ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Neff Vladimír (*13.06.1909 - †02.07.1983)

­­­­

Vladimír Neff byl romanopisec, překladatel a filmový scénárista 30. - 80. let minulého století, jeden z nejvýraznějších epiků české prózy 20. století. Známý jako autor parodií na detektivky, psychologických studií měšťácké malosti, pseudohistorických románů a dobrodružných příběhů a kronikář života podnikatelské třídy, jehož počet vydávaných děl je srovnatelný například s Karlem Čapkem.

Vladimír Neff se narodil v Praze dne 13. června 1909. Pocházel z pražské bohaté podnikatelské rodiny. Sám autor o svém dětství řekl, že vyrůstal jako samotář, který jen málo splňoval otcovy představy o budoucím obchodníkovi a jehož nejmilejší zálibou byla četba. Mezi lety 1921 a 1925 navštěvoval gymnázium v Truhlářské ulici a poté studoval až do roku 1928 francouzskou obchodní akademii v Ženevě. Chvíli pracoval ve skladu porcelánu ve Vídni, později byl volontérem v obchodním domě v Brémách. V roce 1930 nastoupil do podniku svého otce, život obchodníka však vyměnil za uměleckou kariéru. Po úspěchu svých prvních knih se stal cizojazyčným lektorem v pražském nakladatelství Melantrich. Už od roku 1939 se živil jako spisovatel z povolání. Od počátku války žil jako volný spisovatel. S výjimkou let 1946-1953, kdy bydlel ve Slapech, je jeho život spjat s Prahou, kde také 2. července 1983 zemřel. Roku 1979 byl jmenován národním umělcem.

Jeho první literární počiny se datují už do druhé poloviny 30. let minulého století, především jsou to detektivní parodie a částečně politická satira. Za okupace jej pak zaměstnávala především práce na popularizačně vědeckém slovníku dějin filosofie: Filosofický slovník pro samouky neboli Antigorgias, který pak vyšel těsně před komunistickým převratem roku 1948. První výrazný úspěch u veřejnosti zaznamenal psychologickým románem Třináctá komnata z roku 1944 a následně novelou Marie a zahradník.
Jeho vrcholnými díly pak jsou historické romány, především pentalogie Sňatky z rozumu, Císařské fialky, Zlá krev, Veselá vdova, Královský vozataj a trilogie Královny nemají nohy, Prsten Borgiů a Krásná čarodějka.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Evulí, 12.04.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Vladimír NeffMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­