ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.



Menu

­

Kaplický Václav (*28.08.1895 - †04.10.1982)

­­­­

Kladivo na čarodějnice (9)


HLAVNÍ POSTAVY:

Děkan Kryštof Lautner, Boblig z Edelstadtu, Kašpar Hutter, Zuzana Voglicková

DĚJ:

Název tohoto velice zajímavého historického románu je propůjčen z názvu středověkého pojednání Malorus maleficarum (Kladivo na čarodějnice), který hojně používali inkvizitoři ve středověku v podstatě jako příručku při procesech s čarodějnicemi.
Děj knihy nás zavádí na severní Moravu. Na počátku je chudá vernířovická žebračka, která se nechá přesvědčit jednou sousedkou, aby pro ni za pytlík mouky ukradla posvěcenou hostii - ta její krávě měla podle staré pohanské pověsti zajistit dostatek mléka. Žebračka je však při činu přistižena a horlivý farář ji okamžitě obviňuje z čarodějnictví. Místní paní hraběnka nesmí tak strašné obvinění ignorovat, a tak nechá na své panství povolat starého inkvizičního soudce pana Obliga z Edelstadtu. Nikdo z přítomných však v té chvíli netuší, že právě tento člověk odstartuje sérii těch nejhorších a nejtragičtějších inkvizičních procesů v našich dějinách, při kterých přijde o život několik stovek nevinných lidí.
Boblig je velice chamtivý, prospěchářský a sobecký člověk, který za celou svou skvělou inkviziční kariéru poslal na hranici desítky nevinných lidí. Nemá absolutně žádné mravní zábrany a jediné, o co mu jde, je moc a majetek, který získává konfiskací majetku zadržených. Trefně ho doplňuje jeho ještě ohavnější sluha Ignác. Tento hrbáč se přímo vyžívá v trápení zatčených osob, které svým zjevem a odporným chováním snadno dokáže k smrti vyděsit.
Za začátku většina lidí nebere procesy ve Velkých Losinách nijak vážně. Jediný, kdo si uvědomuje hrozící nebezpečí pro celý kraj, je ctihodný šumperský děkan Kryštof Lautner. Děkan Lautner patří k nejoblíbenějším a nejváženějším duchovním v oblasti. Navíc platí za velice moudrého a laskavého člověka, o čemž svědčí také to, že si do opatrovnictví vzal mladou dívku Zuzanu, kterou po smrti jejich rodičů takřka vychoval a zaměstnal u sebe jako kuchařku.
Oblig brzy začíná z čarodějnictví obviňovat všechny majetné a mocné občany. Zatčené často podrobuje dlouhodobému hladovění a psychickému a fyzickému mučení. Každý obviněný je předem rovnou odsouzen a z každého sebemenšího znamení nebo podivného chování je hned usuzováno na vliv ďábla. Ziskuchtivému Bobligovi jsou však zchudlé a zadlužené Losiny málo. Donutí proto jednu lazebnici, aby ze spoluviny obvinila některé šumperské měšťanky. Postupně i zde jsou pozatýkáni a posléze posláni na hranici všichni vlivnější lidé. Šanci nemá ani těch několik osvícených jedinců, jako například děkan Lautner a jeho přítel bývalý soudce Hutter. Ti celou dobu moc dobře ví, o co ve skutečnosti Bobligovi jde a že všechno co hlásá je jen snůška vykonstruovaných lží.
Děkan Lautner se do poslední chvíle Bobligovu vlivu brání a dovolává se spravedlnosti u všech vyšších instancích. Nikdo jim však nechce pomoct. Nakonec je i děkan sám zatčen a upálen. Přesto jako jeden z mála nepodlehl mučení ani přímé konfrontaci se svými nejbližšími, kteří po nesnesitelných mukách a týrání obvinili i samotného kněze z uctívání ďábla.
Jedinému Kašparu Hutterovi se podaří uniknout a několik let zůstává v cizině. Na konci knihy je popsán jeho návrat do Šumperka, kde najde pouze zničené město a zjišťuje, že jeho žena a všichni přátelé a známí byli při procesech zabiti. Naštěstí bylo Bobligovo řádění nakonec zaraženo, a to ve chvíli, kdy se pokusil obvinit z čarodějnictví i obyvatele Olomouce.

VLASTNÍ NÁZOR:

Tento skvělý a naprosto uchvacující román věrně popisuje období čarodějnických procesů, ke kterým došlo na severní Moravě v 17. století. Můžete si zde přečíst, jak ohavné a vykonstruované obvinění byly v procesech vznášeny a že jediným vinným v nich byl vlastně sám soudce. Kniha se čte jedním dechem. Člověk je tak uchvácen a zároveň tak otřesen událostmi v knize popisovanými, že se prostě nedokáže odtrhnout. Mě kniha rozhodně donutila k zamyšlení, jak je vůbec možné, že proti takovým nesmyslnostem a ohavnostem nebyl schopen zakročit nikdo z vyšších úředníků země nebo duchovních tak dlouho.

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Vložené: 27.08.2007

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Kaplický - Kladivo na čarodějnice (9)







Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)