ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Kaplický Václav (*28.08.1895 - †04.10.1982)

   
­­­­

Kladivo na čarodějnice (8)

Příběh se odehrává v 17. století na Losinském panství, které bylo toho času ve správě pánů ze Žerotína. Vypovídá o hrůzných inkvizičních procesech s více než stovkou losinských a šumperských obyvatel, kteří byli obviněni buď z čarodějnictví, nebo pouhého napomáhání čarodějnicím a pekelným bytostem v jejich ďábelských praktikách. Žádný z obviněných nebyl soudem osvobozen, a byl ve jménu víry upálen na hranici. Ti co měli štěstí a u soudu byli přesvědčiví, těm se dostalo malé pozornosti, že na hranici nemuseli být spáleni za živa, ale předem jim byla setnuta hlava a pak byly symbolicky upáleny jejich ostatky.

Při čtení stránek popisujících šokující vyšetřovací metody Bobligovy - natahování na skřipec, palečnice, vypalování cejchů, tortury, na jaké si člověk je jen schopen vzpomenout - nejednou syknete a tvář se vám zkřiví bolestí a znechucením. S lidmi se zde zachází hůř než s krysami. Trpíte s obviněnými z nejsměšnějšího výmyslu lidských dějin - čarodějnictví.
Po přečtení knihy si uvědomíte nejen fyzickou bolest, kterou lidé tehdy při mučení museli prožívat, ale i tu psychickou. Tehdy zemřela spousta chudých lidí, kteří dřeli do noci na panských pozemcích, aby mohli ráno zase vstát a pracovat na ty, jež jsou z Boží vůle pověřeni jim vládnout. Co víc mohou lidé chtít v těchto dobách než ochrannou ruku Páně nad svou hlavou? Jak se asi museli cítit ženy a muži při nekonečných mučících procedurách, kdy si s každou důtkou, s každým intenzivnějším natahováním skřipce, s každou minutou strávenou pod vodou, s každým dalším vypáleným znamením uvědomovali, že jejich Bůh je opouští. Umírali zbídačení, přesvědčeni o své vině, všemi opuštění, s vizí toho, že celý život dbali o čistotu svého svědomí pro to, aby je Bůh nakonec uvrhl do nemilosti. Že teď nadešel den posledního soudu, který jim určí, že ani po smrti nenajdou klid v království nebeském.
Kaplický jasně ukazuje, jak inkvizice začíná zkoušet na prostých žebrácích a chudých lidech, kam až trpělivost světa sahá. Jak postupně tato neblaze proslulá církevní organizace zjišťuje, že panuje silou vzbuzujících hrůzu i ve vyšších kruzích. Ze strachu plyne moc, a z moci peníze. To lidé věděli už od pravěku a středověk v Evropě tak znásilnil krásnou a čistou myšlenku křesťanské lásky = fascinosum et tremendum - to jsou peníze!
Kaplického Kladivo na čarodějnice jsem četla poprvé ve třinácti. Vzpomínám si, jaký to ve mně tenkrát zanechalo dojem. Ta kniha je zrcadlením strachu. Můžete si jen na okamžik představit tu posvátnou hrůzu? Ten děs ve vašich očích? Jak ztrácíte naději a víru, když se vám před soudem podlamují nohy a opouští vás zdravý rozum?

Podle mého je tento román jeden z nejhrůznějších hororů (i když jej kritici to za horor nepovažují), které jsem kdy měla možnost přečíst. Nenajdete zde přízraky z podsvětí, šílené vědátory...jen Svatou a neomylnou inkvizici. O to více se bojíte, když víte, že ty nejstrašnější příběhy píše lidstvo samo v učebnicích dějepisu. A po dočtení knihy se bojíte jít spát, když přemýšlíte nad tím, s čím dalším lidstvo příjde zítra...

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Kelly, 29.04.2007

­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Kaplický - Kladivo na čarodějnice (8)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)