ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kaplický Václav (*28.08.1895 - †04.10.1982)

­­­­
Prozaik a publicista, autor satir z doby první republiky, historických románů, románových kronik a knih pro mládež.
Narodil se 28. srpna 1895 v Červeném Dvoře u Sezimova Ústí v rodině rolníka, zemřel 4. října 1982 v Praze.
Po maturitě na gymnáiu byl povolán do armády, padl do ruského zajetí, stal se členem čs. legií, dostal se však do rozporu s jejich vedením, a proto byl vězněn na mysu Gornostaj u Vladivostoku. Do vlasti se vrátil až v roce 1919. Krátký čas pracoval jako úředník, redaktor a ředitel (Čin, Pokrok, Melantrich aj.), přispíval do novin a časopisů (Obroda, Jihočeské listy, Rudé právo, Národní politika, Rudý večerník atd.). Po roce 1950 se věnoval výhradně práci spisovatele.

Z DÍLA:

beletristické dílo s prvky publicistiky "Gornostaj"
romány "Princezna z Košíř; Bomba v parlamentě; Červen v Pučálkách; Něžný manžel; ..."
historické romány "Kraj kalicha; Kladivo na čarodějnice; Nalezeno právem"

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: lucinta, 24.05.2007

   
­­­­

Diskuse k životopisu
Václav KaplickýMapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­