ČESKÝ JAZYK Literatura aneb studentský underground - čtenářský deník, životopisy, čítanka, slohové práce, slovníček pojmů - www.cesky-jazyk.czwww.cjl.cz | www.literka.cz Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.Menu

­

Kaplický Václav (*28.08.1895 - †04.10.1982)

­­­­

Kladivo na čarodějnice (11)

Vraždící losinská a šumperská bestie jménem Boblig, šílený inkvizitor a jeho ochránci, kníže Liechtenstein a olomoucký biskup téhož příjmení, vstoupili koncem 17. století do dějin jako tvůrci hrůzostrašného hororu monstrózních čarodějnických procesů, při nichž osobně fanatický mnohonásobný vrah Boblig fyzicky a psychicky zmasakroval, umučil, okradl o čest a majetek a nakonec zaživa upálil přes stovku nevinných obětí, včetně šumperského kněze, děkana Kryštofa Aloise Lautnera. Triumfující bestii nikdo nezastavil. Fanatismus a arogantní zvůle tehdejší moci vygenerovaly takovou institucionalizovanou hrůzu a davovou hysterii, že se nikdo nikoho nezastal. Vraždící triumfující bestialita změnila iracionalitu v realitu, v dokonalý horor o dokonalém zatmění rozumu. Tento sugestivní historický román, v němž se autorovi podařilo spojit faktografickou přesnost s vypravěčským umem, úspěšně zfilmoval režisér Otakar Vávra. Kaplického výpověď tak dostala to, o co autor vždy usiloval, lidovou dimenzi.

ÚVOD:

Kladivo na čarodějnice je historický román, odehrávající se v 2. polovině 17. století v okolí Mohelnice. Jeho autorem je československý spisovatel Václav Kaplický. Jedná se o jeho nejvýznamnější dílo. Na motivy románu byl roku 1969 natočen film, jehož režisérem byl Otakar Vávra.

NÁMĚT KNIHY:

Román popisuje období čarodějnických procesů, k nimž došlo na severní Moravě v 17. století. Původní dílo (předloha pro V.Kaplického) Malleus maleficarum bylo vydáno roku 1488. Autor upozorňuje na rizika, ke kterým může dojít, když se moc dostane do rukou nesprávného člověka (totalitní režimy).

STRUČNĚ O AUTOROVI:

Václav Kaplický se narodil 28. srpna 1895 v jižních Čechách, zemřel 4. října 1982. Prozaik a publicista, autor satir z doby první republiky, historických románů, románových kronik a knih pro mládež. Členem čs. legií. Byl vězněn na mysu Gornostaj u Vladivostoku. Přispíval do novin a časopisů: Obroda, Jihočeské listy, Rudé právo, Národní politika... Z jeho díla - beletristické dílo s prvky publicistiky Gornostaj; román Princezna z Košíř; historický román Nalezeno právem.

UMĚLECKÉ PROSTŘEDKY:

Er-forma, často historismy, slohový postup popisný, vyprávěcí; strohost, realistické vykreslení doby čarodějnických procesů - tortura, psychika lidí, nesmyslnost celého konání.

POSTAVY:

děkan Lautner - hlavní postava, velmi vzdělaný, hodný muž; zprvu bojuje o své "ovečky", ovšem postupně se stává sám obětí Bobligova plánu; děkan se do poslední chvíle snaží upozornit na nespravedlnost a nesmyslnost celého případu, ale nikdo mu nevěnuje pozornost; později sám končí na hranici
Boblig - inkvizitor, zlý, hamižný, sobecký; nebojí se obětovat životy nevinných jen proto, že si chce žít jako v bavlnce; kdykoliv vidí v někom hrozbu, rozhodne se ho obžalovat z čarodějnictví, aby se ho "zbavil"; tím se jen zvyšuje počet obžalovaných a jeho osoby se obává čím dál tím více lidí
Zuzana - Lautnerova hospodyně, hrdá, hodná, upřímná, statečná; když je na ní použito tortury, také přiznává čarodějnictví; následně je odsouzena k upálení

DĚJ:

Celý příběh začíná velkým nedorozuměním, při kterém žebračka Schuchová schová posvěcenou hostii proto, aby zachránila Dorotě Groerové krávu. A tím začíná vlna čarodějnických procesů. Děkan Lautner se snaží procesům zabránit, protože sám si je vědom jejich nesmyslnosti. Ovšem inkvizitor Boblig vidí v Lautnerovi hrozbu a rozhodne se ho také obvinit. Lautner i přes veškerou snahu bránit se umírá na hranici spolu s dalšími.

VLASTNÍ NÁZOR:

Nejvíce mě zaujalo rozuzlení, ve kterém zlo vítězí nad dobrem. Zajímavý byl také popis psychiky lidí, kteří byli obviněni a následně donuceni torturou k nepravdivému přiznání. Už odjakživa byla síla používána k usvědčování nevinných. Kdo by taky snesl torturu a nepřiznal by vše, co by se po něm chtělo!?

KONTEXT:

Historické romány:
Jarmila Loukotová - Spartakus, Navzdory básník zpívá
Alois Jirásek
Lion Feuchtwanger - Židovka z Toleda
Mika Waltari - Egypťan Sinuhet
Umberto Eco - Jméno růže

Vytisknout (Ctrl+P) Stáhnout v PDF

Zdroj: Enzymka, 14.09.2009

   
­­­­

Diskuse k výpisku
Václav Kaplický - Kladivo na čarodějnice (11)Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti


Ověřovací kód Opište kód z obrázku (jiný kód ↑)

Upozornění

 

Milý návštěvníku serveru Český-jazyk.cz,

omlouváme se, že Ti musíme zobrazovat toto hloupé vyskakovací okno, ale zjistili jsme, že je ve Tvém internetovém prohlížeči aktivní blokátor reklam, díky kterým mohou dnes tyto stránky bezplatně fungovat.

Pokud nechceš být tímto oknem neustále rušen, prosíme Tě, aby sis blokování reklam vypnul či si alespoň přidal výjimku pro náš web.

Jedině peníze z reklamy nám pomáhají tyto stránky udržovat v provozu a neustále je obsahově i rozvíjet.

Děkujeme Ti mnohokrát za pochopení.

tým Český-jazyk.cz

 

Toto sdělení zavřeš klávesou Esc nebo kliknutím na křížek v pravém horním rohu.
Po zavření okna nedojde k žádnému omezení funkčnosti serveru Český-jazyk.cz, nicméně, každé další načtení stránky může být doprovázeno otevřením tohoto upozornění, nedojde-li k odstranění či úpravě blokování reklamních ploch.

­