ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Disney Walt (*05.12.1901 - †15.12.1966)

­­­­
Walt disney portrait

Walt Disney (celým jménem Walter Elias Disney) se narodil 5. prosince 1901 v americkém Chicagu jako čtvrté z pěti dětí rodiny farmáře, stavebního dělníka a později stavitele.

Když bylo Waltovi pět, jeho otec měl právě dost násilí v chicagských ulicích, proto se Disneyovi přestěhovali do venkovského městečka Marceline ve státě Missouri, kde koupili dům s dvaceti hektary zemědělské půdy. Tady se začala poprvé projevovat Waltova záliba v kreslení a taky celoživotní láska k železnici. Často chodíval k trati a pokládal ucho na koleje, aby slyšel blížící se vlak. Po dalších čtyřech letech se rodina znovu stěhovala, tentokrát do Kansas City, kde začal Walt chodit na střední školu a také objevil svět vaudevillů [vódvil] a biografů.

Waltovi bylo šestnáct, když se rodina přestěhovala zpátky do jeho rodného Chicaga, kde otec koupil podíl v jedné továrně. Walt Disney pokračoval ve studiu a zároveň chodil do večerních kurzů v uměleckém institutu. Do školního časopisu kreslil vlastenecké obrázky, ovlivněné první světovou válkou, kterou dost prožíval. Nakonec nechal školy a přihlásil se do armády, jenže byl příliš mladý. Nenechal se odbýt, a tak zkusil alespoň Červený kříž. I tam sice brali až od sedmnácti, ale Walt si něco přidal a vydařilo se. Vyslali ho do Francie, kde strávil rok jako řidič sanitky, kterou si celou vyzdobil kresbami různých postaviček.

Po návratů domů se Walt přestěhoval do Kansas City, kde chtěl začít s uměleckou dráhou. Starší bratr Roy, zaměstnanec v místní bance, mu sehnal místo v reklamní agentuře. Walt však při vytváření inzerátů pro noviny, časopisy a kinosály stále přemýšlel o vlastním podniku. Reálné rysy to nabralo, když se seznámil se stejně starým kolegou, karikaturistou Ubem Iwerksem (1901-1971), pozdějším autorem slavného myšáka Mickeyho. Mládenci si padli do oka, rychle se spřátelili a rozhodli se spolupracovat. Netrvalo to dlouho a zkrachovali, Ub skončil v jedné místní agentuře, Walt se vydal do Hollywoodu.

Do města filmu přijel dvacetiletý Walt se čtyřiceti dolary v kapse a nedokončeným kresleným filmem v kufru. Že by se zde prosadil s něčím takovým, ho vůbec nenapadlo, měl v úmyslu být režisér hraných filmů. Když ho postupně ze všech studií uctivě vypoklonkovali, nezbylo mu než dokončit rozdělané dílo v kufru.

Svůj první kreslený film na motivy Alenky v říši divů se skutečnou dětskou herečkou v hlavní roli dal Walt Disney dohromady v garáži svého strýce. Poslal ho newyorské distributorce Margaret Winklerové, jež se ozvala obratem s požadavkem na pět dalších takových filmů s Alenkou. Walt spěchal za bratrem ležícím zrovna v nemocnici, kde se léčil z tuberkulózy, aby ho přemluvil k účasti v podniku. Bez něj by finanční otázky nezvládl. Roy souhlasil, vyléčil se z nemoci a do nemocnice se již nevrátil; nakonec ještě Walta o pár let dokonce přežil (1893-1971).
Když se pak z Kansas City do Los Angeles všichni přestěhovali (včetně představitelky Alenky, Virginie Davisové, s celou svojí rodinou i Ubem Iwerksem a jeho rodinou), Disney Brothers' Studio (pozdější The Walt Disney Company) mohlo zahájit svou slavnou činnost.

Jakmile přestala Alenka táhnout, soustředil se Walt na čistě kreslené filmy, nejdřív krátké, potom i celovečerní. Jejich hrdinové - myšák Mickey (jemuž Walt propůjčoval i svůj hlas), kačer Donald, králík Goofy, pes Pluto, Sněhurka, Pinocchio a spousty dalších - se stali světoznámými.

Po druhé světové válce začala Společnost Walta Disneyho postupně točit i hrané filmy a rozrostla se o televizní stanice a zábavní parky. Dnes po celém světě zaměstnává přes sto padesát tisíc lidí a její čisté roční příjmy dosahují až několika miliard dolarů.

Walt Disney, držitel dvaadvaceti Oskarů, zemřel 15. prosince 1966 v kalifornském Burbanku (sídelní oblast města Los Angeles) na rakovin plic.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Getner, 11.09.2016

   
­­­­

Související odkazy

­­­­

Diskuse k životopisu
Walt DisneyMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)