ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Neff Vladimír (*13.06.1909 - †02.07.1983)

­­­­

Dva u stolu

  • román z roku 1937

Románem Dva u stolu navázal Vladimír Neff podobným motivem na svůj předchozí román Malý velikán, a to zejména postavou hlavního hrdiny.
Román se točí okolo dvou rodinných klanů - Bindrů a Helvichů. Hlavním hrdinou je mladý buržoa Sáša Helvich, jenž si teprve hledá místo ve společnosti. Je začínajícím malířem, jeho tvorba je však zatím velmi nezralá, navíc s ním otěhotněla jeho dívka Gáby a on by chtěl, aby šla na potrat. Nicméně, toto své rozhodnutí si na konci knihy rozmyslí. Nemalou roli tu rovněž hraje jeho babička Bindrová, představující hlavu rodinného klanu.
Hlavní děj románu pojednává o nečekaném příjezdu babiččina syna Mirka Bindra ze zahraničí, kde žil mnoho let a kam se vytratil zejména kvůli dávným rodinným sporům. Zbytek rodiny, zvláště Pepa a Valja Helvich, manžel babiččiny dcery Máši, kteří jsou spolumajiteli tiskárny, se domnívají, že si s nimi Mirek přijel vyřídit své nedořešené dluhy. Mají z toho opravdu velké obavy, neboť jsou si dobře vědomi toho, že jeho peníze již prohýřili, a tak ví, že mu je nemají jak vrátit. Mezitím nám autor detailněji zobrazuje vztah Sáši k jeho rodině i ke Gáby, kterou požádal o ruku. Mirek později zasílá společníkům vyzývací dopis o zaplacení dluhu, v případě neuhrazení je připraven na ně podat trestní oznámení. Na konci románu si ale Mirek všechno náhle rozmýšlí, uhrazení dluhu již nepožaduje a vrací se bez rozloučení zpět do ciziny. Sáša zůstává věrný Gáby a postupně si s ní plánuje svoji budoucnost...

BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE:

Vydalo nakladatelství Melantrich v Praze roku 1937. Počet stran: 229.

OBSAH:

Mirek Binder měl hodně dobrodružné mládí. Dopustil se činů, pro které upadl v opovržení u celé své rodiny, dokonce se dostal do křížku i s paragrafy a policií. Mirkova otce to předčasně přivedlo až do hrobu. Před jeho smrtí si ale přeci jen vzpomněl i na svého nezbedného syna a svůj dům i hotovost spravedlivě rozdělil mezi oba syny (Pepu a Mirka) i dceru Mášu. A jeho žena měla mít nárok na doživotní důchod a byt...

Mirek pak zmizel v zahraničí a teď, po 23 letech, hlásí domů svůj návrat. V příbuzenstvu nastává pravé zděšení, protože Pepa a Mášin muž Valja již prohospodařili jeho podíl na domě. Pouze matka přivítá syna a jeho ženu s upřímnou radostí.

Dochází k neshodám mezi sourozenci. Mirek pohrozí bratrovi a švagrovi trestním oznámením, ale soudní tahanice nakonec kavalírsky odvolá a bez rozloučení mizí zpět v zahraničí.

Jako sloup stojí mezi rozvráceným příbuzenstvem ušlechtilá babička a její vnuk Sáša, jenž se rovněž ocitne v rozporu s rodinnou tradicí - chce se oženit s dcerou krejčího - modelkou. Přestárlý kmen stromu generací se hroutí, avšak pádu zabrání Sáša, mladý, nový a silný člověk, který prosadí svůj úmysl a po boku milované ženy staví rod na jinou, zdravější základnu. Říká: "Odloučím se od stáda, ale nebudu tím trpět, protože dva u stolu jsou taky rodina."

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Grully, 08.12.2021

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Vladimír Neff - Dva u stoluMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­