Menu
Picek Václav Jaromír (*13.11.1812 - †26.11.1869)
Václav Jaromír Picek se narodil 13. listopadu 1812 ve Svijanském Újezdě (Oujezd, okres Liberec). Zemřel 26. listopadu 1869 v Nových Benátkách.
Pocházel ze selské rodiny, matka byla výborná (zejména kostelní) zpěvačka známá v celém okolí. Po škole ve svém rodišti studoval piaristické gymnázium v Mladé Boleslavi (1827-32) a v Praze filosofii (od 1832) a práva (1834-38); jeho spolužáky tu byli mj. V.Filípek, K.H.Mácha, F.Nečásek, J.B.Pichl a F.J.Rubeš. Po absolvování působil v advokátní kanceláři J.N.Kaňky a roku 1841 se stal vrchním na liblínském panství hraběte Wurmbranda. Za pobytu v Liblíně se zasloužil o obnovení knihovny a čtenářské společnosti v Radnicích (založena 1818 A.J.Puchmajerem). V letech 1848-49 úspěšně kandidoval do říšského sněmu. Po patrimoriálním úřadu 1849 přešel jako právník do státních služeb. V období 1850-52 vedl jako prozatímní redaktor vládní Pražské noviny (jeho články - otázky státní správy a hospodářství). Své tehdejší názory vyjádřil v brožuře Politické zlomky o Čechách (Picek v ní odsuzoval politiku radikálních demokratů a polemizoval s představiteli liberálního národního směru K.H.Borovským a F.L.Riegrem - oceňoval jejich zásluhy o národ, vytýkal jim však přílišný nacionalismus a vyzýval k umírněnosti). Od roku 1852 byl Picek postupně podkrajským komisařem na Smíchově (do 1854) a v Příbrami (do 1856), okresním soudcem ve Zbirohu, od r.1857 na Zbraslavi, od r.1867 na Smíchově a od r.1868 přednostou okresního soudu v Nových Benátkách, kde svou vlasteneckou prací připravil půdu pro založení kulturního střediska Občanská beseda.
Začátky Pickovy básnické činnosti spadají do let jeho studií (1830); ve Večerním vyražení, kde debutoval už od gymnázia a později zejména v Květech a České včele otiskoval anakreontské idyly, deklamovánky, balady i pokusy o náročnější klasicistní žánry (znělky, duchovní epika). Jeho vlastním oborem se však staly lyrické písně, od 2. poloviny 30. let reaguje na rostoucí oblibu čes. společenského zpěvu. Přidržoval se v nich osvědčených témat a obrazů (zasvěcení života vlasti, slovanská vzájemnost, ideální obraz českých dívek, rozdělení srdce mezi vlast a milenku apod.), známých již od Kollára, F.L.Čelakovského, J.K.Chmelenského aj. Několikrát parafrázoval text k písni Kde domov můj. Picek psal mnoho písní milostných. Pickovy písně se objevovaly v dobových časopisech a almanaších a tvořily i významnou součást prvních Pickových básnických sbírek; byly nenáročné po stránce myšlenkové i formální, využívaly jednoduché symboliky, opakovaných sentencí, rýmovaných dvojic i trojic (děvy-zpěvy; vlast-slast-strast apod.) a výrazného refrénu. Svou melodičností, prostou dikcí a snadnou zapamatovatelností dobře vyhovovaly dobovému měšťanskému vkusu, a byly proto velmi vyhledávány hudebními skladateli. Zhudebnění dodala Pickovým textům značnou popularitu (Bývali Čechové; Čechy krásné, Čechy mé; Tážeme se, proč jsem Slovan; Písně dcery ducha mého; Dříve než jsem Minku poznal aj.). Písně vycházely jednotlivě i ve zpěvnících, staly se nedílnou součástí českého národního zpěvu 19. století, některé z nich zlidověly (Picek s oblibou používal struktury lidové písně). Na rozdíl od jeho písní prošly soubory veršů téměř bez ohlasu. Jako převážně lyrický básník se projevil i v obou svých pokusech o veršovaná dramata, uvedená roku 1840 Stavovským divadlem. Přes poměrně velký dobový ohlas však nebyly nikdy znovu inscenovány. Jsou to Vilém Rožmberk a Král Vratislav na Moravě.
Zdroj: monaska, 12.06.2007
Související odkazy
Čítanka | - | Lebka na hřbitově |
- | Otčina | |
- | Vlastenské hory | |
- | Zapadající slunce |
Diskuse k životopisu
Václav Jaromír Picek
Aktuální pořadí soutěže
- Michaela Dvořáková (1,5)
- avrilka (1,0)
Štítky
Popis obrazu jirásek f.l.věk zašeptej do vlasů poslední pán prstenu faukner stella šukat brouci objektivní moderní společnost planeta země Island NEROVNOST užitek J.R.R.Tolkien poláček korona charon Život po tobe bruslařka kudy sssr myšky můj+koníček:+atletika svět podle garpa Austen doznání klice kontext Čarovná
Doporučujeme
Server info
Počítadlo: 717 651 290
Odezva: 0.03 s
Vykonaných SQL dotazů: 5
Návštěvnost: TOPlist.cz - školství › Český-jazyk.cz
© 2003-2025 Český-jazyk.cz - program a správa obsahu: Ing. Tomáš Souček, design: Aria-studio.cz Autoři stránek Český-jazyk.cz nezodpovídají za správnost obsahu zde uveřejněných materiálů! Práva na jednotlivé příspěvky vlastní provozovatel serveru Český-jazyk.cz! Publikování nebo další veřejné šíření obsahu serveru Český-jazyk.cz je bez písemného souhlasu provozovatele výslovně zakázáno! Užití výhradně jen pro osobní účely je možné.
Mapy webu Čtenářský deník - Životopisy - Čítanka - Spisovatelé Důležité informace Podmínky používání - Vyloučení odpovědnosti - Nastavení soukromí