ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Whitman Walt (*31.05.1819 - †26.03.1892)

   
­­­­
Walt Whitman - George Collins Cox

Jestliže Belgičan Emilé Verhaeren byl tím, kdo založil literární směr známý jako civilismus, Walt Whitman byl tím, kdo jej dovedl k dokonalosti.

Narodil se 31. května 1819 na Long Islandu. Prošel mnohými zaměstnáními. Chvíli byl učitelem, později také novinářem. V novinách se však jeho později probuzený talent nijak neprojevoval. V letech 1848-1850 vedl radikální noviny Freeman. Byl horlivým zastáncem demokracie, z čehož se vyznal mj. v básni Pro tebe, ó demokracie. Původně byl příznivcem Demokratické strany, jelikož však neschvaloval otroctví, s touto stranou se rozešel. Během občanské války pracoval jako dobrovolný ošetřovatel.

Za celý život napsal jedinou sbírku Stébla trávy (první vydání v roce 1855), kterou však stále rozšiřoval o nové a nové básně, a tak žádné vydání tohoto díla není totožné. Whitman se snažil hledat krásu v naprosto všedních věcech, což je patrné už z názvu Stébla trávy. Jeho způsob psaní poezie byl velmi specifický a ovlivnil řadu moderních básníků. Whitmanova poezie je značně prozaizovaná, psal zásadně volným veršem. Jednotlivé verše byly navíc často velmi dlouhé.

Roku 1873 jej ranila mrtvice, od té doby byl upoután na lůžko a do své smrti žil u svého bratra. Zemřel 26. března 1892. Jeho odkaz pro moderní poezii je obrovský. Kromě toho také vydal knihu esejů Vyhlídky demokracie.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Godfrey, 23.09.2007

­­­­

Diskuse k životopisu
Walt WhitmanMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­