zabouřili výkřiky: "Bystrý havran! Bystrý havran!" Nakonec kniha končila slovy:

Táborový oheň vysoko zaplál. Jiskry se rozsršely ohňostrojem do výše a v záři plamenů rod Havranů zaburácel starou píseň svých dědů:

"Havran letí nad hory,
jen Slunce je výš.
Krá-krá!

Havran letí nad lesy,
Jen větry jdou dál.
Krá-krá.

Havran se nebojí,
Má silný dráp.
Havran se nebojí,
Umí se rvát!

Havran! Havran! Havran!
Krá-krá-krá!"

Tisk (Ctrl+P) Uložit jako PDF

Zdroj: Marťan, 15.02.2006

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Eduard Štorch - Osada Havranů

Buďte první, kdo přidá komentář.MAPY WEBU Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé DŮLEŽITÉ INFORMACE Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti OPTIME - prodej reklamy - marketingové zastoupení pro Český-jazyk.cz
- web: www.optime.cz
- kontaktní osoba: Mgr. Marek Sochor
- více informací o možnostech reklamy na Český-jazyk.cz


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Stop blokování reklam

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­